646129-2026 - Competition
Poland – Electricity, heating, solar and nuclear energy – Dostawa energii elektrycznej oraz zakup i odbiór energii elektrycznej z OZE wraz z usługą bilansowania handlowego.
Contract or concession notice – standard regime
Supplies - Services
2. Procedure
Procedure
Title: Dostawa energii elektrycznej oraz zakup i odbiór energii elektrycznej z OZE wraz z usługą bilansowania handlowego.
Description: 1. Przedmiotem zamówienia jest dostawa energii elektrycznej w okresie od 01.01.2027 r. do 31.12.2027 r. do obiektów należących do Przedsiębiorstwa Komunalnego Sp. z o.o. będących w grupach taryfowych: 1) B23 - 3 obiekty, 2) C21 - 2 obiekty, 3) C12A - 7 obiektów, 4) C11 - 69 obiektów. 2. Wykonawca zobowiązany będzie dodatkowo do odkupu nadwyżek energii elektrycznej, wytworzonych w mikroinstalacjach (elektrownie fotowoltaiczne + elektrownia wodna), które Zamawiający posiada. Dokładne dane związane z punktami znajdują się w Załączniku nr. 11 do SWZ. 3. Zakupioną energię elektryczną Zamawiający będzie zużywał na potrzeby działalności własnej, jako odbiorca końcowy. 4. Szacunkowe zapotrzebowanie na energię elektryczną w okresie 12 miesięcy wynosi 1868,374 MWh. Szacunkowa ilość zamawianej energii ma charakter jedynie orientacyjny, służący do porównania ofert i w żadnym wypadku nie stanowi ze strony Zamawiającego zobowiązania do zakupu energii w podanej ilości. Szacunkowa ilość energii elektrycznej może ulec zmianie (zwiększeniu lub zmniejszeniu) w okresie objętym zamówieniem. Wykonawcy nie będzie przysługiwało jakiekolwiek roszczenie z tytułu nie pobrania przez Zamawiającego przewidywanej ilości energii, przy czym Zamawiający gwarantuje, iż minimalna ilość energii jaką zakupi w okresie obowiązywania umowy wynosi 1579,45 MWh. 5. Zamawiający zastrzega sobie prawo do zmniejszenia lub zwiększenia ilości punktów poboru energii elektrycznej w trakcie trwania umowy. Zmiana nie może przekroczyć 5 punktów poboru energii wskazanych w Załączniku nr. 10 do SWZ. 6. Odkup energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacjach OZE Zamawiającego w okresie od 01.01.2027 r. do 31.12.2027 r., oddanej do sieci OSD w szacunkowej ilości około 41,5 MWh. 7. Zamawiający informuje, że wolumen zużycia energii elektrycznej ujęty w postępowaniu został pomniejszony o szacowaną „autokonsumpcję” energii wyprodukowanej z posiadanych mikroinstalacji. 8. Dostawa energii elektrycznej odbywać się będzie na warunkach określonych w ustawie – Prawo energetyczne z dnia 10 kwietnia 1997 r. (tekst jednolity Dz.U. 2026 poz. 43), przepisach wykonawczych tej ustawy, a w szczególności Rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 22 marca 2023 r. w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu elektroenergetycznego (tekst jednolity Dz.U. 2025 poz. 919), taryfie dla energii elektrycznej sprzedawcy, taryfie dla usług dystrybucji energii elektrycznej właściwego Operatora Systemu Dystrybucyjnego (Taryfie OSD), Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucji (IRiESD) oraz ogólnie obowiązujących przepisach prawnych. 9. Zamawiający na czas trwania umowy, posiada umowy dystrybucyjne dla wszystkich punktów PPE. 10. Zamawiający informuje, że umowy o świadczenie usług dystrybucji są zawarte na czas nieokreślony. 11. Zamawiający dopuszcza stosowanie wzorów niezbędnych pełnomocnictw stosowanych przez Wykonawcę, o ile nie są one sprzeczne z zapisami umowy. 12. Rozliczenie za sprzedaż energii elektrycznej odbywać się będzie na podstawie wskazań układów pomiarowo-rozliczeniowych wg cen jednostkowych określonych w Formularzu cenowym oferty. 13. Rozliczenie za odkup energii elektrycznej odbywać się będzie na podstawie wskazań układów pomiarowo-rozliczeniowych. 14. Zamawiający dopuszcza zawarcie umów na odkup energii na wzorach Wykonawcy, o ile będą one spełniały wymagania Zamawiającego, a ewentualne rozbieżności zostaną uwzględnione przez Wykonawcę. 15. Zakup energii elektrycznej taryf Bxx i Cxx oraz odkup musi odbywać się u jednego sprzedawcy. 16. Warunkiem rozpoczęcia dostaw energii elektrycznej we wskazanym terminie jest pozytywne przeprowadzenie procedury zmiany sprzedawcy oraz posiadanie przez Zamawiającego ważnej umowy o świadczenie usług dystrybucji energii elektrycznej.
