642575-2025 - Result
Romania – IT services: consulting, software development, Internet and support – Achiziția serviciilor pentru migrarea unor Aplicații în Cloud-ul Privat Guvernamental al României: (1). Lotul nr. 1 – Servicii de migrare a Aplicațiilor în Cloud-ul Privat Guvernamental al României (2). Lotul nr. 2 – Servicii de evaluare de securitate cibernetică
Contract or concession award notice – standard regime
Services
2. Procedure
Procedure
TitleAchiziția serviciilor pentru migrarea unor Aplicații în Cloud-ul Privat Guvernamental al României: (1). Lotul nr. 1 – Servicii de migrare a Aplicațiilor în Cloud-ul Privat Guvernamental al României (2). Lotul nr. 2 – Servicii de evaluare de securitate cibernetică
DescriptionObiectul achiziției este reprezentat de servicii de Migrare a Aplicațiilor de servicii digitale guvernamentale către soluții de tip IaaS/ PaaS, în Cloud-ul Privat Guvernamental (CPG) al României astfel: (1). Lotul nr. 1 - Servicii de migrare a Aplicațiilor în Cloud-ul Privat Guvernamental al României (2). Lotul nr. 2 - Servicii de evaluare de securitate cibernetică Detalii complete privind serviciile ce fac obiectul acestei achiziții se găsesc în Caietul de Sarcini aferent fiecărui lot în parte, parte integrantă a Documentației de atribuire. PENTRU FIECARE LOT ÎN PARTE: obiectivul Acordului-Cadru aferent fiecărui lot în parte, ce va fi atribuit de Autoritatea Contractantă, este de a stabili un mecanism rapid și eficient pentru încheierea de Contracte Subsecvente pentru prestarea (achiziționarea) de servicii de Migrare a Aplicațiilor de servicii digitale guvernamentale către soluții de tip IaaS/ PaaS, în CPG, inclusiv servicii de evaluare de securitate cibernetică conform nevoilor acesteia și în limita bugetului alocat cu această destinație. Valoarea totală estimată: Între 288.668.898,76 RON fără TVA și 867.479.705,67 RON fără TVA (valoarea estimată totală a tuturor loturilor împreună). Valoarea minimă totală estimată asociată cantităților minime estimate este 288.668.898,76 RON, fără TVA. Valoarea maximă totală asociată cantităților maxime este de 867.479.705,67 RON, fără TVA. Valoarea estimată a Acordului-Cadru este exprimată ca interval. Valoarea maximă estimată a achiziției reprezintă valoarea maximă totală a Acordului-Cadru care rezultă din această procedură pentru întreaga sa durata (valoarea maximă totală cumulată a ambelor loturi). Valorile estimate minime și maxime aferente fiecărui lot în parte sunt precizate la paragraful II.2. Cantitățile estimate minime și maxime aferente fiecărui lot în parte sunt precizate la paragraful II.2. Orice Operator Economic interesat are dreptul de a solicita clarificări sau informații suplimentare cu privire la Documentația de atribuire. Numărul de zile înainte de termenul limită pentru depunerea Ofertelor până când Operatorii Economici pot solicita clarificări este de 19 zile înainte de data limită de depunere a ofertelor. Orice solicitare de clarificări trebuie transmisă prin SEAP (www.e-licitatie.ro), după ce Operatorul Economic se va înscrie la procedura de atribuire Autoritatea Contractantă va răspunde (prin intermediul răspunsului consolidat) în mod clar și complet la toate Solicitările de clarificări și la toate solicitările de informații suplimentare primite de la Operatorii Economici interesați cel târziu în a 11-a zi înainte de data limită de depunere a Ofertelor .
