642790-2026 - Competition
Romania – X-ray devices – Furnizare, amplasare, punere în funcțiune și amenajare spațiu necesar Aparat fix de radiologie digitală
Contract or concession notice – standard regime
Supplies
2. Procedure
Procedure
TitleFurnizare, amplasare, punere în funcțiune și amenajare spațiu necesar Aparat fix de radiologie digitală
DescriptionDatorită restricției de 5000 de caractere, se vor vedea Caietul de sarcini și Anexa la Caietul de sarcini (fișa tehnică). Prezenta documentație de atribuire conține cerințele, criteriile, regulile și informațiile necesare pentru a asigura potențialilor ofertanți o informare completă, corectă și explicită cu privire la modul de aplicare a procedurii de atribuire a acordului-cadru având ca obiect „Furnizare, amplasare, punere în funcțiune și amenajare spațiu necesar Aparat fix de radiologie digitală”. Obiectivul general al contractului este reprezentat de creșterea capacității de îngrijire și tratament a pacienților, în vederea funcționării la standarde de înaltă calitate care să răspundă nevoilor pacienților și cerințelor medicilor, pentru care acestea sunt indispensabile în desfășurarea profesiei lor. Data limită de primire a solicitărilor de clarificări: operatorii economici interesați vor transmite solicitările de clarificări cu cel târziu 18 zile înainte de data limită stabilită pentru depunerea ofertelor, conform art. 160 și 161 din Legea nr. 98/2016, cu modificările și completările ulterioare. Data limită de răspuns la solicitările de clarificări: AC va răspunde complet tuturor solicitărilor de clarificări, o singură dată, cu 11 zile înainte de data limită stabilită pentru depunerea ofertelor. AC va răspunde doar solicitărilor de clarificări transmise prin intermediul SEAP până la data limită stabilită.
Internal identifier2844499-2026-1
Type of procedureOpen
The procedure is acceleratedno
Purpose
Main nature of the contractSupplies
Main classification (cpv): 33111000 X-ray devices
5. Lot
LotLOT-0000
TitleDefault lot
DescriptionPrezenta documentație de atribuire conține cerințele, criteriile, regulile și informațiile necesare pentru a asigura potențialilor ofertanți o informare completă, corectă și explicită cu privire la modul de aplicare a procedurii de atribuire a acordului-cadru. În acest sens se vor vedea Caietul de sarcini și Anexa acestuia (fișa tehnică), care cuprinde caracteristicile tehnice minime și obligatorii. Cantitățile și valorile aferente acordului-cadru și contractelor subsecvente: Nr crt Denumire produs UM Cant. minima acord-cadru Cant. maxima acord-cadru Cant. minima contract subsecvent Cant. maxima contract subsecvent 1 Aparat fix de radiologie digitala buc 1 2 1 2 Nr crt Denumire produs Valoare unitara (lei fara TVA) Valoare minima acord-cadru (lei fara TVA) Valoare maxima acord-cadru (lei fara TVA) Valoare maxima CTS (lei fara TVA) Garantie de participare (lei) 1 Aparat fix de radiologie digitala 1.600.000,00 1.600.000,00 3.200.000,00 3.200.000,00 32.000,00 Termen de livrare și recepție finală a echipamentului: maximum 90 de zile de la emiterea comenzii ferme. Perioada de garanție solicitată pentru echipament: minimum 24 de luni de la punerea în funcțiune. Produsele furnizate vor fi noi; nu se acceptă produse second-hand, refurbished, remanufacturate sau similare. Nu se acceptă oferte parțiale sau alternative. Pe lângă furnizarea propriu-zisă a echipamentului, operațiunile cu titlu accesoriu care trebuie asigurate de furnizor sunt: • livrarea la sediul autorității contractante; • amplasarea, instalarea, punerea în funcțiune și testarea echipamentului; • instruirea personalului nominalizat de spital; • lucrări de amenajare a spațiului conform Normelor CNCAN privind radioprotecția și obținerea autorizațiilor specifice de amplasament, construcție și funcționare, precum și conform normelor producătorului echipamentului de imagistică; • asistență privind întocmirea documentației tehnice de autorizare CNCAN necesară pentru obținerea autorizației de furnizare; • service asigurat, garanție oferită și piese de schimb. Vizitarea amplasamentului este obligatorie. Potențialilor ofertanți le revine obligația de a vizita amplasamentul pentru a evalua, pe propria răspundere, cheltuială și risc, datele necesare pregătirii și elaborării ofertei, precum și pentru dimensionarea corectă a ofertei tehnice și pentru stabilirea amplasamentului de principiu conform normelor CNCAN în vigoare. Ofertanții interesați sunt rugați să informeze în scris Spitalul de Pneumoftiziologie Drajna asupra intenției de a vizita amplasamentul. Procesul-verbal de vizită a amplasamentului, înregistrat la autoritatea contractantă, va deveni parte din oferta tehnică; în caz contrar oferta se va considera neconformă. Persoana de contact pentru stabilirea vizitei: Burghelea Cristina, manager, tel. 0723108051, e-mail: burgheleacrstn@yahoo.com, adresa: Str. Castelului nr. 1, Drajna de Jos, județul Prahova.
Internal identifier1
Additional classification (cpv): 50421000 Repair and maintenance services of medical equipment, 51410000 Installation services of medical equipment