2. Procedure
Procedure
Title: Execuție lucrări pentru obiectivul „Creșterea eficienței energetice a clădirilor rezidențiale din Municipiul Lupeni, Blocul 16, strada Bărbăteni”, Cod SMIS 348078
Description: Achiziția presupune atribuirea unui contract de execuție lucrări, al cărui obiect constă în eficientizarea energetică a unui imobil cu destinație de clădire rezidențială multifamilială (bloc de locuințe) din Municipiul Lupeni, strada Bărbăteni blocul 16, în baza unei finanțări nerambursabile acordată prin Programul Regional Vest 2021-2027, Prioritatea 3: O regiune cu orașe prietenoase cu mediul / Obiectiv specific: RSO2.1_Promovarea măsurilor de eficiență energetică și reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră, Apelul de proiecte PRV/233/PRV_P3/OP2/RSO2.1/PRV_A21 - PRV/3.1.A/1.6 Eficiență energetică în clădiri rezidențiale – UAT ITI Valea Jiului, în baza Contractului de Finanțare nr. 470/ 28.05.2026. Execuția lucrărilor se va realiza cu respectarea strictă a specificațiilor din proiectele tehnice și documentațiile tehnico-economice anexate Caietului de Sarcini, a normativelor în vigoare, precum și a principiilor DNSH instituite de către Comisia Europeană. Ofertanții vor avea obligația explicitării modului în care lucrările executate sunt convergente principiilor DNSH. Principalele beneficii așteptate de către Autoritatea Contractantă vizează renovarea energetică a 75 de gospodării, reducerea cu 66,25% a consumului anual de energie primară a imobilului, reducerea cu 67,43 % a emisiilor de gaze cu efect de seră ca urmare a reabilitării imobilului.. Autoritatea contractantă va răspunde tuturor solicitărilor de clarificări/informațiilor suplimentare printr-un "raspuns consolidat" incarcat la sectiunea "LISTA CLARIFICARI, NOTIFICARI SI DECIZII" din cadrul Anuntului de participare în a 11-a zi înainte de data limită de depunere a ofertelor. Număr zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limita de depunere a ofertelor: 18
Internal identifier: 2
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45453000 Overhaul and refurbishment work
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Lucrările vizează creșterea eficienței energetice a Blocului 16 situat pe strada Bărbăteni din Municipiul Lupeni. Lucrările contribuie în mod direct la realizarea obiectivului specific al Intervenției Regionale 3.1.A – Creșterea eficienței energetice a clădirilor rezidențiale multifamiliale, prin următoarele aspecte esențiale: (1) Reducerea consumului de energie primară: Proiectul prevede lucrări de reabilitare energetică ce vor conduce la diminuarea consumului de energie primară cu 66,25 % față de nivelul actual și scăderea emisiilor de CO₂, aliniindu-se la obiectivele Pactului verde european și la tranziția către neutralitate climatică
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 45300000 Building installation work, 45321000 Thermal insulation work