643123-2020 - ResultRomania-Bucharest: Miscellaneous special-purpose machinery
Contract award notice – utilities
Supplies
Legal Basis:
Directive 2014/25/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
„Utilaje și echipamente specifice activității de reparații linii CF (patru loturi)”
Reference number: 7/4/563/24.07.2020
II.1.2.
Main CPV code
42990000 Miscellaneous special-purpose machinery
II.1.4.
Short description
„Utilaje si echipamente specifice activitatii de reparatii linii CF” – patru loturi:
— lot 1 – maşina de bulonat si tirfonat (CPV: 42990000-2);
— lot 2 – maşina de găurit șina (CPV: 42990000-2);
— lot 3 – dispozitiv hidraulic de pretensionat șina (CPV: 42990000-2);
— lot 4 – utilaj descărcat şina (CPV: 42418000-9).
În prezent, utilajele aflate în administrarea CNCF „CFR” – S.A. utilizate sunt uzate fizic si moral, depăşite tehnic și insuficiente ca număr. Se impune utilarea corespunzătoare a structurilor nou create cu un minim necesar de utilaje specifice, care să deservească procesul tehnologic de înnoire şi reparaţie linii.
— Mașina de bulonat și tirfonat face parte din categoria utilajelor cu utilizare specială, de mică mecanizare, destinată înșurubarii cu moment de strângere controlat și desfacerii/deșurubarii buloanelor verticale/orizontale, precum și a tirfoanelor (din prinderile șinei, ecliselor și plăcilor metalice de pe traverse) în lucrări de construcție, întreținere si reparație a căii ferate;
— Mașina de găurit șină face parte din categoria utilajelor cu utilizare specială, de mică mecanizare, echipata cu motor termic, destinat efectuarii găurilor în şinele de cale ferată;
— Dispozitivul hidraulic de pretensionat şina face parte din categoria utilajelor cu utilizare specială folosit în timpul sudării șinelor și servește pentru a trage, împinge sau menține șina la lungimea corespunzătoare temperaturii de fixare prescrisă;
— Utilajul descărcat şina este destinat descarcarii sinelor in lungul caii, acestea fiind incarcate in prealabil pe vagoane platforma specializate pentru acest tip de transport.
Orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificări/informații suplimentare în legătură cu documentația de atribuire cu 22 de zile inainte de data-limita stabilita pentru depunerea ofertelor.
Entitatea contractanta va raspunde, in mod clar si complet, tuturor solicitarilor de clarificari/informatii suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire in a 12-a zi inainte de data-limita de depunere a ofertelor.
Entitatea contractanta nu va raspunde la solicitarile de clarificari transmise dupa data-limita stabilita.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: yes
II.2.
Description
II.2.1.
Mașină de găurit șina
Lot No: 2
II.2.2.
Additional CPV code(s)
II.2.4.
Description of the procurement
Maşina de gaurit sina = 8 buc.
Mașina de găurit șina este folosită la lucrări pentru întreținerea, reparația și construcția căii ferate respectiv la calea fără joante, în perioadele cu temperaturi ridicate, atunci când este necesară detensionarea șinei prin secționarea acesteia și transformarea în cale fără joante, prin eclisare.
Mașina de găurit șina, conform caietului de sarcini nr. 2A/1/47/24.6.2020A, este o mașină de mică mecanizare, aceasta este dotată cu un motor termic care acționează prin intermediul transmisiei un cap de antrenare cu mandrină, în care este fixat burghiul elicoidal.
Dispozitivul hidraulic de pretensionat șina
Lot No: 3
Dispozitivul hidraulic de pretensionat șina = 8 buc.
Dispozitivul hidraulic de pretensionat șina este, conform caietului de sarcini nr. 2A/1/45/24.6.2020, utilizat pentru alinierea capetelor de șină în momentul introducerii șinelor în cale, precum și la execuția de suduri în cale pentru situația în care procesul tehnologic se desfășoară la temperaturi care nu permit fixarea definitivă a traverselor de șină.
Dispozitivul hidraulic de pretensionat șina de cale ferată este alcătuit din:
— doi cilindri hidraulici cu dublă acțiune, fiecare cilindru este prevăzut cu sisteme de prindere, mânere pentru transport și cuple rapide hidraulice;
— patru fălci excentrice (doua perechi stânga-dreapta) din oțel aliat rezistent la înaltă tracțiune, fiecare fiind prevăzută cu un mâner de transport și un bolț de fixare cu lanț pentru prinderea și tracțiunea șinei;
— doi etrieri suport din oțel aliat rezistent la înaltă tracțiune, fiecare incluzând două fusuri prelucrate destinate montării fălcilor excentrice; acești etrieri trec sub șine și sunt astfel montați încât să nu depășească gabaritul, permițând astfel trecerea liberă a trenurilor;
— doi tiranți (tije de tracțiune) detașabili din oțel aliat rezistent la înaltă tracțiune, prevăzute fiecare cu sistem de prindere cu bolț de fixare prevazut cu lanț;
— furtune hidraulice de înaltă presiune care leagă cilindrii la pompă;
— o pompă hidraulică manuală cu două trepte.
Utilaj de descărcat șina
Lot No: 4
42418000 Lifting, handling, loading or unloading machinery
Utilaj de descarcat sina= 3 buc.
Utilajul pentru descărcat șină este, conform caietului de sarcini nr. 2A/1/44/24.6.2020, un utilaj mobil, folosit la descărcarea șinelor lungi, în lungul căii, dintr-un tren de transport șină. Utilajul este compus, în principiu, dintr-o bară de remorcare telescopică, din două cărucioare, primar și secundar, de ghidare a șinelor, având ecartament variabil, pentru descărcarea șinelor atât în interiorul căii, cât și în exteriorul acesteia. Utilajul are în componență și un dispozitiv de tras șinele. Descărcarea șinelor din tren se va realiza prin deplasarea trenului de transport șină. Utilajul este dotat cu un sistem de chingi și clești de prindere utilizați la fixarea/legarea șinelor care se vor descărca în mod continuu.
Mașină de bulonat și tirfonat
Lot No: 1
Maşina de bulonat si tirfonat = 16 buc.
Mașina de bulonat și tirfonat este o masină de mică mecanizare folosită pentru înlocuirea șinelor, a aparatelor de cale, a traverselor și a materialului mărunt, pe căile ferate cu sau fără joante, precum și lucrări de refacție care presupun montarea și demontarea buloanelor și tirfoanelor pe cadrul șină-traversă. Mașina de bulonat și tirfonat, conform caietului de sarcini nr. 2A/1/46/24.6.2020, este dotată cu un motor termic, care acționează prin intermediul unei transmisii hidraulice sau a unui cuplaj electromagnetic, capul de rotire prevăzut cu cheie de buloane/tirfoane.