Internal identifier42283735/2025/1 – I2
Type of procedureOpen
The procedure is acceleratedno
Purpose
Main nature of the contractServices
Main classification (cpv): 72000000 IT services: consulting, software development, Internet and support
5. Lot
LotLOT-0001
Title1 - LOT 1 - Servicii de migrare a Aplicațiilor în Cloud-ul Privat Guvernamental al României
DescriptionObiectul achiziției este reprezentat de servicii de migrare a Aplicațiilor de servicii digitale guvernamentale către soluții de tip IaaS/ PaaS, în CPG. Migrarea Aplicațiilor implică prestarea de servicii și, cu titlu accesoriu, furnizarea de produse. Produsele sunt necesar a fi încorporate în servicii, în vederea pregătirii unei aplicații pentru migrare și în vederea asigurării nivelului de securitate cibernetică solicitat de autoritățile naționale abilitate în acest sens. Produsele pot lua forma licențelor și/sau a produselor software necesar a fi dezvoltate în vederea pregătirii Aplicației pentru migrare. Detalii complete privind serviciile ce fac obiectul acestei achiziții se găsesc în Caietul de Sarcini, parte integrantă a Documentației de atribuire, pentru lotul nr. 1. Obiectivul semnării Acordului-Cadru aferent lotului nr. 1 este stabilirea termenilor și condițiilor, precum și a prețurilor unitare, în vederea creării cadrului ce permite Autorității Contractante să contracteze, în funcție de necesitățile concrete, prestarea de servicii ce fac obiectul Acordului-Cadru aferent prezentului lot. Estimarea cantităților minime și maxime aferente Acordului-Cadru pentru lotul nr. 1: ‒ Cantitățile minime estimate ale Acordului-Cadru sunt: de 31.980 zile-om reprezentând efortul total pentru prestarea serviciilor de migrare aferent unui număr de 30 de Aplicații; ‒ Cantitățile maxime estimate ale Acordului-Cadru sunt de: 129.280 zile-om reprezentând efortul total pentru prestarea serviciilor de migrare aferent unui număr de 136 de Aplicații; Estimarea cantităților minime și maxime care ar putea face obiectul unui singur Contract Subsecvent atribuit pe baza Acordului-Cadru: ‒ Cantitatea estimată a celui mai mare Contract Subsecvent este de: 1.918 zile-om reprezentând efortul pentru prestarea serviciilor de migrare. ‒ Cantitatea estimată a celui mai mic Contract Subsecvent este de: 200 zile-om reprezentând efortul pentru prestarea serviciilor de migrare. Valoarea estimată a celui mai mare Contract Subsecvent este de: 77.466.241,28 RON fără TVA (din care 6.169.302,92 RON aferenți efortului estimat de 1.918 zile-om pentru prestarea serviciilor de migrare și 71.296.938,36 RON reprezentând suma globală alocată licențelor). Valoarea estimată a celui mai mic Contract Subsecvent este de: 1.218.436,24 RON fără TVA (din care 682.865,40 RON aferenți efortului estimat de 200 zile-om pentru prestarea serviciilor de migrare și 535.570,84 RON reprezentând suma globală alocată licențelor). INFORMATII SUPLIMENTARE PENTRU SECTIUNEA II.2.6 VALOAREA TOTALA ESTIMATA Valoarea minima totală estimată a lotului nr. 1 asociată cantităților minime estimate este 257.113.589,66 fără TVA (din care 105.209.883,70 RON aferenți efortului estimat de 31.980 zile-om pt realizarea serviciilor de migrare a 30 de Aplicații și 151.903.705,96 RON reprezentând suma globală alocată licențelor pt cele 30 de Aplicații). Valoarea maxima totală estimată a lotului nr. 1 asociată cantităților maxime este de 743.772.205,67 RON, fără TVA (din care 418.165.117,20 RON aferenți efortului estimat de 129.280 zile-om pt realizarea serviciilor de migrare a 136 de Aplicații și 325.607.088,47 RON reprezentând suma globală alocată licențelor pt cele 136 de Aplicații).
