2. Procedure
Procedure
Title: Etelä-Suomen rataverkon liikenne- ja välityskykyselvitys
Description: MARKKINAVUOROPUHELU Markkinavuoropuhelun kohteena on valmistelussa oleva Etelä-Suomen rataverkon liikenne- ja välityskykyselvitys Väyläviraston tarpeisiin. Tavoitteena on aloittaa selvitystyö tammi- helmikuussa 2027. TAUSTAA JA TAVOITTEET Etelä-Suomen rataverkolla on useita laajoja kehittämishankkeita mm. Espoon kaupunkirata ja Helsinki-Riihimäki -hanke, jonka rakentaminen on jo pitkällä. Suunnittelussa on useita merkittäviä ratahankkeita, mm. hankeyhtiöiden uudet radat. Yksittäisten hankkeiden yhteydessä on arvioitu niiden liikenteellisiä vaikutuksia. Suunnitelmien yksityiskohtaisempi yhteensovittaminen rataverkolle on vielä tarpeen ja kokonaiskuva hankkeiden yhteisvaikutuksista liikenteen kysyntään, liikennöintiin, infran muutostarpeisiin on vielä puutteellinen. Lisäksi Väyläviraston suunnittelu- ja investointiohjelmien laatimista varten tarvitaan tietoa olemassa olevan rataverkon kehittämis- ja parantamishankkeiden tarpeesta ja kiireellisyydestä. Työn tavoitteena on muodostaa kokonaiskuva Etelä-Suomen rataverkon liikenteen ja välityskyvyn tulevasta kehityksestä sekä rataverkon kehittämistarpeista. Tarkastelussa otetaan huomioon liikenteen kysynnän ja tarjonnan muutokset sekä suunniteltujen rataverkon kehittämishankkeiden toteutuminen tai toteutumatta jääminen. Työssä tunnistetaan välityskyvyn, liikenteen palvelutason ja täsmällisyyden kannalta kriittiset kohteet sekä arvioidaan suunniteltujen kehittämis- ja parantamistoimien tarpeellisuutta ja keskinäistä prioriteettia. Lopputuloksena muodostetaan näkemys Etelä-Suomen rataverkon kehittämistoimien toteutettavuudesta ja näkemys Etelä-Suomen olemassa olevan rataverkon tärkeimmistä kehittämistoimista ja niiden toteuttamisjärjestyksestä. ALUSTAVA AIKATAULU Tilaajan tavoiteaikataulu markkinavuoropuhelun ja hankinnan toteuttamiselle on: - markkinavuoropuhelu lokakuussa 2026 - tarjouspyynnön julkaisu loka- marraskuussa 2026 - tarjousten vertailu marras- joulukuussa 2026 - hankintapäätös ja jatkotoimet joulukuussa 2026/tammikuussa 2027 ----- ILMOITUKSEN LISÄTIEDOT Tämä ilmoitus on ennakkoilmoitus. Tällä ilmoituksella ei pyydetä tarjouksia. Ennakkoilmoitukseen liittyy kutsu markkinavuoropuheluun, jolloin kaikilla hankinnasta kiinnostuneilla toimittajilla on mahdollisuus käydä hankintaa koskevaa teknistä vuoropuhelua Väyläviraston kanssa. Teknisen vuoropuhelun tarkoituksena on käydä yleisellä tasolla vuoropuhelua hankinnan kohteesta ja sen määrittämisestä. Tekninen vuoropuhelu ei sido Väylävirastoa toteuttamaan hankintaa. Tekninen vuoropuhelu ei myöskään sido toimittajaa mahdolliseen tarjouskilpailuun osallistumiseen. Tekninen vuoropuhelu järjestetään tarjouspyyntöaineiston luonnosversioiden kommentoinnin ja tilaajan hankinnan kohteeseen liittyviin kysymyksiin vastaamisen kautta. Alustava päivä tarjouspyyntöaineiston luonnosversioiden ja kysymysten toimittamiselle on 5.10.2026. Tilaaja varaa toimittajille noin kolmen viikon kommentointiajan (viikoilla 41-43). Ilmoittautumisohje: Toimittajan tulee ilmoittaa kiinnostuksensa osallistua markkinavuoropuheluun 2.10.2027 klo 12.00 mennessä lähettämällä osoitteeseen harri.alanko@vayla.fi viesti otsikolla: "Etelä-Suomen rataverkon liikenne- ja välityskykyselvitys - markkinavuoropuhelu". Toimittajaa pyydetään ilmoittamaan viestissä seuraavat tiedot: - yrityksen nimi - toimittajan yhteyshenkilön nimi - toimittajan yhteyshenkilön sähköpostiosoite Tilaaja varaa oikeuden kutsua toimittajia myös kahdenkeskisiin neuvotteluihin tai jatkaa teknistä vuoropuhelua muulla erikseen ilmoitettavalla tavalla, joista ilmoitetaan tarvittaessa myöhemmin. Tässä ennakkoilmoituksessa esitetyt kuvaukset ja hankintailmoituksen arvioitu julkaisupäivämäärä, kuten myös myöhemmin toimitettavat vuoropuhelun luonnosmateriaalit ovat alustavia ja suuntaa antavia hankinnan ennakkotietoja. Osallistuneille yrityksille ei makseta korvausta vastaamisesta tai osallistumisesta.
Internal identifier: VÄYLÄ/7072/Vv-02.01.12/2026
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 71322500 Engineering-design services for traffic installations