647648-2026 - Competition
Denmark – Printed matter and related products – Udbud af kontrakt vedrørende levering af biometriske adgangskort
Contract or concession notice – standard regime - Change notice
Supplies - Services
2. Procedure
Procedure
Title: Udbud af kontrakt vedrørende levering af biometriske adgangskort
Description: Udlændingestyrelsen skal købe biometriske adgangskort til brug for registrering af en beboer på et udrejsecenters overholdelse af opholds- og/eller meldepligt. Adgangskortene skal indeholde beboerens fingeraftryk i krypteret form, og adgangskortene må kun kunne benyttes af beboeren, hvis biometri er optaget på adgangskortet. Kontrakten omfatter levering af de biometriske adgangskort, herunder stregkodekort, kortlæsere og kortudstedelsesudstyr, samt oplæring af medarbejdere i forbindelse med ibrugtagning af den tekniske løsning. Den udbudte kontrakt er ikke opdelt i delkontrakter, jf. udbudslovens § 49, stk. 2, da ordregiver ud fra kontraktgenstanden vurderer, at kontrakten ikke er egnet til opdeling, da der er tale om levering af biometriske adgangskort og stregkodekort til én adresse hos ordregiver.
Internal identifier: Udbud af kontrakt vedrørende biometisk adgangskort
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Main features of the procedure: Udbuddet gennemføres som et offentligt udbud efter udbudslovens afsnit II. Udbuddet omfatter udelukkende en tilbudsfase. Ordregiver afholder en besigtigelse på Kærshovedgård tirsdag den 1. september 2026, kl. 13:00-15:00. For yderligere oplysninger om besigtigelsen og tilmelding henvises til udbudsbetingelsernes afsnit 3.4.
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Additional nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 22000000 Printed matter and related products
Additional classification (cpv): 22455000 ID cards, 30233320 Combined smart card and fingerprint readers, 35120000 Surveillance and security systems and devices, 35125110 Biometric sensors
5. Lot
Lot: LOT-0000
Options:
Description of the options: Kontrakten omfatter endvidere følgende optioner: - Mulighed for at købe flere stationer: Kunden har mulighed for at købe et højere antal af udstyret eller hele kortudstedelses”stationer” end det antal, som fremgår af bilag 2 og 4, til de enhedspriser, der fremgår af bilag 4 – Leverandørens priser. - Mulighed for at udvide til andre lokationer Kunden har mulighed for at købe biometriske adgangskort og udstedelsesstationer til levering og montering mv. på andre lokationer, eksempelvis andre centre, til de enhedspriser, der fremgår af bilag 4 – Leverandørens priser.