644608-2026 - Competition
Denmark – IT services: consulting, software development, Internet and support – Udbud af kontrakt om it-arbejdspladser, enhedsadministration og servicedesk
Contract or concession notice – standard regime
Services
2. Procedure
Procedure
Title: Udbud af kontrakt om it-arbejdspladser, enhedsadministration og servicedesk
Description: Danmarks Nationalbank (”Nationalbanken”) er Danmarks centralbank. Nationalbankens virksomhed bygger på lov om Danmarks Nationalbank fra 1936, hvorefter Nationalbanken har til opgave at opretholde et sikkert pengevæsen i Danmark samt at lette og regulere pengeomsætning og kreditgivning. Denne opgavebeskrivelse er fortsat dækkende for Nationalbankens rolle og ansvar som centralbank. Nationalbanken varetager en række samfundskritiske opgaver, herunder drift og overvågning af kritisk betalingsinfrastruktur samt udøvelse af centrale pengepolitiske funktioner. De processer, systemer og data, der understøtter disse opgaver, er af afgørende betydning for den finansielle stabilitet og tilliden til det danske finansielle system. Nationalbankens forretningsmæssige behov skal sikre, at kontrakten understøtter et højt niveau af leverancesikkerhed, robusthed og kontinuitet i leveringen af Ydelserne. Leverandøren forventes derfor at udvise en proaktiv tilgang til såvel den daglige leverance som til håndtering af risici, forbedringsmuligheder og teknologisk udvikling. Nationalbanken har et højt fokus på informationssikkerhed, og Leverandøren skal sikre et sikkerhedsniveau, der svarer til det, som findes hos sammenlignelige organisationer med et tilsvarende trusselsbillede. Nationalbankens sikkerhedskrav gælder for alle leverancer og aktiviteter, der udføres for eller på vegne af Nationalbanken som led i leveringen af Kontraktens Ydelser. Dette stiller høje krav til sikkerhed, robusthed og operationel modstandsdygtighed. På den baggrund stilles der krav om, at Leverandøren under hele kontraktperioden skal være certificeret efter ISO/IEC 27001:2022 eller en tilsvarende international standard. Derudover stiller Kontrakten krav om at Leverandøren efterlever SWIFT CSP krav og kan dokumentere denne efterlevelse overfor både Nationalbanken og SWIFT. Nationalbanken anvender som udgangspunkt Microsoft-baserede teknologier og værktøjer i sin IT-arkitektur og systemunderstøttelse. Endvidere baseres Service Delivery Management på ITIL v3-principper og -processer. Kontrakten har til formål at etablere et leverandørsamarbejde om levering af services relateret til it-arbejdspladser, enhedsadministration, Onsitesupport og servicedesk. IT-arbejdspladsen omfatter bl.a. leverance og support af stationære computere, bærbare computere, og periferiudstyr samt servicedesk-funktioner og relaterede drifts- og supportydelser. Derudover support af tablets og smartphones. Nationalbanken har i forbindelse med implementeringen af Windows 11 gennemført en større udskiftning af ældre enheder, hvilket har medført en betydelig modernisering af Nationalbankens PC-portefølje. Der er tale om en high-end PC model, der udleveres til alle medarbejdere og eksterne konsulenter. Leverandøren skal i den forbindelse erhverve ejerskab til visse aktiver (hardware). Leverandøren skal fungere som central kontaktflade (Single Point of Contact) for de omfattede ydelser og indgå i et tæt samarbejde med Nationalbankens interne funktioner, Nationalbankens Service Integrator og øvrige leverandører. Nationalbanken anvender et multileverandør-setup og Leverandøren skal derfor understøtte effektiv integration og samarbejde med øvrige leverandører, herunder relevante service management-processer og værktøjer. Kunden stiller Kundens ITSM-løsning til rådighed for Leverandøren til brug for efterfølgende levering af ydelserne. Leverandøren skal anvende Nationalbankens ITSM-løsning til de processer, sagsregistreringer, vidensartikler, opdateringer og aktiviteter, som Nationalbanken anviser. Ligeledes stiller Nationalbanken en samarbejdsplatform til rådighed for Leverandøren til brug for samarbejdet mellem Nationalbanken og Leverandøren. Leverandøren kan blive mødt med krav om iagttagelse af virksomhedsoverdragelsesloven.
Internal identifier: 238459
Type of procedure: Other multiple stage procedure
Main features of the procedure: Udbuddet gennemføres som udbud med forhandling iht. udbudslovens §§61-66. Efter modtagelse af de indledende tilbud afholder ordregiver individuelle forhandlingsmøder med alle tilbudsgivere, der rettidigt har afleveret et indledende tilbud. Forhandlingerne gennemføres i overensstemmelse med ligebehandlingsprincippet, og alle tilbudsgivere får tildelt den samme tid til forhandlinger med ordregiver. Der anvendes ikke successive faser med henblik på at begrænse antallet af tilbud der skal forhandles. Efter forhandlingerne kan ordregiver udsende et revideret udbudsmateriale med henblik på et yderligere indledende eller endeligt tilbud. Tilbudsgivere vil på samme tid blive informeret herom med opfordring til at afgive indledende eller endeligt tilbud. Ordregiver forbeholder sig ret til at tildele aftalen på grundlag af det indledende tilbud. Forhandlingsforløbet er nærmere beskrevet i udbudsbetingelsernes Bilag C.
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 72000000 IT services: consulting, software development, Internet and support
Additional classification (cpv): 30213100 Portable computers, 30214000 Workstations, 30230000 Computer-related equipment, 50320000 Repair and maintenance services of personal computers, 72100000 Hardware consultancy services, 72200000 Software programming and consultancy services, 72250000 System and support services, 72253000 Helpdesk and support services, 72253200 Systems support services, 72254000 Software testing, 72261000 Software support services, 72267100 Maintenance of information technology software, 72310000 Data-processing services, 72317000 Data storage services, 72318000 Data transmission services, 72322000 Data management services, 72511000 Network management software services, 72540000 Computer upgrade services, 72600000 Computer support and consultancy services, 72900000 Computer back-up and catalogue conversion services
5. Lot
Lot: LOT-0000
Options:
Description of the options: Kontrakten indeholder to optioner: Option 1: Samarbejdsplatform stilles til rådighed af Leverandøren Option 2: Struktureret digital leverance af faktureringsdata