646862-2026 - Competition
Finland – Occupational clothing, special workwear and accessories – Työ- ja suojavaatteiden hankinta 2026-2030
Contract or concession notice – standard regime
Supplies
2. Procedure
Procedure
Title: Työ- ja suojavaatteiden hankinta 2026-2030
Description: Hankinnan kohteena ovat Senaatti konsernin työ- ja suojavaatteet sekä niihin liittyvät palvelut. Toimittajalta hankitaan konsernin eri tehtävissä käytettävät työ- ja suojavaatteet, niiden toimitus, sovitus- ja mittauspalvelut sekä tarvittavat pienet korjaus- ja muutostyöt (esim. lahkeiden lyhennykset). Vaatteet hankitaan toimittajan valmiista mallistoista, ja niihin toteutetaan konsernin yrityskohtainen profilointi (esim. painatukset ja brodeeraukset). Suojavaatteiden tulee täyttää työtehtävien edellyttämät suojausvaatimukset, ja työvaatteiden tulee soveltua puhtaanapito- ja kiinteistöpalveluiden käyttöön. Materiaalien tulee olla käyttötarkoitukseen soveltuvia, käyttäjälle turvallisia ja teollisen pesun kestäviä. Vaatteissa voidaan hyödyntää kierrätysmateriaaleja. Hankinta koskee Senaatti-kiinteistöjen ja Puolustuskiinteistöjen valtakunnallista käyttöä. Hankinta on jaettu kahteen (2) osa-alueeseen: 1. Työvaatteet, puhtauspalveluala 2. Suojavaatteet Kumpaankin osa-alueeseen haetaan yhtä (1) sopimustoimittajaa. Hankinnan arvioitu arvo on 700 000 euroa (0% alv).
Internal identifier: SK/1968/2026
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 18100000 Occupational clothing, special workwear and accessories
Additional classification (cpv): 50830000 Repair services of garments and textiles
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Työvaatteet, puhtauspalveluala
Description: Työvaatemallisto on suunnattu puhtauspalvelualan työntekijöille. Työvaatteissa ei pääsääntöisesti ole erityistä suojausominaisuutta, mutta niiden tehtävä on sujuvoittaa työn tekemistä ja auttaa asiakasta tunnistamaan Senaatti-konsernin työntekijä kiinteistöissään. Puhtauspalvelualan vaatteiden ennakoitu arvo on n. 140 000 euroa.
Internal identifier: 1-0
Lot: LOT-0002
Title: Suojavaatteet
Description: Senaatti-kiinteistöissä ja Puolustuskiinteistöissä suojavaatteita käyttävät toimihenkilöt ja työntekijät. Suojavaatteiden suojaavuusvaatimukset määräytyvät työtehtävien mukaan. Hankinnassa suojavaatteet on jaettu liitteessä 3 kolmeen eri mallistoon, työntekijöiden kevyemmät suojaavuusvaatimukset täyttävään mallistoon, erityisiä suojaavuusominaisuuksia sisältävään mallistoon ja toimihenkilöiden mallistoon. Suojavaatteita tulee olla saatavilla liitteen 3 mallistossa eritellyn mukaisesti ESD-materiaalista valmistettuna. Suojavaatteet kuuluvat henkilönsuojaimiin, jotka ovat suojaindirektiivien piirissä ja niiden tulee olla EY-tyyppihyväksyttyjä ja CE-merkittyjä. Tekniset vaatimukset suojavaatteille määritellään standardeissa. Muut henkilönsuojaimet, kuten viiltosuojakäsineet ja turvakengät, rajataan tämän hankinnan ulkopuolelle. Suojavaatteiden osa-alueen vaatteiden ennakoitu arvo on n. 560 000 euroa.
Internal identifier: 2-1