646662-2026 - Competition
Sweden – Gravel, sand, crushed stone and aggregates – Grus-, jord-, och sandprodukter till skjutfält och övningsplatser
Contract or concession notice – standard regime
Supplies
2. Procedure
Procedure
Title: Grus-, jord-, och sandprodukter till skjutfält och övningsplatser
Description: Försvarsmakten har behov av grus, jord och sand till sina utbildningsanordningar och övningsplatser. Exempel på vad produkterna används till är bland annat underhåll av vägar, planer och skjutplatser, jord till skjutvallar, grus till sprängplatser och sand till sandsäckar och handgranatsanläggningar. Inköpen sker främst lokalt till varje enskilt förband och/eller skjut- och övningsfält. Syftet och målet med denna upphandling är att tillgodose myndighetens behov med kvalitativa produkter samt att teckna ett ramavtal med en (1) leverantör per geografiskt anbudsområde Boden, Eksjö, Enköping, Halmstad, Karlsborg, Kungsängen, Luleå, Såtenäs, Tåme och Umeå.
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 14210000 Gravel, sand, crushed stone and aggregates
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Anbudsområde Boden
Internal identifier: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:138330:Lot:1
Additional classification (cpv): 14212110 Pebbles, 14213100 Macadam, 14212000 Granules, chippings, stone powder, pebbles, gravel, broken and crushed stone, stone mixtures, sand-gravel mixtures and other aggregates, 14212200 Aggregates, 14212210 Sand-gravel mix
Options:
Description of the options: 1+1+1 år
Lot: LOT-0002
Title: Anbudsområde Eksjö
Internal identifier: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:138330:Lot:2
Lot: LOT-0003
Title: Anbudsområde Enköping
Internal identifier: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:138330:Lot:3
Lot: LOT-0004
Title: Anbudsområde Halmstad
Internal identifier: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:138330:Lot:4
Lot: LOT-0005
Title: Anbudsområde Karlsborg
Internal identifier: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:138330:Lot:5
Lot: LOT-0006
Title: Anbudsområde Kungsängen
Internal identifier: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:138330:Lot:6
Lot: LOT-0007
Title: Anbudsområde Luleå
Internal identifier: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:138330:Lot:7
Lot: LOT-0008
Title: Anbudsområde Såtenäs
Internal identifier: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:138330:Lot:8
Lot: LOT-0009
Title: Anbudsområde Tåme
Internal identifier: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:138330:Lot:9
Lot: LOT-0010
Title: Anbudsområde Umeå
Internal identifier: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:138330:Lot:10