646205-2026 - Competition
Denmark – Chemical products – Udbud af Basis kemikalier (1)
Contract or concession notice – standard regime - Change notice
Supplies
2. Procedure
Procedure
TitleUdbud af Basis kemikalier (1)
DescriptionFødevarestyrelsen varetager myndighedsopgaver inden for fødevareområdet, herunder kontrol og vejledning i hele kæden fra jord til bord. Udbuddet vedrører levering af basiskemikalier og laboratorieprodukter til brug for Styrelsens laboratorie-, analyse- og kontrolopgaver. Produkterne anvendes blandt andet i forbindelse med analyser inden for fødevare-, landbrugs- og fiskeriområdet.
Internal identifier2026-131186
Type of procedureOpen
The procedure is acceleratedno
Main features of the procedureUdbuddet udføres efter Udbudslovens Afsnit II
Purpose
Main nature of the contractSupplies
Main classification (cpv): 24000000 Chemical products
Additional classification (cpv): 24320000 Basic organic chemicals, 33696300 Chemical reagents
5. Lot
LotLOT-0000