643388-2022 - ResultRomania-Cluj-Napoca: Software-related services
Contract award notice – utilities
Services
Legal Basis:
Directive 2014/25/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Dezvoltarea și Implementarea unor Platforme de Integrare de tip ESB, inclusiv a serviciilor de implementare și customizare software pentru adaptarea la procesele de business ale Beneficiarilor finali, și a Infrastructurii Hardware necesare funcționării Platformelor ESB. Servicii recurente de suport și mentenanță pentru Platformele de Integrare ESB și Infrastructura HW aferentă
Reference number: 14476722/ 2021/ MPGD/ 1
II.1.2.
Main CPV code
72260000 Software-related services
II.1.4.
Short description
Societatea de Distribuție a Energiei Electrice România S.A. (DEER S.A.) organizează achiziția în vederea implementării unui sistem informatic de integrare a sistemelor operaționale existente și viitoare (Sistem Informatic Integrat ESB, sau Platformă ESB). Sistemul integrat trebuie sa fie implementat pentru fiecare dintre Unitățile Teritoriale (TN, TS, MN). Activele se vor instala în centrele de date ale celor trei Unități Teritoriale (UT) ale DEER S.A., respectiv în:
- Cluj-Napoca, Județul Cluj (UT TN),
- Ploiești, Județul Prahova (UT MN),
- Braşov, Județul Braşov (UT TS).
Prin intermediul acestei proceduri de achiziții DEER S.A. dorește achiziția unei soluții software (Platformă de integrare de tip ESB), pentru fiecare UT în parte, care să asigure integrarea sistemelor operaționale existente și viitoare ale UT-urilor, precum și uniformizarea procedurilor și proceselor de schimburi de informaţii, în mod automatizat, utilizate în cadrul celor patru (4) procese esențiale ale distribuției de electricitate, respectiv măsură, managementul activelor, comanda operațională și exploatarea și întreținerea reţelei de distribuţie, precum și adoptarea unui model de integrare comun, conform necesităților, atât în ceea ce privește tranzacțiile de date / informaţii dintre sistemele operaționale existente și viitoare, în carul fiecărei UT, cât și între noile sisteme operaționale care se vor cristaliza, la nivelul DEER S.A. sau între sistemele operaționale ale UT-urilor.
Platformele ESB trebuie să integreze prin interfețe și protocoale deschise și standardizate Sistemele Operaționale existente și viitoare ale infrastructurii de exploatare a reţelei de distribuţie a electricității, din zona de licență a fiecărui UT (3 x 6 județe), în condiții de interoperabilitate la nivel de aplicații (A2A) și business (B2B), în vederea eficientizării distribuției și asigurării unui nivel superior de calitate a serviciului prestat (continuitate, fiabilitate, calitatea tensiunii, etc). Sistemul informatic integrat trebuie să includă o platformă de aplicații ESB deschisă și o infrastructură hardware scalabilă.
Pentru obținerea finanțării proiectului privind dezvoltarea și implementarea Sistemului Informatic de Integrare ESB, Entitatea Contractantă a depus la Ministerul Fondurilor Europene, separat, trei cereri de finanțare pentru următoarele proiecte:
- „Implementarea unui Sistem de Distribuție Inteligentă a energiei electrice, într-o zonă omogenă din cartierul Rogerius, loc. Oradea”;
- „Realizarea unui sistem de distribuție inteligentă a energiei electrice, într-o zonă omogenă de consumatori din cartierele Ţiglina 1, Ţiglina 2, Ţiglina 3 și Ţiglina 4, din mun. Galați”;
- „SMIRC - Soluții de măsurare inteligentă Regiunea Centru – Orașele Codlea şi Ghimbav, Județul Braşov”;
conform Axei Prioritare 6 - Promovarea energiei curate şi eficienței energetice în vederea susținerii unei economii cu emisii scăzute de carbon, Obiectivul Specific 6.3 Reducerea consumului mediu de energie electrică la nivelul locuințelor. Acestea sunt proiecte mai ample și includ și alte componente decât cele referitoare la Sistemele Informatice de Integrare ESB, și vizează implementarea contorizării digitale (inteligente) în niște zone omogene, desemnate pentru fiecare aplicant, precum și implementarea unor Platforme MDM/MDC și a unor Sisteme de management al activelor, ca în proiectele de mai sus.