Internal identifier: ZEC.4121.1.2026
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Additional nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 09300000 Electricity, heating, solar and nuclear energy
Additional classification (cpv): 71314200 Energy-management services
5. Lot
Lot: LOT-0001
Description: 1. Przedmiotem zamówienia jest dostawa energii elektrycznej w okresie od 01.01.2027 r. do 31.12.2027 r. do obiektów należących do Przedsiębiorstwa Komunalnego Sp. z o.o. będących w grupach taryfowych: 1) B23 - 3 obiekty, 2) C21 - 2 obiekty, 3) C12A - 7 obiektów, 4) C11 - 69 obiektów. 2. Wykonawca zobowiązany będzie dodatkowo do odkupu nadwyżek energii elektrycznej, wytworzonych w mikroinstalacjach (elektrownie fotowoltaiczne + elektrownia wodna), które Zamawiający posiada. Dokładne dane związane z punktami znajdują się w Załączniku nr. 11 do SWZ. 3. Zakupioną energię elektryczną Zamawiający będzie zużywał na potrzeby działalności własnej, jako odbiorca końcowy. 4. Szacunkowe zapotrzebowanie na energię elektryczną w okresie 12 miesięcy wynosi 1868,374 MWh. Szacunkowa ilość zamawianej energii ma charakter jedynie orientacyjny, służący do porównania ofert i w żadnym wypadku nie stanowi ze strony Zamawiającego zobowiązania do zakupu energii w podanej ilości. Szacunkowa ilość energii elektrycznej może ulec zmianie (zwiększeniu lub zmniejszeniu) w okresie objętym zamówieniem. Wykonawcy nie będzie przysługiwało jakiekolwiek roszczenie z tytułu nie pobrania przez Zamawiającego przewidywanej ilości energii, przy czym Zamawiający gwarantuje, iż minimalna ilość energii jaką zakupi w okresie obowiązywania umowy wynosi 1579,45 MWh. 5. Zamawiający zastrzega sobie prawo do zmniejszenia lub zwiększenia ilości punktów poboru energii elektrycznej w trakcie trwania umowy. Zmiana nie może przekroczyć 5 punktów poboru energii wskazanych w Załączniku nr. 10 do SWZ. 6. Odkup energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacjach OZE Zamawiającego w okresie od 01.01.2027 r. do 31.12.2027 r., oddanej do sieci OSD w szacunkowej ilości około 41,5 MWh. 7. Zamawiający informuje, że wolumen zużycia energii elektrycznej ujęty w postępowaniu został pomniejszony o szacowaną „autokonsumpcję” energii wyprodukowanej z posiadanych mikroinstalacji. 8. Dostawa energii elektrycznej odbywać się będzie na warunkach określonych w ustawie – Prawo energetyczne z dnia 10 kwietnia 1997 r. (tekst jednolity Dz.U. 2026 poz. 43), przepisach wykonawczych tej ustawy, a w szczególności Rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 22 marca 2023 r. w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu elektroenergetycznego (tekst jednolity Dz.U. 2025 poz. 919), taryfie dla energii elektrycznej sprzedawcy, taryfie dla usług dystrybucji energii elektrycznej właściwego Operatora Systemu Dystrybucyjnego (Taryfie OSD), Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucji (IRiESD) oraz ogólnie obowiązujących przepisach prawnych. 9. Zamawiający na czas trwania umowy, posiada umowy dystrybucyjne dla wszystkich punktów PPE. 10. Zamawiający informuje, że umowy o świadczenie usług dystrybucji są zawarte na czas nieokreślony. 