647113-2026 - Competition
Romania – Bridge-design services – Servicii de actualizare a documentatiei tehnice existente faza DTAC+PTH, în baza documentului „Actualizare Expertiza Tehnica” și Asistenta Tehnica pentru obiectivul de investiţii: „Montare panouri fonoabsorbante Pasaj Letea, municipiul Bacău”
Contract or concession notice – standard regime
Services
2. Procedure
Procedure
Title: Servicii de actualizare a documentatiei tehnice existente faza DTAC+PTH, în baza documentului „Actualizare Expertiza Tehnica” și Asistenta Tehnica pentru obiectivul de investiţii: „Montare panouri fonoabsorbante Pasaj Letea, municipiul Bacău”
Description: Obiectul viitorului contract de achiziție publică presupune realizarea de servicii de actualizare a documentației tehnice existente faza DTAC+PTH, în baza documentului „Actualizare Expertiza Tehnica” și Asistenta Tehnica pentru obiectivul de investiţii: „Montare panouri fonoabsorbante Pasaj Letea, municipiul Bacău”. Expertul tehnic dr. ing. Cristian-Claudiu Comisu propune in cadrul expertizei tehnice actualizate (atașată caietului de sarcini) executia unor lucrari de reparații capitale a pasajului Letea (pentru aceste categorii de lucrari suplimentare este necesară actualizarea documentatiei tehnice de proiectare existente). Valoarea totală estimată a viitorului contract de achiziție publică este de 862.500,00 lei (fără TVA). În aplicarea dispozițiilor art. 160 alin. (2) din Legea 98/2016, coroborat cu art. 103 alin. (2) din HG 395/2016, autoritatea contractantă stabilește următoarele termene cu privire la solicitările de clarificări: a) termenul limită de primire a solicitărilor de clarificări: 18 zile înainte de data limită de depunere a ofertelor; b) termenul în care autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și concret la toate solicitările de clarificări: în a 11-a zi înainte de data limită de depunere a ofertelor.
Internal identifier: PAAP 2026 - Rev. 4 inregistrat cu nr.188743 din 16.09.2026
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 71322300 Bridge-design services
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Obiectul viitorului contract de achiziție publică presupune realizarea de servicii de actualizare a documentației tehnice existente faza DTAC+PTH, în baza documentului „Actualizare Expertiza Tehnica” și Asistenta Tehnica pentru obiectivul de investiţii: „Montare panouri fonoabsorbante Pasaj Letea, municipiul Bacău”. Expertul tehnic dr. ing. Cristian-Claudiu Comisu propune in cadrul expertizei tehnice actualizate (atașată caietului de sarcini) executia unor lucrari de reparatii a pasajului Letea respectiv: 1. Lucrări de reparații la nivelul suprastructurii podului 2. Lucrări de reparații la nivelul infrastructurii podului 3. Lucrări de reparații capitale la nivelul caii pe pod 4. Lucrări de reparații capitale la nivelul rampelor de acces pe pasajul Letea
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 71322500 Engineering-design services for traffic installations, 71356200 Technical assistance services