See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Høring vedrørende tilbagevendende betalinger (recurring payments)
Description: Administrations- og Servicestyrelsen offentliggør hermed på vegne af Skatteforvaltningen og Arbejdsmarkedets Tillægspension (ATP) en indkaldelse af høringssvar fra virksomheder, der kan tilbyde løsninger på området for tilbagevendende betalinger (recurring payments). Denne høring gennemføres i forlængelse af tidligere markedsdialog igangsat i november 2025. Skatteforvaltningen og ATP ønsker at modtage markedsaktørernes bemærkninger til den med høringen udsendte kravspecifikation for en kommende autorisationsordning. Kravspecifikationen tilgås via EU-Supply, jf. linket senere i denne bekendtgørelse. Fristen for at afgive høringssvar er mandag den 19. oktober 2026. Høringssvar afgives til hans.kirketerp@adst.dk samt abha@atp.dk Se mere information nedenfor om Skatteforvaltningens og ATP’s betalinger samt information om autorisationsordningen. Yderligere information om Skatteforvaltningens og ATP’s betalinger: Borgere og virksomheder skal i mange situationer betale til Skatteforvaltningen og ATP, og en andel af disse betalinger har også karakter af at være tilbagevendende. Herved forstås betalinger, der sker automatisk uden betalers løbende godkendelse eller instruks og med mulighed for fast og/eller varierende beløb. Det drejer sig i Skatteforvaltningens tilfælde fx om betaling af grøn ejerafgift. Overordnet set ønsker Skatteforvaltningen og ATP at tilbyde tidssvarende betalingsmidler og -løsninger blandt gængse muligheder på markedet for at understøtte, at borgere og virksomheder effektivt kan foretage betalinger. For at opnå dette planlægger Skatteforvaltningen og ATP at oprette en autorisationsordning. Om autorisationsordningen: Autorisationsordningen indebærer, at betalingsaktører kan ansøge om autorisation med henblik på at få mulighed for at tilbyde sine betalingsløsninger til Skatteforvaltningens og ATP’s betalere. Vilkårene for at blive autoriseret og de løbende krav til de autoriseredes ydelser fastsættes af Skatteforvaltningen og ATP. Skatteforvaltningen og ATP vil imidlertid ikke afgøre, hvilke betalingsløsninger blandt de autoriserede der skal anvendes. Det vil derimod, efter oprettelsen af autorisationsordningen, være op til de enkelte borgere og virksomheder, hvilken af de autoriserede løsninger disse vil anvende. Skatteforvaltningen og ATP ønsker at modtage høringssvar fra alle relevante aktører på betalingsområdet i forhold til tilbagevendende betalinger (recurring payments). De eneste afgræsninger for dialogen er, at denne ikke angår egentlig bankforretning, idet dette er omfattet af den af Økonomistyrelsens udbudte aftale (SKB/OBS), samt at dialogen er begrænset til online-betalinger, dvs. dermed ikke betalinger, hvor der fx anvendes en kortterminal. Det skal understreges, at deltagelse i høringen ikke vil være en forudsætning for de videre aktiviteter på området. Virksomheder, der ønsker at sende et høringssvar, bedes sende en mail til hans.kirketerp@adst.dk samt abha@atp.dk senest den 19. oktober 2026.
Internal identifier: 25-3161967
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 66000000 Financial and insurance services
Additional classification (cpv): 66115000 International payment transfer services, 66170000 Financial consultancy, financial transaction processing and clearing-house services, 66172000 Financial transaction processing and clearing-house services