Nota: Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor: 20.
Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare/informatiilor suplimentare in a 11-a zi inainte de termenul limita stabilit pentru depunerea ofertelor cf OUG 107/2017.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
48330000 Scheduling and productivity software package, 48820000 Servers, 51611100 Hardware installation services, 71356000 Technical services, 72262000 Software development services, 72265000 Software configuration services, 72611000 Technical computer support services, 80530000 Vocational training services
II.2.4.
Description of the procurement
Societatea (DEER S.A.) intenționează să achiziționeze centralizat, pentru fiecare UT (Unitate Teritorială) în parte, câte o Platformă de Integrare ESB, împreună cu IHW aferentă, care să includă următoarele tipuri de servicii și produse:
- Platforme de integrare ESB, la premisele clientului, conforme cu prevederile Documentatiei descriptive, inclusiv toate Anexele, interoperabile între ele, una dintre acestea având capabilități de management al acestui ansamblu de integrare.
- IHW necesare funcționării Platformelor ESB, integrarea Platformelor cu infrastructurile hardware aferente și realizarea unor Sisteme Informatice Integrate, cu performanțe garantate conform prevederilor Documentatiei descriptive.
- Servicii de implementare, inclusiv proiectare (design la nivel LLD), dezvoltare, furnizare, instalare, configurare, customizare, testare, migrare / transfer date, soluții back-up și recuperare, documentație, în conformitate cu prevederile Documentatiei descriptive.
- Serviciile de implementare includ servicii de integrare ale sistemelor operaționale existente și viitoare ale celor trei UT-uri, care acoperă toate cele patru (4) procese esențiale ale distribuției de energie electrică, respectiv măsură, managementul activelor, comanda operațională și exploatarea și întreținerea reţelei de distribuţie.
- Pachete de 200 “ore x om” destinate rezolvării unor cereri de schimbare (modificare), pentru fiecare UT.
- Servicii recurente (post-garanție) pentru cele trei Platforme de Integrare și IHW aferente, pentru o perioada minimă de trei (3) ani, succesivă încheierii unei perioade de garanție de doi (2) ani.
Prezenta procedură va fi inițiată și administrată de DEER S.A. prin UT-TN (Unitatea Teritorială Transilvania Nord).
Scopul procedurii este de a achiziționa și implementa câte o Platformă ESB și a IHW necesară, pentru fiecare dintre cele trei UT ale DEER S.A. (TN, TS, MN), având caracteristicile conforme cu cerințele prezentate în Documentația descriptiva.
Obiectul contractului este reprezentat de achiziția sectoriala de Servicii și Produse, pentru:
- ”Dezvoltarea și Implementarea unor Platforme de Integrare de tip ESB, inclusiv a serviciilor de implementare și customizare software pentru adaptarea la procesele de business ale Beneficiarilor finali, și a Infrastructurii Hardware necesare funcționării Platformelor ESB.
- Servicii recurente de suport și mentenanță pentru Platformele de Integrare ESB și Infrastructura HW aferentă.”
Soluția propusă de ofertant trebuie să satisfacă toate cerințele din Documentația descriptiva.
Cele trei Sisteme Informatice Integrate propuse trebuie să fie identice din punct de vedere tehnologic, singurele diferențe admise vor fi cele de implementare, care depind de situaţia concretă a fiecărui beneficiar final (UT TN, UT TS, UT MN), conform celor precizate în Documentatia descriptiva și anexele la acesta.
Oricare componentă a Sistemului Informatic Integrat propus trebuie să fie identică tehnologic pentru toate cele trei Unități Teritoriale ale DEER S.A., adică de la același fabricant/producător, din aceeași generație și versiune de software, etc.
