See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Achiziționarea de autobuze ecologice noi cu acționare complet electrică și stații de încărcare rapidă și lentă, destinate transportului public de călători, finanțate prin PNRR -Proiecte: nr. C10-I1.1-23, C10-I1.1- 673 si C10-I1.1-701
Description: Municipiul Botosani a semnat cu Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației, în baza programului PNRR, Componenta 10 – Fondul Local, Obiectivul de Investiții – Înnoirea parcului de vehicule destinate transportului public (achiziția de vehicule nepoluante) achiziția de material rulant modern cu zero emisii pentru îmbunătățirea transportului public urban și facilitarea tranziției de paradigmă în direcția mobilității urbane durabile, trei contracte de finantare pentru achizitionarea de autobuze ecologice si statii de reincarcare aferente acestora, in vederea modernizarii transportului public la nivelul Zonei Urbane Functionale a Municipiului Botosani. Astfel au fost semnate contractele de finantare: - nr. 135258/28.11.2022 având ca obiect implementarea Proiectului nr. C10-I1.1-23 intitulat: „Modernizarea transportului public la nivelul Zonei Urbane Furncționale a Municipiului Botoșani – orașul Bucecea, prin achiziția de autobuze ecologice”; - nr. 21029/20.02.2023 avand ca obiect implementarea Proiectului nr. C10-I1.1- 673 intitulat: „Modernizarea transportului public la nivelul Zonei Urbane Funcționale a Municipiului Botoșani – Comuna Curtești – Comuna Bălușeni, prin achiziția de vehicule ecologice pentru transportul public”, - nr. 23028/24.02.2023 ce are ca obiect implementarea Proiectului nr. C10-I1.1-701 intitulat: „Modernizarea transportului public la nivelul Zonei Urbane Funcționale a Municipiului Botoșani – Comuna Curtești – Comuna Bălușeni, prin achiziția de vehicule ecologice pentru transportul public - Etapa a II-a”. Achiziţionarea și introducerea în operare a autobuzelor noi cu propulsie electrică vor contribui la îmbunătățirea indicatorilor de performanță ai transportului public în Mun. Botoșani, în termeni de: frecvență de circulație, regularitate, atractivitate, predictibilitate, timpi de călătorie, confort, siguranță, eficiență energetică și economică, emisii de gaze cu efect de seră, emisii de noxe, emisii de zgomote, etc. Obiectivul general al proiectelor mentionate este asigurarea accesului cetățenilor la un serviciu de transport public de călători eficient și îmbunătățirea condițiilor de utilizare a modurilor nemotorizate de transport, vizând reducerea numărului de deplasări cu transportul privat (individual) și reducerea emisiilor de echivalent CO2 din transport. Obiectivele specifice ale proiectelor constau in: -Creșterea gradului de siguranță rutieră în zonele urbane, vizând soluțiile digitale și ecologice de transport; -Reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră generate de transporturi; -Dezvoltarea serviciului de transport public periurban și achiziția de vehicule de transport publice ecologice. Prin intermediul celor trei proiecte se vor achiziționa un total de : - 38 autobuze electrice de 10 m; - 30 autobuze electrice de 6 m; - 68 stații de încărcare lentă; - 13 stații de încărcare rapidă; repartizate astfel: Lot 1: 11 autobuze electrice (10 m); 4 stații de încărcare rapidă; 11 stații de încărcare lentă. Lot 2: 2 autobuze electrice (6 m); 2 stații de încărcare lentă. Lot 3: 27 autobuze electrice (10 m); 9 statii de incarcare rapida; 27 stații de încărcare lentă. Lot 4: 14 autobuze electrice (6 m); 14 stații de încărcare lentă. Lot 5: 14 autobuze electrice (6 m); 14 stații de încărcare lentă. Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor: 20. În masura în care solicitarile de clarificari sau informatii suplimentare au fost adresate autoritatii contractante în termenul de la punctul I.3, termenul limita în care autoritatea contractanta va raspunde în mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare/informatiilor suplimentare este a 11-a zi inainte de termenul limita de depunere a ofertelor.