11. Zamawiający dopuszcza stosowanie wzorów niezbędnych pełnomocnictw stosowanych przez Wykonawcę, o ile nie są one sprzeczne z zapisami umowy. 12. Rozliczenie za sprzedaż energii elektrycznej odbywać się będzie na podstawie wskazań układów pomiarowo-rozliczeniowych wg cen jednostkowych określonych w Formularzu cenowym oferty. 13. Rozliczenie za odkup energii elektrycznej odbywać się będzie na podstawie wskazań układów pomiarowo-rozliczeniowych. 14. Zamawiający dopuszcza zawarcie umów na odkup energii na wzorach Wykonawcy, o ile będą one spełniały wymagania Zamawiającego, a ewentualne rozbieżności zostaną uwzględnione przez Wykonawcę. 15. Zakup energii elektrycznej taryf Bxx i Cxx oraz odkup musi odbywać się u jednego sprzedawcy. 16. Warunkiem rozpoczęcia dostaw energii elektrycznej we wskazanym terminie jest pozytywne przeprowadzenie procedury zmiany sprzedawcy oraz posiadanie przez Zamawiającego ważnej umowy o świadczenie usług dystrybucji energii elektrycznej. 17. Wykonawca zobowiązany jest do przeprowadzenia procedury zmiany sprzedawcy energii elektrycznej, na mocy uzyskanych od Zamawiającego pełnomocnictw, obsługującego punkty poboru energii określone w SWZ, w ramach której wykona następujące czynności: 1) zgłosi właściwemu Operatorowi Systemu Dystrybucyjnego (OSD) do realizacji umowy sprzedaży energii elektrycznej zawarte pomiędzy Zamawiającym a Wykonawcą, 2) dokona u OSD właściwego zgłoszenia zmiany POB dla punktów wytwórczych Zamawiającego, 3) będzie reprezentował Zamawiającego przed właściwym Operatorem Systemu Dystrybucyjnego (OSD), w sprawach związanych z procedurą zmiany sprzedawcy, 4) dokona wszelkich innych czynności, w tym składania oświadczeń woli i wiedzy, związanych z czynnościami, o których mowa w punktach powyżej, 5) zawrze umowy sprzedaży energii elektrycznej z Zamawiającym w odniesieniu do wszystkich punktów poboru energii elektrycznej określonych w OPZ. 18. Zamawiający informuje, że nie posiada umów lub aneksów w ramach akcji promocyjnych / programów lojalnościowych, które uniemożliwiłby zawarcie umów sprzedażowych z terminem 01.01.2026 r. 19. Zamawiający przekaże niezbędne dane do przeprowadzenia procedury zmiany sprzedawcy w wersji elektronicznej. 20. Zamawiający informuje, iż wybranym sprzedawcą rezerwowym jest: PGE Obrót S.A. 21. Zamawiający nie wyraża zgody na inne dodatkowe opłaty np. opłata handlowa. 22. Układy pomiarowo-rozliczeniowe w grupach taryfowych Bxx są dostosowane do zasad TPA. 23. Przedmiot zamówienia nie obejmuje usługi dystrybucji energii elektrycznej. Operatorem systemu dystrybucyjnego (OSD) energii elektrycznej jest PGE Dystrybucja S.A. Oddział Białystok. 24. Zamawiający informuje, że posiada koncesję na wytwarzanie energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych i jest wpisany przez Prezesa Regulacji Energetyki w rejestrze wytwórców energii w małej instalacji. Zamawiający na terenie Oczyszczalni Ścieków, ul. Kościuszki 85, 17-300 Siemiatycze posiada elektrownię biogazową oraz o mocy 0,190 MW oraz elektrownię PV 0,080 MW. Całość wyprodukowanej energii jest zużywana na potrzeby własne Oczyszczalni Ścieków.