În final, cele trei Unități Teritoriale ale DEER S.A. vor beneficia de aceeași tehnologie, cu unele diferențe de implementare care țin de particularitățile sistemelor operaționale ale fiecărei SDEE, pe care le integrează, cu care Sistemul Informatic Integrat ESB trebuie să interfuncţioneze automatizat (SAP, ADMS, GIS, etc).
În cadrul Documentatiei descriptive, au fost introduse descrieri ale specificațiilor tehnice cu referire la capabilitățile dorite de la viitoarea platformă de integrare ESB.
În urma realizării achiziției de către Entitatea Contractantă se urmărește obținerea obiectivului general al Proiectului pentru care s-au solicitat fonduri nerambursabile, și anume, implementarea unei Platforme de Integrare ESB pentru rețeaua de distribuție, care va funcționa distribuit - centralizat, și care va asigura tranzacționarea informațiilor între sisteme operaționale și procese, în mod automatizat și controlat, în vederea creșterii eficienței energetice a reţelei de distribuţie și eficientizării consumului general și individual de energie electrică, rezultând astfel o reducere a amprentei locale de dioxid de carbon și îmbunătățirea condițiilor climatice, pe termen mediu și lung.
Prin implementarea Platformei de Integrare ESB se urmărește realizarea, la nivelul funcțiilor de management din cadrul fiecărei UT, a unor obiective generale precum:
- Reducerea pierderilor, de natură tehnică și comercială.
- Îmbunătățirea serviciului de distribuție.
- Monitorizarea alimentării cu energie la nivelul consumatorului și intervenirea rapidă, de la distanță, pentru remedierea unor situații neplăcute pentru consumator, inclusiv privind întreruperea furnizării de energie și repunerea acesteia în stare normală.
- Asigurarea unei continuități a serviciului cât mai consistentă.
- Oferirea posibilității de tarifare diferențiată și atragerea consumatorului într-o strategie de educare spre reducerea consumului, pentru îndeplinirea pe termen lung a țintelor privind scăderea amprentei locale de dioxid de carbon, precum și redistribuirea consumului spre surse regenerabile de energie.
Obiectivele specifice urmărite prin implementarea Platformei/Sistemului Informatic ESB sunt:
- O Platformă de Integrare a sistemelor operaționale prin interfețe multiple de tip micro-servicii (ESB) conformă cu caracteristicile descrise în Documentația descriptiva.
- IHW necesară funcționării Platformei de Integrare ESB, integrarea Platformei cu această infrastructură și realizarea unui Sistem Informatic Integrat, cu performanțe garantate conform prevederilor Documentației descriptive.
- Servicii de implementare pentru integrarea sistemelor operaționale care deservesc cele patru (4) procese esențiale ale distribuției de energie electrică, respectiv măsurarea energiei, managementul activelor, exploatarea și întreținerea reţelei și managementul reţelei (comanda operațională).
- Servicii recurente de suport și mentenanță (post-garanție) pentru Platforma de Integrare și IHW aferentă funcționării ESB, care vor fi prestate pentru o perioada minimă de trei (3) ani, succesivă încheierii unei perioade de garanție de doi (2) ani (pentru detalii vezi mai jos).
Platforma ESB, împreună cu IHW aferentă, ce se dorește a fi achiziționată, face parte dintr-un program strategic mai larg al DEER S.A., de implementare a unui Sistem de Distribuție Inteligentă a energiei electrice, pentru care s-au realizat și depus cereri de finanțare pentru fonduri nerambursabile în cadrul Programul Operațional Infrastructură Mare (POIM) 2014-2020, Axa Prioritară 6 - Promovarea energiei curate şi eficienței energetice în vederea susținerii unei economii cu emisii scăzute de carbon, Obiectivul Specific 6.3. Reducerea consumului mediu de energie electrică la nivelul locuințelor.