Internal identifier: 3372882_2023 PAAPD1435060, 1435061, 1435063
Type of procedure: Open
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 34144910 Electric buses
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Modernizarea transportului public la nivelul Zonei Urbane Funcționale a Municipiului Botoșani – orașul Bucecea - achizitie 11 autobuze electrice, cu lungimea de aproximativ 10 metri, respectiv 4 stații de încarcare rapidă și 11 stații de încărcare lentă - Proiect nr. C10-I1.1-23
Description: Obiectul contractului îl reprezintă Modernizarea transportului public la nivelul Zonei Urbane Funcționale a Municipiului Botoșani – orașul Bucecea - achizitie 11 autobuze electrice, cu lungimea de aproximativ 10 metri, respectiv 4 stații de încarcare rapidă și 11 stații de încărcare lentă în conformitate cu specificațiile tehnice solicitate prin Caietul de sarcini aferent Lotului 1. Autobuzele electrice vor fi realizate în conformitate cu documentele de standardizare în vigoare, cu reglementările naționale și internaționale privind condițiile tehnice care trebuie îndeplinite de autovehiculele rutiere, pentru a putea circula pe drumurile publice din România. În specificația tehnică se indică standardele ce vor fi respectate, precum și anumite limite restrictive pentru dimensiuni și caracteristici constructive solicitate de către beneficiar. Autobuzele electrice vor îndeplini obligatoriu condițiile prevăzute de regulamentele CEE-ONU (Comisia Economică a Organizației Națiunilor Unite pentru Europa) și directivele CE-CEE (Comunitatea Economică Europeană) la care România a aderat, respectiv legislația română în vigoare cu modificările și completările ulterioare. Autobuzele electrice vor fi destinate exploatării în zone cu climă temperat-continentală de tranziție și vor asigura o funcționare fiabilă în condiții ambiante, contractantii asumandu si răspunderea privind funcționarea acestora în parametrii declarați în condițiile de mediu existente în zona utilizatorului. De asemenea, autobuzele electrice vor fi realizate în conformitate cu legile adoptate cu privire la accesul în autobuzele electrice a persoanelor cu dizabilități, respectiv: Ordinul Ministrului dezvoltării regionale şi administraţiei publice nr.189/2013 pentru aprobarea reglementării tehnice "Normativ privind adaptarea clădirilor civile şi spaţiului urban la nevoile individuale ale persoanelor cu handicap, indicativ NP 051-2012 - Revizuire NP 051/2000"și Legea nr. 448/2006 privind protecţia şi promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, republicată, cu modificările și completările ulterioare și Regulamentul 107 CEE ONU. In ce priveste statiile de incarcare, acestea trebuie să fie compatibile cu autobuzele livrate.
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 45232221 Transformer substation
Lot: LOT-0002
Title: Modernizarea transportului public la nivelul Zonei Urbane Funcționale a Municipiului Botoșani – orașul Bucecea - achizitie 2 autobuze electrice, cu lungimea de aproximativ 6 metri, respectiv 2 stații de încărcare lentă - Proiect nr. C10-I1.1-23
Description: Obiectul contractului îl reprezintă Modernizarea transportului public la nivelul Zonei Urbane Funcționale a Municipiului Botoșani – orașul Bucecea - achizitie 2 autobuze electrice, cu lungimea de aproximativ 6 metri, respectiv 2 stații de încărcare lentă în conformitate cu specificațiile tehnice solicitate prin Caietul de sarcini aferent Lotului 2. Autobuzele electrice vor fi realizate în conformitate cu documentele de standardizare în vigoare, cu reglementările naționale și internaționale privind condițiile tehnice care trebuie îndeplinite de autovehiculele rutiere, pentru a putea circula pe drumurile publice din România. În specificația tehnică se indică standardele ce vor fi respectate, precum și anumite limite restrictive pentru dimensiuni și caracteristici constructive solicitate de către beneficiar. Autobuzele electrice vor îndeplini obligatoriu condițiile prevăzute de regulamentele CEE-ONU (Comisia Economică a Organizației Națiunilor Unite pentru Europa) și directivele CE-CEE (Comunitatea Economică Europeană) la care România a aderat, respectiv legislația română în vigoare cu modificările și completările ulterioare. Autobuzele electrice vor fi destinate exploatării în zone cu climă temperat-continentală de tranziție și vor asigura o funcționare fiabilă în condiții ambiante, contractantii asumandu si răspunderea privind funcționarea acestora în parametrii declarați în condițiile de mediu existente în zona utilizatorului. De asemenea, autobuzele electrice vor fi realizate în conformitate cu legile adoptate cu privire la accesul în autobuzele electrice a persoanelor cu dizabilități, respectiv: Ordinul Ministrului dezvoltării regionale şi administraţiei publice nr.189/2013 pentru aprobarea reglementării tehnice "Normativ privind adaptarea clădirilor civile şi spaţiului urban la nevoile individuale ale persoanelor cu handicap, indicativ NP 051-2012 - Revizuire NP 051/2000"și Legea nr. 448/2006 privind protecţia şi promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, republicată, cu modificările și completările ulterioare și Regulamentul 107 CEE ONU. In ce priveste statiile de incarcare, acestea trebuie să fie compatibile cu autobuzele livrate.
