See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Stuveri- och logistiktjänster
Description: Upphandlingen avser stuveri-, maskin- och krantjänster samt tillhörande logistiktjänster i Hargs Hamn, Östhammars kommun. Uppdraget omfattar lossning och lastning av fartyg, hantering av gods inom hamnområdet, lossning och lastning av lastbilar, samt löpande skötsel av hamnområdet inklusive bl.a. snöröjning. Hamnen hanterar bulkgods med huvudsaklig inriktning på energiråvara, spannmål, skrot, träpellets och rundvirke, med en årlig godsvolym om cirka 640 000–800 000 ton. Projektlaster förekommer utöver fasta flöden av bulkgods. Avtalsperioden omfattar 2 år med möjlighet till förlängning i ytterligare 2 perioder om 2 år vardera, totalt upp till 6 år. Start 2027-07-01. Upphandlingen genomförs som ett öppet förfarande enligt lagen (2016:1146) om upphandling inom försörjningssektorerna (LUF). Kompletterande upphandlingsdokument nr 1 har publicerats 2026-09-15, det innehåller ändringar i utvärderingsmodellen och i avtalshandlingarna, Bilaga B och Bilaga G har ersatts av rättade versioner och anbud ska lämnas på dessa, och anbudstiden är förlängd till den 26 oktober.
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 63721200 Port operation services
5. Lot
Lot: LOT-0001
Internal identifier: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:135591:Lot:1
Options:
Description of the options: Anbudsgivaren ges möjlighet att inkomma med anbudspriser enligt 1.3 Bilaga C - Option malm. I övrigt accepteras inga delade anbud.