647609-2026 - Competition
Finland – Health and social work services – Ortognaattinen leikkaussuunnittelu, ohjurit ja levyt, Pohjois-Savon hyvinvointialue
Contract notice – light regime
Services
2. Procedure
Procedure
Title: Ortognaattinen leikkaussuunnittelu, ohjurit ja levyt, Pohjois-Savon hyvinvointialue
Description: Hankinnan kohteena on ensisijaisesti ortognaattinen leikkaussuunnittelu palveluna, sekä ohjurit ja levyt tavarana Pohjois-Savon hyvinvointialueelle (PSHVA) tarjouspyyntöasiakirjojen mukaisesti. Osana potilaan ortognaattista hoitoa suoritetaan leukojensiirtoleikkaus joko ylä- (LeFort 1) tai alaleukaan (BSSO) tai molempiin (Bimax). Kyseisiin leikkauksiin sisältyvät osteomiat suoritetaan ohjatusti erityisesti yläleuan ja toisinaan myös alaleuan osalta optimaalisen leikkaustuloksen aikaansaamiseksi. Ohjatun ostetomian yhteydessä käytetään myös yksilöllisiä osteosynteesilevyjä. Leuansiirtoleikkauksen suunnittelu tapahtuu oikojahammaslääkärin, suu- ja leukakirurgin sekä palveluntarjoajan suunnittelijan kesken yhteistyössä. Suunnittelu tapahtuu täysin digitaalisesti potilaalta skannatun purennan ja KKTT- tai TT- kuvantamisten perusteella. Suunnittelussa suunnitellaan 3D-ympäristössä potilaan anatomia huomioiden osteotomialinjat ja siirretään potilaan leuat optimaaliseen asemaan. Leukojensiirron mallinnuksen perusteella suunnitellaan osteotomia- eli leikkausohjuri ja edelleen leuat uudelle paikalleen stabiloivat osteosynteesilevyt. Osteotomian jälkeen osteosynteesilevyt kiinnitetään potilaaseen esiporattujen reikien mukaisesti osteosynteesiruuveilla. Ruuvienreiät porataan osteomian yhteydessä leikkausohjurin mukaisesti. Yksilölliset ohjurit ja levyt toimitetaan Servican tavarantoimitusketjun mukaisesti ja ruuvit sairaalaan kaupintavarastotuotteiksi. Hankinnassa on yhdistetty palvelua ja tavaraa. Hankintaa ei ole jaettu osiin, koska hankinnan kohde muodostaa luontevan hankintakokonaisuuden, jonka jakaminen tekisi hankinnan toteuttamisesta hankalaa. Osatarjouksia ei huomioida. Hankinnassa valitaan kaksi (2) toimittajaa etusijajärjestyksessä. Puitejärjestelyn ennakoitu arvo on 600 000 euroa sopimuskaudelle. Puitejärjestelyn enimmäisarvo on 600 000 euroa sopimuskaudelle. Sopimuskausi on määräaikaisesti neljä (4) vuotta kestävä sopimus alustavasti ajalle 1.1.2027-31.12.2030.
Internal identifier: 15337
Type of procedure: Open
Main features of the procedure: *
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 85000000 Health and social work services
Additional classification (cpv): 33000000 Medical equipments, pharmaceuticals and personal care products
5. Lot
Lot: LOT-0000