2. Procedure
Procedure
Title: Προμήθεια ανταλλακτικών και εργασίες συντήρησης και επισκευής των οχημάτων και μηχανημάτων του Δήμου Κομοτηνής για δύο έτη, με δικαίωμα προαίρεσης για ένα επιπλέον έτος
Description: Αντικείμενο της παρούσας σύμβασης είναι η προμήθεια ανταλλακτικών, απαραίτητων για την συντήρηση και επισκευή των οχημάτων και μηχανημάτων για τις ανάγκες του Δήμου, καθώς και για την πραγματοποίηση εργασιών επισκευής συντήρησης των οχημάτων και μηχανημάτων για δύο (2) έτη, με διάρκεια υλοποίησης από την 1η Ιανουαρίου 2027, ή την υπογραφή των συμφωνητικών και δημοσίευσης αυτών στο Κ.Η.Μ.ΔΗ.Σ. σε μεταγενέστερο χρόνο και για δύο έτη, ή με την λήξη του φυσικού, ή οικονομικού αντικείμενο σε προγενέστερο χρόνο, με δικαίωμα μονομερούς προαίρεσης για ένα (1) επιπλέον έτος.
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: yes
Justification for the accelerated procedure: Η αναθέτουσα αρχή μπορεί να συντμήσει κατά πέντε ημέρες την προθεσμία παραλαβής των προσφορών που ορίζεται στο δεύτερο εδάφιο της παραγράφου 1 όταν αποδέχεται την υποβολή προσφορών με ηλεκτρονικά μέσα, σύμφωνα με το πρώτο εδάφιο της παραγράφου 1 και την παράγραφο 5 του άρθρου 22 και το άρθρο 37 [ΕΣΗΔΗΣ]. (άρθρο 27 παρ.4 του Ν.4412/2016). Ο παρών διαγωνισμός θα διεξαχθεί με την ανοικτή διαδικασία του άρθρου 27 του ν. 4412/2016, ύστερα από κανονική προθεσμία των προβλεπόμενων ημερών (ελάχιστη προθεσμία 30 ημέρες από την επόμενη της ημερομηνίας ηλεκτρονικής αποστολής της προκήρυξης στην Υπηρεσία Επισήμων Εκδόσεων των Ευρωπαϊκών Κοινοτήτων).
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Additional nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 34913000 Miscellaneous spare parts
Additional classification (cpv): 50110000 Repair and maintenance services of motor vehicles and associated equipment
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Προμήθεια ανταλλακτικών για την συντήρηση και επισκευή των οχημάτων και μηχανημάτων του Δήμου για τα έτη 2025 και 2026
Description: ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΩΝ ΠΛΑΙΣΙΩΝ ΚΑΙ ΥΠΕΡΚΑΤΑΣΚΕΥΩΝ ΑΠΟΡΡΙΜΜΑΤΟΦΟΡΩΝ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΩΝ ΠΛΑΙΣΙΩΝ ΣΑΡΩΘΡΩΝ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΩΝ ΠΛΥΝΤΗΡΙΩΝ ΚΑΔΩΝ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΩΝ ΦΟΡΤΗΓΩΝ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΩΝ ΛΕΩΦΟΡΕΙΩΝ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΩΝ ΗΜΙΦΟΡΤΗΓΩΝ-ΕΠΙΒΑΤΗΓΩΝ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΩΝ ΕΚΣΚΑΦΕΩΝ-ΦΟΡΤΩΤΩΝ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΩΝ ΙΣΟΠΕΔΟΤΩΝ ΓΑΙΩΝ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΩΝ ΓΕΩΡΓΙΚΩΝ ΕΛΚΥΣΤΗΡΩΝ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΩΝ ΜΟΤΟΠΟΔΗΛΑΤΩΝ-ΜΟΤΟΣΙΚΛΕΤΩΝ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΦΙΛΤΡΩΝ ΟΧΗΜΑΤΩΝ - ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΕΡΓΟΥ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΩΝ ΣΥΣΣΩΡΕΥΤΩΝ ΟΧΗΜΑΤΩΝ – ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΕΡΓΟΥ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΨΗΚΤΡΩΝ ΣΑΡΩΘΡΩΝ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ ΟΧΗΜΑΤΩΝ – ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΕΡΓΟΥ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΩΝ ΥΔΡΑΥΛΙΚΩΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ ΟΧΗΜΑΤΩΝ - ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΥΛΙΚΩΝ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΟΥ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΥ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥ ΟΧΗΜΑΤΩΝ – ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΕΡΓΟΥ Η δαπάνη για την προμήθεια, λαμβάνοντας υπόψη τα περσινά δεδομένα που προκύπτουν από τα στοιχεία που διαθέτει το αρμόδιο τμήμα διαχείρισης και συντήρησης οχημάτων του Δήμου, από το πληροφοριακό σύστημα του Δήμου και τα τιμολόγια τα οποία είχαν εκδοθεί, τις οικονομικές προσφορές των υποψηφίων αναδόχων στον αντίστοιχο διαγωνισμό και τις συμβάσεις που υπεγράφησαν τα προηγούμενα έτη (δημοσιευμένες στο ΚΗΜΔΗΣ), καθώς επίσης και την έρευνα αγοράς που πραγματοποιήθηκε την παρούσα χρονική στιγμή από υποψήφιους αναδόχους και μέσω αναζήτησης παρόμοιων συμβάσεων στο Κ.Η.Μ.ΔΗ.Σ., προϋπολογίζεται για ένα (1) έτος στο ποσό των 411.873,16 € συν το Φ.Π.Α. 24% (98.849,56 €), 510.722,72 € με Φ.Π.Α.
