647470-2026 - Competition
Romania – Repair and maintenance services of measuring apparatus – Servicii de mentenanta preventiva si corectiva, de asigurare a stocului de piese de schimb, pentru monitoarele fixe de control al contaminarii - CR # 41771
Contract or concession notice – standard regime - Change notice
Services
2. Procedure
Procedure
Title: Servicii de mentenanta preventiva si corectiva, de asigurare a stocului de piese de schimb, pentru monitoarele fixe de control al contaminarii - CR # 41771
Description: Achizitia are ca obiect prestarea de servicii de mentenanta preventiva si corectiva si de asigurare a stocului de piese de schimb critice (interventie rapida) necesare repararii monitoarelor pentru controlul contaminarii, fabricate de MIRION (RADOS), NuviaTECH INSTRUMENTS si Thermo Fisher Scientific, pentru CNE Cernavodă, servicii grupate in 4 Loturi, în cadrul unei perioade efective de prestare a serviciilor de 48 de luni. Numarul de zile până la care se pot solicita clarificari înainte de data limită de depunere a ofertelor este de 20 zile. Entitatea contractanta va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificări sau informațiilor suplimentare în a 11-a zi înainte de data limită de depunere a ofertelor. Entitatea contractanta va răspunde doar la solicitarile de clarificări adresate de operatorii economici până la termenul-limita stabilit.
Internal identifier: 10874881/2025/7513.002
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 50411000 Repair and maintenance services of measuring apparatus
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Monitoare interzonale pentru controlul contaminarii, de tip RTM, fabricant MIRION (RADOS)
Description: A. Mentenanta preventiva (MP): • RTM 110: 1 sesiune MP / an x 52 monitoare x 4 ani = 208 sesiuni MP RTM110; • RTM 440: 1 sesiune MP / an x 13 monitoare x 4 ani = 52 sesiuni MP RTM440; • RTM 640 lnc: 1 sesiune MP / an x 2 monitoare x 4 ani = 8 sesiuni MP RTM640lnc; • RTM 750: 1 sesiune MP / an x 2 monitoare x 4 ani = 8 sesiuni MP RTM750; • RTM 860: 1 sesiune MP / an x 14 monitoare x 4 ani = 56 sesiuni MP RTM860. B. Mentenanta corectiva: B1. manopera mentenanta corectiva in timpul programului normal de lucru: estimare 7.120 ore; B2. manopera mentenanta corectiva in zile de weekend si sarbatori legale (cu exceptia zilelor de Craciun - 25 Decembrie, Revelion - 1 Ianuarie si Paste), in perioada opririlor planificate si neplanificate (outage): estimare 3.560 ore; B3. lot de piese de schimb, utilizate in cadrul mentenantei corective: 1 lot, in valoare estimata de 650.000 Euro fara TVA; B4. servicii de reparare la producator a detectorilor RGZ 270 Y, RGZ 270 YG, RGZ 1100 ZY; B5. platforma software pentru integrarea si gestionarea RFID personal, pentru monitoarele de tip RTM 110 (52 buc) si RTM 860 (14 buc). C. Instruire personal CNE Cernavoda: se va efectua la sediul CNE Cernavoda a Achizitorului, de catre specialisti ai fabricantului. Pe toata durata contractului poate fi efectuata o sesiune de pregatire, cu o durata de cel putin 4 zile lucratoare si un numar de persoane instruite de cel putin 10. Decontarea serviciilor de mentenanta preventiva se va face in baza pretului unitar ofertat per monitor pentru controlul contaminarii, corespunzator fiecaruia din cele 4 (patru) loturi si a numarului efectiv de monitoare (echipamente) pentru care au fost executate integral activitatile. Decontarea serviciilor de mentenanta corectiva va fi realizata pe baza pretului orar pentru manopera mentenantei corective si a preturilor unitare ale pieselor de schimb ofertate. Pe perioada derularii contractului, în limita a maximum 10% din valoarea totala a manoperei, suma respectiva poate fi folosita pentru decontarea de piese de schimb si viceversa, daca este necesar in baza unei justificari tehnice, cu includerea in valoarea totala alocata mentenantei corective, fara a modifica valoarea totală contractată sau a necesita modificari ale clauzelor contractului in vigoare (acte aditionale). Volumul de manopera si cantitatile de piese de schimb ce vor fi utilizate in cadrul mentenantei corective sunt cantitati estimate, fara a fi precizata cantitatea lor, acestea neputand fi, astfel prognozate cu exactitate. Cu acordul Achizitorului, pot fi utilizate si alte piese de schimb suplimentare față de cele prezentate în Anexele 1-4 la Caietul de sarcini. Decontarea pieselor de schimb suplimentare se va face pe baza documentelor de achizitie (facturi), la care se va adauga o cota de aprovizionare de maximum 15%, cu incadrarea in valoarea totala contractata pentru piesele de schimb. Prestatorul va constitui un stoc de piese de schimb critice în termen de maxim 3 luni de la semnarea Contractului sau 12 luni în cazul pieselor de schimb obsolete.
