2. Procedure
Procedure
Title: Leipomolaatikot
Description: Hankinnan kohteena on Helsingin kaupungin palvelukeskusliikelaitoksen (myöhemmin Palvelukeskus Helsinki tai tilaaja) muoviset leipomolaatikot vuonna 2027 valmistuvaa Pakkalan tuotantolaitosta varten. Tilaaja käyttää leipomolaatikoita keskuskeittiössä erinäisten tuotteiden pakkaamiseen ja kuljettamiseen toimipaikkoihin. Hankinta koostuu yhdestä tuoterivistä, leipomolaatikko 29L, 600x400x150mm (sininen), joka on kuvattu tarkemmin tarjouspyynnössä ja sen liitteissä. Hankittavien leipomolaatikoiden tulee täyttää tässä tarjouspyynnössä ja sen liitteissä esitetyt pakolliset vähimmäisvaatimukset. Tilaaja tilaa 9000 kappaletta leipomolaatikoita ensimmäisellä tilauksellaan sopimuskauden alussa, mutta kuitenkin niin että leipomolaatikkojen täytyy olla toimitettuna tilaajan Pakkalan tuotantolaitokseen (Pakkalantie 30, 01530 Vantaa) viimeistään maaliskuussa 2027. Tarkempi toimituspäivä maaliskuulle 2027 sovitaan varsinaisen tilauksen yhteydessä. Tämän jälkeen tilaaja ostaa mahdollisesti yksittäisiä täyteostoja tarpeen vaatiessa, mutta mihinkään lisäostomääriin ei olla sitouduttu. Tarjouspyynnössä esitetyt hankinta-arviot ovat arvioituja määriä neljälle (4) vuodelle ja toimivat ainoastaan tarjouksen tekemisen tukena eikä tarjoaja sitoudu ostamaan koko hankinta-arvion määrää. Tuotteet on toimitettava ilman toimituskuluja ja rahtivapaasti. Erillisiä painatus-, laskutus- tai muita kuluja ei hyväksytä.
Internal identifier: HEL 2026-010947
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Main features of the procedure: Tilaaja käyttää tässä hankinnassa avointa menettelyä, johon kaikki tarjouspyynnössä ja sen liitteissä esitetyt ehdot täyttävät tarjoajat voivat osallistua. Tarjouspyynnössä ja sen liitteissä on esitetty sekä tarjoajan soveltuvuuteen että tarjoukseen liittyviä vaatimuksia. Tarjoukset tulee jättää määräaikaan mennessä tässä tarjouspyynnössä esitetyllä tavalla. Tarjousajan päätyttyä tilaaja tarkistaa ensin kaikkien tarjoajien osalta sen, täyttävätkö nämä tarjoajille sekä tarjotuille tuotteille asetetut vähimmäisvaatimukset. Tämän jälkeen tilaaja testaa vähimmäisvaatimukset täyttävien tarjoajien hyväksyttyjen tuotteiden soveltuvuuden tuotantoprosessiinsa. Tarjottavien tuotteiden tulee soveltua tilaajan käytössä olevaan tuotantoprosessiin (kuvattu alla) sellaisenaan ilman tilaajan tuotantoprosessiin vaadittavia muutoksia. Tarjotun tuotteen tulee läpäistä toimintatestaus ennen kuin tilaaja tekee virallisen hankintapäätöksen. Tilaaja sopii hyväksyttyjen tarjoajien kanssa tarjottujen tuotteiden toimintatestausajankohdan tarjouspyynnön sulkeutumisen jälkeen marraskuulle 2026. Tarjoaja sitoutuu tarjousta jättäessään siihen, että tarjoajalla on valmius toimittaa tilaajalle 10 näytekappaletta tarjoamastaan tuotteesta Pakkalan tuotantolaitokseen (Pakkalantie 30, 01530 Vantaa) toimintatestausajankohtaan mennessä. Näytekappaleissa ei tarvitse olla painatettua logoa. Näytekappaleisiin liittyvistä kaikista kuluista vastaa tarjoaja eikä tilaaja maksa näytekappaleista korvausta. Näytekappaleet palautetaan takaisin tarjoajalle toimintatestauksen jälkeen. Tarjoaja ei saa olla tarjoamiensa tuotteiden testauksissa mukana. Toimintatestaus suoritetaan laitteiston valmistajan tiloissa. Testaus tehdään aistinvaraisesti arvioiden seuraava prosessi: Leipomolaatikko siirtyy pesusta kuljettimia pitkin pakkaussoluun. Pakkaussolussa leipomolaatikko asetetaan pakkausasemaan. Robotti täyttää leipomolaatikon joko muovirasioilla tai vakuumipusseilla. Kun leipomolaatikko on täynnä, robotti nostaa sen sivusta tarttumalla kuljetusalustaan. Kuljetusalustaan lastataan 10 laatikkoa sisäkkäin, jonka jälkeen laatikot siirtyvät kuljetinta pitkin ulos pakkaussolusta. Soveltuvuus tullaan testaamaan useammalla pinolla. Jotta robotin "kourat" saavat laatikoista tukevan otteen, tulee laatikon mittojen olla kuten liitteen 2, Tuoteliite kuvassa 1 on esitetty. Toimintatestauksessa tullaan varmistamaan leipomolaatikoiden soveltuvuus tilaajan prosessiin ja laitteistoon sekä leipomolaatikkojen kestävyys ja tukevuus. Sivuseinien ja alapohjan tulee kestää käyttötarkoitus ilman taipumista tai rikkoontumista normaalissa asianmukaisessa käytössä. Testitilaisuuden yhteydessä laaditaan muistio, jossa todetaan tarjotun tuotteen soveltuvuus / soveltumattomuus. Mikäli tarjottu tuote ei testauksen yhteydessä täytä tilaajan käytössä olevan tuotantoprosessin vaatimuksia tai tarjottu tuote ei ole tasalaatuinen, hylätään tarjous tarjouspyynnön vastaisena. Tarjoukset, joiden tarjoajat täyttävät niille asetetut vähimmäisvaatimukset sekä joiden tuotteet ovat läpäisseet toimintatestauksen, otetaan mukaan tarjousten hintavertailuun. Tarjoukset vertaillaan kokonaistaloudellisen edullisuuden perusteella. Kokonaistaloudellisen edullisuuden perusteena käytetään tässä hankinnassa ainoastaan halvinta hintaa. Perusteluna tälle on, että laadullisia tekijöitä on otettu huomioon hankinnan pakollisissa vähimmäisvaatimuksissa. Hankinnan voittajaksi valitaan se tarjoaja, jonka tarjous on kokonaistaloudellisuudeltaan edullisin. Hankintapäätös perusteluineen annetaan tiedoksi kaikille tarjouksen jättäneille. Tätä hankintaa ei ole jaettu osiin, koska hankinnan jakaminen saattaa tehdä hankinnan eri osista yhteensopimattomia sekä jakamisesta syntyvä tarve koordinoida osien eri sopimuskumppaneita vaarantaisi vakavasti sopimuksen asianmukaisen toteuttamisen.
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 44617000 Boxes
Additional classification (cpv): 44619300 Crates
5. Lot
Lot: LOT-0000