Main classification (cpv): 34300000 Parts and accessories for vehicles and their engines
Options:
Description of the options: Δικαίωμα μονομερούς προαίρεσης για ένα επιπλέον έτος, εφόσον το ασκήσει η αναθέτουσα αρχή, με τους ίδιους όρους της αρχικής σύμβασης. Οι αναθέτουσες αρχές μπορούν να προβλέψουν δικαίωμα προαίρεσης (option), δηλαδή δικαίωμά τους για τη δέσμευση του αναδόχου να συναινέσει σε νέα παροχή υπηρεσιών, με τους ίδιους όρους, ασκούμενο με μόνη τη δήλωση της αναθέτουσας αρχής. (Ελ. Συν πράξη 162/2009, Ελ.Συν.Κλιμ.Τμ.7 Πράξη 144/2017, Ε.Α.Α.ΔΗ.ΣΥ. 25/4577/28.08.2020). Ως δικαιώματα προαίρεσης νοούνται μόνο τα ''γνήσια'' δικαιώματα προαίρεσης του Α.Κ.17, τα οποία αποτελούν διαπλαστικά δικαιώματα που ενεργοποιούνται με μονομερή δήλωση της αναθέτουσας αρχής, χωρίς να απαιτείται σχετική συμφωνία του αναδόχου, καθώς ο τελευταίος έχει ήδη αποδεχθεί, με την υποβολή της προσφοράς του, τους όρους ενεργοποίησης του δικαιώματος προαίρεσης από την αναθέτουσα αρχή, στη διακριτική ευχέρεια της οποίας εναπόκειται η ενεργοποίησή του ή όχι.
Lot: LOT-0002
Title: Συντήρηση και επισκευή των οχημάτων και μηχανημάτων του Δήμου για τα έτη 2025 και 2026
Description: ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΠΛΑΙΣΙΩΝ ΚΑΙ ΥΠΕΡΚΑΤΑΣΚΕΥΩΝ ΑΠΟΡΡΙΜΜΑΤΟΦΟΡΩΝ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΠΛΑΙΣΙΩΝ ΣΑΡΩΘΡΩΝ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΠΛΥΝΤΗΡΙΩΝ ΚΑΔΩΝ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΦΟΡΤΗΓΩΝ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΛΕΩΦΟΡΕΙΩΝ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΗΜΙΦΟΡΤΗΓΩΝ-ΕΠΙΒΑΤΗΓΩΝ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΕΚΣΚΑΦΕΩΝ-ΦΟΡΤΩΤΩΝ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΙΣΟΠΕΔΟΤΩΝ ΓΑΙΩΝ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΓΕΩΡΓΙΚΩΝ ΕΛΚΥΣΤΗΡΩΝ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΜΟΤΟΠΟΔΗΛΑΤΩΝ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΟΥ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΥ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥ ΟΧΗΜΑΤΩΝ – ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΕΡΓΟΥ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΥΔΡΑΥΛΙΚΩΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ ΟΧΗΜΑΤΩΝ – ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΕΡΓΟΥ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΦΑΝΟΠΟΙΕΙΑΣ ΟΧΗΜΑΤΩΝ – ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΕΡΓΟΥ ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ ΟΧΗΜΑΤΩΝ – ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΕΡΓΟΥ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΚΑΙ ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΤΑΧΟΓΡΑΦΩΝ ΟΧΗΜΑΤΩΝ - ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ Η δαπάνη για την παροχή εργασιών και συντήρησης, βάσει των περσινών δεδομένων που προκύπτουν από τα στοιχεία που διαθέτει το τμήμα διαχείρισης και συντήρησης οχημάτων του Δήμου Κομοτηνής, από το πληροφοριακό σύστημα του Δήμου και τα τιμολόγια τα οποία είχαν εκδοθεί, τις οικονομικές προσφορές των υποψηφίων αναδόχων στον αντίστοιχο διαγωνισμό και τις συμβάσεις που υπεγράφησαν το προηγούμενο έτος, καθώς επίσης και την έρευνα αγοράς που πραγματοποιήθηκε την παρούσα χρονική στιγμή, προϋπολογίζεται για ένα (1) έτος στο ποσό των 273.587,06 € συν το Φ.Π.Α.24% (65.660,89 €), 339.247,95 € με Φ.Π.Α..
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 50110000 Repair and maintenance services of motor vehicles and associated equipment