Internal identifier: 1
Lot: LOT-0002
Title: Monitoare interzonale pentru controlul contaminarii, fabricant NuviaTECH INSTRUMENTS
Description: A. Mentenanta preventiva (MP): 1 sesiune MP / an x 2 monitoare x 4 ani = 8 sesiuni MP Saphymo HFC. B. Mentenanta corectiva: B1. manopera mentenanta corectiva in timpul programului normal de lucru: estimare 200 ore; B2. manopera mentenanta corectiva in zile de weekend si sarbatori legale (cu exceptia zilelor de Craciun - 25 Decembrie, Revelion - 1 Ianuarie si Paste), in perioada opririlor planificate si neplanificate (outage): estimare 56 ore; B3. lot de piese de schimb utilizate in cadrul mentenantei corective: 1 lot, in valoare estimata de 35.000 Euro fara TVA. Decontarea serviciilor de mentenanta preventiva se va face in baza pretului unitar ofertat per monitor pentru controlul contaminarii, corespunzator fiecaruia din cele 4 (patru) loturi si a numarului efectiv de monitoare (echipamente) pentru care au fost executate integral activitatile. Decontarea serviciilor de mentenanta corectiva va fi realizata pe baza pretului orar pentru manopera mentenantei corective si a preturilor unitare ale pieselor de schimb ofertate. Pe perioada derularii contractului, în limita a maximum 10% din valoarea totala a manoperei, suma respectiva poate fi folosita pentru decontarea de piese de schimb si viceversa, daca este necesar in baza unei justificari tehnice, cu includerea in valoarea totala alocata mentenantei corective, fara a modifica valoarea totală contractată sau a necesita modificari ale clauzelor contractului in vigoare (acte aditionale). Volumul de manopera si cantitatile de piese de schimb ce vor fi utilizate in cadrul mentenantei corective sunt cantitati estimate, fara a fi precizata cantitatea lor, acestea neputand fi, astfel prognozate cu exactitate. Cu acordul Achizitorului, pot fi utilizate si alte piese de schimb suplimentare față de cele prezentate în Anexele 1-4 la Caietul de sarcini. Decontarea pieselor de schimb suplimentare se va face pe baza documentelor de achizitie (facturi), la care se va adauga o cota de aprovizionare de maximum 15%, cu incadrarea in valoarea totala contractata pentru piesele de schimb. Prestatorul va constitui un stoc de piese de schimb critice în termen de maxim 3 luni de la semnarea Contractului sau 12 luni în cazul pieselor de schimb obsolete.
