2. Procedure
Procedure
Title: Alternariatoxin i tomater
Description: Livsmedelsverket genomför under 2026 en kartläggning av förekomsten av Alternaria-toxiner i tomatprodukter på den svenska marknaden. Syftet med kartläggningen är att ta fram analysdata som kan användas för att uppskatta svenska konsumenters exponering för Alternaria-toxiner via konsumtion av tomatprodukter.
Internal identifier: 2026/02768
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 71900000 Laboratory services
5. Lot
Lot: LOT-0001
Internal identifier: Alternariatoxin i tomater
Quantity: 200 pieces
644497-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Laboratorietjänster – Alternariatoxin i tomater
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelAlternariatoxin i tomater
Intern identifierare2026/02768
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71900000 Laboratorietjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareAlternariatoxin i tomater
Mängd200 stycken