See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Byggtjänster 2026-2
Description: Upphandlingen avser Byggtjänster, Sju områden - Byggnadsarbete, Måleriarbete, Ventilationsarbeten, VS-Arbeten, Smed/mekanisk verkstad, Stängsel och Grindar åt Hörby Kommun.
Internal identifier: KS 2026-00528
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45262700 Building alteration work
Additional classification (cpv): 42000000 Industrial machinery, 42500000 Cooling and ventilation equipment, 44000000 Construction structures and materials; auxiliary products to construction (except electric apparatus), 44230000 Builders' carpentry, 44310000 Wire products, 44316500 Smiths' wares, 44316510 Blacksmiths' wares, 45000000 Construction work, 45210000 Building construction work, 45230000 Construction work for pipelines, communication and power lines, for highways, roads, airfields and railways; flatwork, 45232400 Sewer construction work, 45232410 Sewerage work, 45260000 Roof works and other special trade construction works, 45310000 Electrical installation work, 45311100 Electrical wiring work, 45330000 Plumbing and sanitary works, 45331000 Heating, ventilation and air-conditioning installation work, 45331200 Ventilation and air-conditioning installation work, 45420000 Joinery and carpentry installation work, 45421000 Joinery work, 45440000 Painting and glazing work, 45442100 Painting work, 45442110 Painting work of buildings, 45442180 Repainting work, 45450000 Other building completion work, 45454000 Restructuring work
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Byggnadsarbetet
Description: Området omfattar alla typer av byggnadsarbeten (ny-, om- och tillbyggnad, samt reparation och underhåll) såsom fasader, fasadkompletteringar, innerväggar montering av balkonger, fönster och dörrar, samt takarbeten. I uppdraget ingår att lämna in ritningsunderlag för relation.
Internal identifier: Byggnadsarbetet
Lot: LOT-0002
Title: Elarbeten
Description: Området omfattar elinstallationer och reparation av elinstallationer. Området omfattar också förberedelsearbeten (tom rör, kabeldragning) avseende installationer av brand- och inbrottslarm samt installation av passiv infrastrukturutrustning (nätverk) i byggnader. I uppdraget ingår att lämna in ritningsunderlag för relation. Installation av brand- och inbrottslarm ingår inte. Ska vara registrerade som elinstallationsföretag hos elsäkerhetsverket.
Internal identifier: Elarbeten
Lot: LOT-0003
Title: Måleriarbeten
Description: Området omfattar måleriarbeten, inklusive för- och efterarbeten, såsom invändig och utvändig målning av väggar, golv, tak, fönster, dörrar etc., tapetsering och andra förekommande måleriarbeten.
Internal identifier: Måleriarbeten
Lot: LOT-0004
Title: Ventilationsarbeten
Description: Området omfattar ventilationsarbeten såsom installationer (inkl. byte) av aggregat, fläktar, ventilationskanaler, isolering av ventilationskanaler etc. I uppdraget ingår också injusteringar av ventilationsflöden. I uppdraget ingår att lämna in ritningsunderlag för relation. Hos entreprenören ska det finnas personal som är certifierad funktionskontrollant med behörighet K (alla typer av ventilationssystem).
Internal identifier: Ventilationsarbeten
Lot: LOT-0005
Title: VS-arbeten
Description: Området omfattar vs-arbeten såsom installationer (inkl. byte) av pumpar, vattenreningssystem, ledningsnät, ventiler, utrustning för vatten och avlopp, värmepumpar, radiatorer etc. I uppdraget ingår att lämna in ritningsunderlag för relation. Ska vara auktoriserade enligt/för säkert vatten.
Internal identifier: VS-arbeten
Lot: LOT-0006
Title: Smed/mekanisk Verkstad
Description: Denna upphandling avser leverans av svets- och mekaniska arbeten, inklusive tillhörande tjänster, reparationer samt tillverkning av komponenter. Leverantören ska tillhandahålla en komplett mekanisk verkstad med kapacitet att utföra både enklare och avancerade arbeten enligt beställarens behov. Reparation av tex maskinkomponenter och metallkonstruktioner I svetsarbeten ingår tillverkning av nya detaljer enligt ritning eller önskemål, anpassning förstärkning och modifiering av metalldelar samt montering och demontering av svetsade enheter.
Internal identifier: Smed/mekanisk Verkstad
Lot: LOT-0007
Title: Stängsel och Grindar
Description: Området omfattar komplett montering av stängsel och grindar, all nödvändig markarbete för montering av stängsel, stolpar och grindar samt gjutning, återställande av mark mm. Allt förekommande arbete kring installation och reparation kan förekomma. Även mekaniska grindar. Alla typer av vanligt förkommande stängel kan komma att avropas. Om beställare önskar, ska ledningskoll kunna utföras av entreprenör.
Internal identifier: Stängsel och Grindar