642502-2026 - Competition
Greece – Flood-prevention works – ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΗ ΑΝΤΙΠΛΗΜΜΥΡΙΚΗ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΣΠΕΡΧΕΙΑΔΑΣ, ΠΑΛΑΙΟΒΡΑΧΑΣ
Contract or concession notice – standard regime - Change notice
Works
2. Procedure
Procedure
Title: ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΗ ΑΝΤΙΠΛΗΜΜΥΡΙΚΗ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΣΠΕΡΧΕΙΑΔΑΣ, ΠΑΛΑΙΟΒΡΑΧΑΣ
Description: Το έργο αφορά εργασίες ασφαλούς παροχέτευσης προς τον τελικό αποδέκτη των πλημμυρικών παροχών που προέρχονται από τις λεκάνες απορροής των εποχικών υδατορεμάτων, όμορων προς την Σπερχειάδα και Παλιοβράχα , οι οποίες λόγω της κλιματικής αλλαγής, της εκδηλωθείσας ήδη με τα έντονα καιρικά φαινόμενα των ισχυρών βροχοπτώσεων Ιανού, Daniel και Elias, έχουν καταστεί ιδιαιτέρως έντονες και δημιουργούν αυξημένο πλημμυρικό κίνδυνο για την ζωή και την ασφάλεια των κατοίκων. Συνοπτικά περιλαμβάνει: Α. Αγωγούς παροχέτευσης των ομβρίων, προερχομένων από τις λεκάνες απορροής χειμάρρων εποχικών υδατορεμάτων, για την διόδευση αυτών προς τους αντίστοιχους τελικούς αποδέκτες, Β. Έργα διευθέτησης του τμήματος χειμάρρου που είναι σε επαφή με τον αύλειο χώρο του Γυμνασίου – Λυκείου Σπερχειάδας και καθαρισμού τμήματος κοίτης χειμάρρου Βαλορέματος, Γ. Έργα στην περιοχή συμβολής των χειμάρρων–υδατορεμάτων στους αγωγούς παροχέτευσης των πλημμυρικών υδάτων, Δ. Έργα Αντιστηρίξεων εκσκαφών ορυγμάτων, σωληνωτών, κιβωτοειδών αγωγών και των φρεατίων ελέγχου, και στομίων επίσκεψης και συντήρησης.
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45246400 Flood-prevention works
Additional classification (cpv): 45232454 Rain-water basin construction work, 45232130 Storm-water piping construction work
5. Lot
Lot: LOT-0001