646693-2022 - ResultRomania-Ploiești: Road-maintenance works
Contract award notice
Works
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Servicii si lucrari de intretinere si reparatii a drumurilor, podurilor si anexelor acestora – Drumuri Judetene
Reference number: 2842889/2021/7379
II.1.2.
Main CPV code
45233141 Road-maintenance works
II.1.4.
Short description
Se doreste achizitionarea serviciilor/lucrarilor aferente activitatii de intretinere si reparatii drumuri judetene in judetul Prahova, avand principalele subiecte:
- Posibilitatea de mentinere in stare de accesibilitate in siguranta a tuturor zonelor prin indepartarea rapida a urmarilor calamitatilor natural.
- In cazul aparitiei de alunecari de teren, reupere de maluri, prabusiri poduri se doreste aducerea la o stare de normalitate rapid. Ofertantii vor avea in vedere necesitatea achizitionarii rapide. Parcul de utilaje necesar interventiei trebuie sa fie la dispozitia achizitorului permanent, astfel incat in termen de 5 h de la emiterea comenzii sa poata fi demarata lucrarea.
Ofertantul va pune la dispozitia achizitorului personal care sa raspunda permanent cerintelor transmise – dispecerat pe raza judetului Prahova.
- Asigurarea fluentei circulatiei si un continut redus de noxe in atmosfera datorita circulatiei auto.
- Eliminarea posibilitatii aparitiei de accidente rutiere si a pierderilor de vieti omenesti.
- Asigurarea unor servicii si lucrari de maxima calitate si viteza de executie vizand integralitatea problemelor ce pot aparea pe reteaua de drumuri judetene.
Vor fi vizate lucrari de :
- Plombe, colmatari de rosturi
- Covoare bituminoase
- Curatenie drumuri judetene
- Intretinere acostamente
- Semnalizare rutiera (marcaje si indicatoare rutiere)
- Intretinere, reparatii si montare parapet
- Curatenie, intretinere, refacere santuri
- Aparari de maluri si ziduri de protectie
- Toaletare arbori (asigurare vizibilitate)
- Estetica rutiera
- Interventii si reparatii la poduri si anexelor acestora, pasaje, podete
- Asigurarea scurgerilor apelor
- Interventii la lucrari de ARTA, de siguranta rutiera si cladiri anexe aferente drumurilor.
Conform inventarului regasit la nivelul CJ Prahova lungimea drumurilor este de 1034,87 km.
De asemenea, pe raza judetului intalnim 274 buc. poduri, 753 buc. podete tubulare , 203 buc. podete dalate si 63 podete ovoidale.
Autoritatea contractantă va raspunde la solicitarile de clarificari in a 11-a zi inainte de data limita stabilita pentru depunerea ofertelor.
Numarul de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor/candidaturilor este de 20 zile.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: yes
II.2.
Description
II.2.1.
LOT/SECTOR II Cuprinde drumurile judetene DJ100H, DJ100L, DJ100M, DJ100N, DJ102, DJ102B, DJ102C, DJ102E, DJ1102K, DJ102L, DJ102M, DJ102N, DJ102R, DJ104N, DJ149, DJ219, DJ230, DJ231, DJ232, DJ233, DJ234, DJ235, DJ238, DJ250. Lungimea totala de intervine 326,792 km
Lot No: 2
II.2.2.
Additional CPV code(s)
45233141 Road-maintenance works, 45233142 Road-repair works
II.2.4.
Description of the procurement
CORD CADRU pentru “Servicii si lucrari de intretinere si reparatii a drumurilor, podurilor si anexelor acestora – Drumuri Judetene” LOT/SECTOR II conform caiet de sarcini.
Acord cadru cu un singur ofertant.
Se va incheia un acord-cadru pentru fiecare Lot, pe o perioada de 4 ani.
In urma incheierii acordului cadru, frecventa incheierii contractelor subsecvente va fi de minim un contract subsecvent pe an, in functie de necesitatile beneficiarului si fondurile disponibile.
Estimari ale cantitatilor minime si maxime care ar putea fi solicitate pe durata intregului acord - cadru se regasesc in Anexa la caietul de sarcini.
Valoarea celui mai mare contract subsecvent : 52.579.204,87 lei
LOT/SECTOR III Cuprinde drumurile judetene DJ100D, DJ100E, DJ100F, DJ100G, DJ101I, DJ101P, DJ101R, DJ101S, DJ101T, DJ102, DJ102I, DJ144, DJ145, DJ155, DJ205G, DJ206, DJ207, DJ214, DJ215, DJ216A, DJ217, DJ218, DJ236, DJ710, DJ713, DJ713B, DJ720, DJ7206D. Lungimea totala de intervine 345,680 km
Lot No: 3
CORD CADRU pentru “Servicii si lucrari de intretinere si reparatii a drumurilor, podurilor si anexelor acestora – Drumuri Judetene” LOT/SECTOR III conform caiet de sarcini.
Valoarea celui mai mare contract subsecvent : 51.464.400,97 lei
LOT/SECTOR I Cuprinde drumurile judetene DJ100B, DJ100C, DJ101A, DJ101D, DJ101E, DJ101F, DJ101G, DJ102D, DJ102H, DJ102N, DJ103S, DJ104P, DJ129, DJ130A, DJ139, DJ140, DJ146, DJ147, DJ148, DJ149, DJ156, DJ201A. Lungimea totala de intervine 325,105 km
Lot No: 1
CORD CADRU pentru “Servicii si lucrari de intretinere si reparatii a drumurilor, podurilor si anexelor acestora – Drumuri Judetene” LOT/SECTOR 1 conform caiet de sarcini.
Valoarea celui mai mare contract subsecvent : 50.281.355,03 lei