643511-2026 - Competition
Greece – Public road transport services – Διακήρυξη Ανοικτού Δημόσιου Διαγωνισμού για την ανάθεση του αποκλειστικού δικαιώματος εκτέλεσης δημόσιων τακτικών [υπεραστικών] οδικών μεταφορών επιβατών με λεωφορεία στην Περιφέρεια Πελοποννήσου με σύμβαση παραχώρησης δημόσιας υπηρεσίας σύμφωνα με τον Κανονισμό 1370/2007
Contract or concession notice – standard regime - Change notice
Services
2. Procedure
Procedure
TitleΔιακήρυξη Ανοικτού Δημόσιου Διαγωνισμού για την ανάθεση του αποκλειστικού δικαιώματος εκτέλεσης δημόσιων τακτικών [υπεραστικών] οδικών μεταφορών επιβατών με λεωφορεία στην Περιφέρεια Πελοποννήσου με σύμβαση παραχώρησης δημόσιας υπηρεσίας σύμφωνα με τον Κανονισμό 1370/2007
DescriptionΑντικείμενο της σύμβασης είναι η ανάθεση του αποκλειστικού δικαιώματος εκτέλεσης και εκμετάλλευσης δημόσιων τακτικών υπεραστικών οδικών μεταφορών επιβατών με λεωφορείο στην Περιφέρεια Πελοποννήσου μέσω σύμβασης παραχώρησης υπηρεσιών δημόσιων επιβατικών μεταφορών κατ’ εφαρμογή του κανονισμού 1370/2007. Συγκεκριμένα, το αντικείμενο της σύμβασης είναι η «Παραχώρηση δικαιώματος αποκλειστικής εκμετάλλευσης δημόσιων τακτικών υπεραστικών μεταφορών επιβατών με λεωφορείο στην Περιφέρεια Πελοποννήσου», εκτιμώμενης αξίας 325.000.000,00 € πλέον ΦΠΑ για δέκα (10) έτη. Υπάρχει δυνατότητα παράτασης της διάρκειας της σύμβασης, κατά τη διακριτική ευχέρεια του αναθέτοντος φορέα, για έως πέντε (5) επιπλέον έτη αποκλειστικά υπό τους όρους και τις προϋποθέσεις της παραγράφου 4 του άρθρου 4 του κανονισμού (ΕΚ) 1370/2007 και σύμφωνα με τις Ανακοινώσεις 2014/C 92/01 και 2023/C 222/01 της Ευρωπαϊκής Επιτροπής σχετικά με ερμηνευτικές οδηγίες του κανονισμού (ΕΚ) 1370/2007. Συμπεριλαμβανομένου δικαιώματος προαίρεσης, εφόσον ασκηθεί υπό τους όρους και τις προϋποθέσεις της παρ. 4 του άρθρου 4 του Κανονισμού (ΕΚ) 1370/2007, η εκτιμώμενη αξία της σύμβασης δύναται να ανέλθει στο ποσό των 487.500.000,00 € μη συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ 13 %.
Previous notice572271-2024
Type of procedureOther single stage procedure
Purpose
Main nature of the contractServices
Main classification (cpv): 60112000 Public road transport services
5. Lot
LotLOT-0001
TitleΑνοικτού Δημόσιου Διαγωνισμού για την ανάθεση του αποκλειστικού δικαιώματος εκτέλεσης δημόσιων τακτικών [υπεραστικών] οδικών μεταφορών επιβατών με λεωφορεία στην Περιφέρεια Πελοποννήσου με σύμβαση παραχώρησης δημόσιας υπηρεσίας σύμφωνα με τον Κανονισμό 1370/2007
DescriptionΑντικείμενο της σύμβασης είναι η εκτέλεση και αποκλειστική εκμετάλλευση δημόσιων τακτικών υπεραστικών οδικών μεταφορών επιβατών, -καθώς και συνοδευόμενων δεμάτων άνω των 10 κιλών ή ασυνόδευτων δεμάτων- με λεωφορεία στην Περιφέρεια Πελοποννήσου και ειδικότερα στο δίκτυο που αποτυπώνεται στο ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ IV της Διακήρυξης μέσω σύμβασης παραχώρησης υπηρεσιών δημόσιων επιβατικών μεταφορών, σύμφωνα με τις διατάξεις του ν. 4974/2022 και ιδίως, του κεφαλαίου Ε΄, καθώς και του Κανονισμού (ΕΚ) 1370/2007. Συγκεκριμένα, το αντικείμενο της σύμβασης είναι η «Παραχώρηση δικαιώματος αποκλειστικής εκμετάλλευσης δημόσιων τακτικών υπεραστικών μεταφορών επιβατών με λεωφορείο στην Περιφέρεια Πελοποννήσου», εκτιμώμενης αξίας 325.000.000,00 € πλέον ΦΠΑ [ήτοι, 32.500.000 € ετησίως, για δέκα (10) έτη]. Η εκτιμώμενη αξία της σύμβασης, ανέρχεται συνολικά στο ποσό των 325.000.000,00 € μη συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ 13 % (εκτιμώμενη αξία συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ: € 367.250.000,00). Συμπεριλαμβανομένου δικαιώματος προαίρεσης, εφόσον ασκηθεί υπό τους όρους και τις προϋποθέσεις της παρ. 4 του άρθρου 4 του Κανονισμού (ΕΚ) 1370/2007, η εκτιμώμενη αξία της σύμβασης δύναται να ανέλθει στο ποσό των 487.500.000,00 € μη συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ 13 % (εκτιμώμενη αξία συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ: € 550.875.000,00).
Options
Description of the optionsΗ διάρκεια της σύμβασης ορίζεται σε δέκα (10) έτη από την ημερομηνία έναρξης παροχής συγκοινωνιακού έργου όπως θα καθοριστεί στη σύμβαση, σύμφωνα με τα αναγραφόμενα στην παράγραφο 6.2 της Διακήρυξης. Υπάρχει δυνατότητα παράτασης της διάρκειας της σύμβασης, κατά τη διακριτική ευχέρεια του αναθέτοντος φορέα, για έως πέντε (5) επιπλέον έτη αποκλειστικά υπό τους όρους και τις προϋποθέσεις της παραγράφου 4 του άρθρου 4 του κανονισμού (ΕΚ) 1370/2007 και σύμφωνα με τις Ανακοινώσεις 2014/C 92/01 και 2023/C 222/01 της Ευρωπαϊκής Επιτροπής σχετικά με ερμηνευτικές οδηγίες του κανονισμού (ΕΚ) 1370/2007.