Internal identifier: 2
Lot: LOT-0003
Title: Modernizarea transportului public la nivelul Zonei Urbane Funcționale a Municipiului Botoșani – Comuna Curtești – Comuna Bălușeni - achizitie 27 autobuze electrice, cu lungimea de aproximativ 10 metri, respectiv 9 stații de încarcare rapidă și 27 stații de încărcare lentă - Proiect nr. C10-I1.1-673
Description: Obiectul contractului îl reprezintă Modernizarea transportului public la nivelul Zonei Urbane Funcționale a Municipiului Botoșani – Comuna Curtești – Comuna Bălușeni - achizitie 27 autobuze electrice, cu lungimea de aproximativ 10 metri, respectiv 9 stații de încarcare rapidă și 27 stații de încărcare lentă în conformitate cu specificațiile tehnice solicitate prin Caietul de sarcini aferent Lotului 3. Autobuzele electrice vor fi realizate în conformitate cu documentele de standardizare în vigoare, cu reglementările naționale și internaționale privind condițiile tehnice care trebuie îndeplinite de autovehiculele rutiere, pentru a putea circula pe drumurile publice din România. În specificația tehnică se indică standardele ce vor fi respectate, precum și anumite limite restrictive pentru dimensiuni și caracteristici constructive solicitate de către beneficiar. Autobuzele electrice vor îndeplini obligatoriu condițiile prevăzute de regulamentele CEE-ONU (Comisia Economică a Organizației Națiunilor Unite pentru Europa) și directivele CE-CEE (Comunitatea Economică Europeană) la care România a aderat, respectiv legislația română în vigoare cu modificările și completările ulterioare. Autobuzele electrice vor fi destinate exploatării în zone cu climă temperat-continentală de tranziție și vor asigura o funcționare fiabilă în condiții ambiante, contractantii asumandu si răspunderea privind funcționarea acestora în parametrii declarați în condițiile de mediu existente în zona utilizatorului. De asemenea, autobuzele electrice vor fi realizate în conformitate cu legile adoptate cu privire la accesul în autobuzele electrice a persoanelor cu dizabilități, respectiv: Ordinul Ministrului dezvoltării regionale şi administraţiei publice nr.189/2013 pentru aprobarea reglementării tehnice "Normativ privind adaptarea clădirilor civile şi spaţiului urban la nevoile individuale ale persoanelor cu handicap, indicativ NP 051-2012 - Revizuire NP 051/2000"și Legea nr. 448/2006 privind protecţia şi promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, republicată, cu modificările și completările ulterioare și Regulamentul 107 CEE ONU. In ce priveste statiile de incarcare, acestea trebuie să fie compatibile cu autobuzele livrate.
