642965-2026 - Competition
Romania – Gas-detection apparatus – Detectoare de gaze, incluzând accesorii și serviciile de mentenanță preventivă asociate
Contract or concession notice – standard regime
Supplies
2. Procedure
Procedure
TitleDetectoare de gaze, incluzând accesorii și serviciile de mentenanță preventivă asociate
DescriptionPrezenta procedură are ca obiect achiziția de detectoare de gaze (incluzând accesoriile și serviciile de mentenanță preventivă asociate), ce se vor utiliza în activitatea de depistare a pierderilor de gaze naturale din rețelele de distribuție al căror operator este entitatea contractantă (Distrigaz Sud Retele S.R.L.).
Internal identifier23308833/2026/297
Type of procedureOpen
The procedure is acceleratedno
Purpose
Main nature of the contractSupplies
Main classification (cpv): 38431100 Gas-detection apparatus
5. Lot
LotLOT-0000
TitleDefault lot
DescriptionDetectoare de gaze, incluzând accesorii și serviciile de mentenanță preventivă asociate, având caracteristicile tehnice stipulate in Caietul de sarcini aferent prezentei proceduri. Cantitatile minime estimate ale Acordului-cadru ce urmeaza a fi atribuit, cantitatile maxime estimate ale Acordului-cadru, precum si cantitatile minime estimate ale celui mai mare contract subsecvent si cantitatile maxime estimate ale celui mai mare contract subsecvent dintre cele ce vor fi atribuite in baza Acordului-cadru se gasesc in Caietul de sarcini, la Cap. IX.
Internal identifier1
Options
Description of the optionsClauza de revizuire în conformitate cu prevederile art. 236 din Legea nr. 99/2016: Având în vedere că documentaţia de atribuire conţine un set minim de informaţii specifice, referitoare la estimări ale cantităţilor minime şi maxime care ar putea fi solicitate pe întreaga durata a acordului-cadru, precum şi estimări ale cantităţilor minime şi maxime care ar putea face obiectul unui singur contract subsecvent dintre cele care urmează să fie atribuite pe durata acordului-cadru, subliniem faptul că aceste cantităţi minime şi maxime pe care entitatea contractantă le stabileşte iniţial în documentaţia de atribuire şi ulterior în acordul-cadru reprezintă estimări ale unor cantităţi care ar putea fi solicitate pe durata întregului acord-cadru şi nu cantităţile exacte care vor fi achiziţionate, acestea din urmă putând fi mai mici, egale sau mai mari raportat la cele estimate, în funcţie de necesităţile reale ale entității contractante. În acest sens având în vedere faptul că efectele Acordului-cadru vizează în principal stabilirea termenilor şi condiţiilor care guvernează contractele de achiziţie publică (contractele subsecvente) ce urmează a fi atribuite într-o anumită perioadă, în special în ceea ce priveşte preţul unitar şi, după caz, cantităţile avute în vedere, entitatea contractanta îşi rezerva dreptul/opțiunea de a suplimenta cantitatea estimată la nivelul documentaţiei de atribuire / Acordului-cadru cu până la maximum 50% din cantitatea maximă estimată initial. Prețul la care pot fi achiziționate suplimentar în baza prezentei clauze de revizuire este cel din propunerea financiară care stă la baza semnării acordului-cadru ce urmeaza a fi atribuit (preț ajustat, după caz, conform formulei de ajustare prevăzute de legislaţia specifică). Perioada de timp în care se va putea utiliza această opțiune de către entitatea contractantă: pe toată durata de valabilitate a acordului-cadru. Modificarea acordului-cadru în baza prezentei clauze de revizuire se circumscrie modificării nesubstanțiale reglementată de art. 240 alin. (1), lit. a) din Legea nr. 99/2016, având toate elementele prevăzute de art. 2 alin. (1)-(2) din Instructiunea ANAP nr. 1/2021. Având în vedere clauza de revizuire de mai sus, exprimăm valoarea estimată a procedurii sub forma de interval, respectiv: Valoare estimată (interval) : 2.000.000 Euro, fără TVA - 3.000.000 Euro, fără TVA, unde VALOAREA MINIMĂ A INTERVALULUI (2.000.000 €) REPREZINTĂ VALOAREA ESTIMATĂ A PREZENTEI PROCEDURI LA CARE SE VOR RAPORTA OFERTELE ȘI ÎN FUNCȚIE DE CARE SE VOR EVALUA ACESTEA, iar valoarea maximă a intervalului (3.000.000 €) reprezintă valoarea estimată ce conține și valoarea posibilelor suplimentări în baza clauzei de revizuire.