2. Procedure
Procedure
Title: VF - Nybyggnation Tågdepå Sandbäck
Description: Västfastigheter Bygg och förvaltning avser att upphandla utförandeentreprenad avseende järnvägs- mark-, byggnads- och installationsarbeten.
Internal identifier: SFSS 2025-01938
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45223000 Structures construction work
Additional classification (cpv): 45213320 Construction work for buildings relating to railway transport, 45234100 Railway construction works, 45234116 Track construction works
5. Lot
Lot: LOT-0000
647244-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Byggnads- och anläggningsarbeten – VF - Nybyggnation Tågdepå Sandbäck
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
Intern identifierare: SFSS 2025-01938
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45223000 Byggnads- och anläggningsarbeten
Ytterligare klassificering (cpv): 45213320 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till järnvägstransport, 45234100 Anläggningsarbeten för järnvägar, 45234116 Spåranläggning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000