Internal identifier: 2
Lot: LOT-0003
Title: Monitoare pentru obiecte, scule si echipamente de mici dimensiuni, fabricant Thermo Fisher Scientific
Description: A. Mentenanta preventiva (MP): 1 sesiune MP / an x 6 monitoare x 4 ani = 24 sesiuni MP SAM11 & SAM12. B. Mentenanta corectiva: B1. manopera mentenanta corectiva in timpul programului normal de lucru: estimare 1.000 ore; B2. manopera mentenanta corectiva in zile de weekend si sarbatori legale (cu exceptia zilelor de Craciun - 25 Decembrie, Revelion - 1 Ianuarie si Paste), in perioada opririlor planificate si neplanificate (outage): estimare 350 ore; B3. lot de piese de schimb utilizate in cadrul mentenantei corective: 1 lot, in valoare estimata de 314.740 Euro fara TVA. Decontarea serviciilor de mentenanta preventiva se va face in baza pretului unitar ofertat per monitor pentru controlul contaminarii, corespunzator fiecaruia din cele 4 (patru) loturi si a numarului efectiv de monitoare (echipamente) pentru care au fost executate integral activitatile. Decontarea serviciilor de mentenanta corectiva va fi realizata pe baza pretului orar pentru manopera mentenantei corective si a preturilor unitare ale pieselor de schimb ofertate. Pe perioada derularii contractului, în limita a maximum 10% din valoarea totala a manoperei, suma respectiva poate fi folosita pentru decontarea de piese de schimb si viceversa, daca este necesar in baza unei justificari tehnice, cu includerea in valoarea totala alocata mentenantei corective, fara a modifica valoarea totală contractată sau a necesita modificari ale clauzelor contractului in vigoare (acte aditionale). Volumul de manopera si cantitatile de piese de schimb ce vor fi utilizate in cadrul mentenantei corective sunt cantitati estimate, fara a fi precizata cantitatea lor, acestea neputand fi, astfel prognozate cu exactitate. Cu acordul Achizitorului, pot fi utilizate si alte piese de schimb suplimentare față de cele prezentate în Anexele 1-4 la Caietul de sarcini. Decontarea pieselor de schimb suplimentare se va face pe baza documentelor de achizitie (facturi), la care se va adauga o cota de aprovizionare de maximum 15%, cu incadrarea in valoarea totala contractata pentru piesele de schimb. Prestatorul va constitui un stoc de piese de schimb critice în termen de maxim 3 luni de la semnarea Contractului sau 12 luni în cazul pieselor de schimb obsolete
Internal identifier: 3
Lot: LOT-0004
Title: Monitor de spalatorie FHT1320, fabricant Thermo Fisher Scientific
Description: A. Mentenanta preventiva (MP): 1 sesiune MP / an x 1 monitor x 4 ani = 4 sesiuni MP FHT1320 Laundry Monitor. B. Mentenanta corectiva: B1. manopera mentenanta corectiva in timpul programului normal de lucru: estimare 148 ore; B2. manopera mentenanta corectiva in zile de weekend si sarbatori legale (cu exceptia zilelor de Craciun - 25 Decembrie, Revelion - 1 Ianuarie si Paste), in perioada opririlor planificate si neplanificate (outage): estimare 50 ore; B3. lot de piese de schimb utilizate in cadrul mentenantei corective: 1 lot, in valoare estimata de 49.075 Euro fara TVA. Decontarea serviciilor de mentenanta preventiva se va face in baza pretului unitar ofertat per monitor pentru controlul contaminarii, corespunzator fiecaruia din cele 4 (patru) loturi si a numarului efectiv de monitoare (echipamente) pentru care au fost executate integral activitatile. Decontarea serviciilor de mentenanta corectiva va fi realizata pe baza pretului orar pentru manopera mentenantei corective si a preturilor unitare ale pieselor de schimb ofertate. Pe perioada derularii contractului, în limita a maximum 10% din valoarea totala a manoperei, suma respectiva poate fi folosita pentru decontarea de piese de schimb si viceversa, daca este necesar in baza unei justificari tehnice, cu includerea in valoarea totala alocata mentenantei corective, fara a modifica valoarea totală contractată sau a necesita modificari ale clauzelor contractului in vigoare (acte aditionale). Volumul de manopera si cantitatile de piese de schimb ce vor fi utilizate in cadrul mentenantei corective sunt cantitati estimate, fara a fi precizata cantitatea lor, acestea neputand fi, astfel prognozate cu exactitate. Cu acordul Achizitorului, pot fi utilizate si alte piese de schimb suplimentare față de cele prezentate în Anexele 1-4 la Caietul de sarcini. Decontarea pieselor de schimb suplimentare se va face pe baza documentelor de achizitie (facturi), la care se va adauga o cota de aprovizionare de maximum 15%, cu incadrarea in valoarea totala contractata pentru piesele de schimb. Prestatorul va constitui un stoc de piese de schimb critice în termen de maxim 3 luni de la semnarea Contractului sau 12 luni în cazul pieselor de schimb obsolete.
Internal identifier: 4