Internal identifier: 3
Lot: LOT-0004
Title: Modernizarea transportului public la nivelul Zonei Urbane Funcționale a Municipiului Botoșani – Comuna Curtești – Comuna Bălușeni - achizitie 14 autobuze electrice, cu lungimea de aproximativ 6 metri, respectiv 14 stații de încărcare lentă - Proiect nr. C10-I1.1- 673
Description: Obiectul contractului îl reprezintă Modernizarea transportului public la nivelul Zonei Urbane Funcționale a Municipiului Botoșani – Comuna Curtești – Comuna Bălușeni - achizitie 14 autobuze electrice, cu lungimea de aproximativ 6 metri, respectiv 14 stații de încărcare lentă, în conformitate cu specificațiile tehnice solicitate prin Caietul de sarcini aferent Lotului 4. Autobuzele electrice vor fi realizate în conformitate cu documentele de standardizare în vigoare, cu reglementările naționale și internaționale privind condițiile tehnice care trebuie îndeplinite de autovehiculele rutiere, pentru a putea circula pe drumurile publice din România. În specificația tehnică se indică standardele ce vor fi respectate, precum și anumite limite restrictive pentru dimensiuni și caracteristici constructive solicitate de către beneficiar. Autobuzele electrice vor îndeplini obligatoriu condițiile prevăzute de regulamentele CEE-ONU (Comisia Economică a Organizației Națiunilor Unite pentru Europa) și directivele CE-CEE (Comunitatea Economică Europeană) la care România a aderat, respectiv legislația română în vigoare cu modificările și completările ulterioare. Autobuzele electrice vor fi destinate exploatării în zone cu climă temperat-continentală de tranziție și vor asigura o funcționare fiabilă în condiții ambiante, contractantii asumandu si răspunderea privind funcționarea acestora în parametrii declarați în condițiile de mediu existente în zona utilizatorului. De asemenea, autobuzele electrice vor fi realizate în conformitate cu legile adoptate cu privire la accesul în autobuzele electrice a persoanelor cu dizabilități, respectiv: Ordinul Ministrului dezvoltării regionale şi administraţiei publice nr.189/2013 pentru aprobarea reglementării tehnice "Normativ privind adaptarea clădirilor civile şi spaţiului urban la nevoile individuale ale persoanelor cu handicap, indicativ NP 051-2012 - Revizuire NP 051/2000"și Legea nr. 448/2006 privind protecţia şi promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, republicată, cu modificările și completările ulterioare și Regulamentul 107 CEE ONU. In ce priveste statiile de incarcare, acestea trebuie să fie compatibile cu autobuzele livrate.
Internal identifier: 4
Lot: LOT-0005
Title: Modernizarea transportului public la nivelul Zonei Urbane Funcționale a Municipiului Botoșani – Comuna Curtești – Comuna Bălușeni”, etapa II - achizitie 14 autobuze electrice, cu lungimea de aproximativ 6 metri, respectiv 14 stații de încărcare lentă – Proiect nr. C10-I1.1-701
Description: Obiectul contractului îl reprezintă Modernizarea transportului public la nivelul Zonei Urbane Funcționale a Municipiului Botoșani – Comuna Curtești – Comuna Bălușeni”, etapa II - achizitie 14 autobuze electrice, cu lungimea de aproximativ 6 metri, respectiv 14 stații de încărcare lentă, în conformitate cu specificațiile tehnice solicitate prin Caietul de sarcini aferent Lotului 5. Autobuzele electrice vor fi realizate în conformitate cu documentele de standardizare în vigoare, cu reglementările naționale și internaționale privind condițiile tehnice care trebuie îndeplinite de autovehiculele rutiere, pentru a putea circula pe drumurile publice din România. În specificația tehnică se indică standardele ce vor fi respectate, precum și anumite limite restrictive pentru dimensiuni și caracteristici constructive solicitate de către beneficiar. Autobuzele electrice vor îndeplini obligatoriu condițiile prevăzute de regulamentele CEE-ONU (Comisia Economică a Organizației Națiunilor Unite pentru Europa) și directivele CE-CEE (Comunitatea Economică Europeană) la care România a aderat, respectiv legislația română în vigoare cu modificările și completările ulterioare. Autobuzele electrice vor fi destinate exploatării în zone cu climă temperat-continentală de tranziție și vor asigura o funcționare fiabilă în condiții ambiante, contractantii asumandu si răspunderea privind funcționarea acestora în parametrii declarați în condițiile de mediu existente în zona utilizatorului. De asemenea, autobuzele electrice vor fi realizate în conformitate cu legile adoptate cu privire la accesul în autobuzele electrice a persoanelor cu dizabilități, respectiv: Ordinul Ministrului dezvoltării regionale şi administraţiei publice nr.189/2013 pentru aprobarea reglementării tehnice "Normativ privind adaptarea clădirilor civile şi spaţiului urban la nevoile individuale ale persoanelor cu handicap, indicativ NP 051-2012 - Revizuire NP 051/2000"și Legea nr. 448/2006 privind protecţia şi promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, republicată, cu modificările și completările ulterioare și Regulamentul 107 CEE ONU. In ce priveste statiile de incarcare, acestea trebuie să fie compatibile cu autobuzele livrate.
Internal identifier: 5