Internal identifier1
Additional classification (cpv): 48000000 Software package and information systems, 72500000 Computer-related services, 80533100 Computer training services
LotLOT-0002
TitleServicii de evaluare de securitate cibernetică
DescriptionObiectul achiziției este reprezentat de servicii de evaluare de securitate cibernetică pentru asigurarea securității și integrității datelor și a infrastructurii informatice aferente Aplicațiilor aparținând Instituțiilor Beneficiare identificate în Anexa 2 la H.G. nr. 112/2023, ce urmează a fi migrate în CPG (pre migrare, post migrare cât și pe perioada migrării). Detalii complete privind serviciile ce fac obiectul acestei achiziții se găsesc în Caietul de Sarcini, parte integrantă a Documentației de atribuire, pentru lotul nr. 2. Obiectivul semnării Acordului-Cadru aferent lotului nr. 2 este stabilirea termenilor și condițiilor, precum și a prețurilor unitare, în vederea creării cadrului ce permite Autorității Contractante să contracteze, în funcție de necesitățile concrete, prestarea de servicii ce fac obiectul Acordului-Cadru aferent prezentului lot. Estimarea cantităților minime și maxime aferente Acordului-Cadru: ‒ Cantitățile minime estimate ale Acordului-Cadru sunt: de 321 rapoarte de testare/evaluare reprezentând prestarea serviciilor de evaluare de securitate cibernetică pentru un număr de 30 de Aplicații; ‒ Cantitățile maxime estimate ale Acordului-Cadru sunt de: 1408 rapoarte de evaluare/testare reprezentând prestarea serviciilor de evaluare de securitate cibernetică pentru un număr de 136 de Aplicații; Estimarea cantităților minime și maxime care ar putea face obiectul unui singur Contract Subsecvent atribuit pe baza Acordului-Cadru: ‒ Cantitatea estimată a celui mai mare Contract Subsecvent este de: 13 rapoarte de evaluare/testare reprezentând prestarea serviciilor de evaluare de securitate cibernetică pentru o aplicație de complexitate foarte ridicată. ‒ Cantitatea estimată a celui mai mic Contract Subsecvent este de: 10 rapoarte de evaluare/testare reprezentând prestarea serviciilor de evaluare de securitate cibernetică pentru o aplicație de complexitate redusă Valoarea estimată a celui mai mare Contract Subsecvent este de: 3.082.790,90 RON fără TVA (aferenți unui număr estimat de 13 rapoarte de evaluare / testare reprezentând prestarea serviciilor de evaluare de securitate cibernetică pentru o aplicație de complexitate foarte ridicata Valoarea estimată a celui mai mic Contract Subsecvent este de: 460.167,16 RON fără TVA (pentru un număr estimat de 10 rapoarte de evaluare / testare reprezentând prestarea serviciilor de evaluare de securitate cibernetică pentru o aplicație de complexitate redusă). INFORMATII SUPLIMENTARE PENTRU SECTIUNEA II.2.6 VALOAREA TOTALA ESTIMATA Valoarea minimă totală estimată a lotului nr. 2 asociată cantităților minime estimate este 31.555.309,10 RON, fără TVA (aferenți unei cantități estimate de servicii exprimată în rapoarte de testare/evaluare) de 321 rapoarte de testare/evaluare reprezentând prestarea serviciilor de evaluare de securitate cibernetică pentru un număr de 30 de Aplicații. Valoarea maximă totală estimată a lotului nr. 2 asociată cantităților maxime este de 123.707.500.00 RON, fără TVA (aferenți unei cantități estimate de servicii exprimată în rapoarte de testare/evaluare) 1408 rapoarte de evaluare / testare reprezentând prestarea serviciilor de evaluare de securitate cibernetică pentru un număr de 136 de Aplicații. Valoarea estimată a Acordului-Cadru este exprimată ca interval.
Internal identifier2
Additional classification (cpv): 72500000 Computer-related services, 80533100 Computer training services