See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: TP32/26EU Pelastustoimen CBRNE-tiedusteluajoneuvot
Description: Hankinnan kohteena on tarjouspyynnössä ja sen liitteissä määriteltyjen enintään viiden (5) pelastustoimen CBRNE-tiedusteluajoneuvon hankinta. Hankintaan sisältyvät ajoneuvo-, korityö-, laite-, tarvike- ja suojavarustekokonaisuudet sekä käyttöönottoon, koulutukseen, katsastukseen, rekisteröintiin, toimitukseen ja dokumentointiin liittyvät velvoitteet. Hankinnan tavoitteena on toteuttaa valtakunnallisesti yhdenmukainen kokonaisuus, joka tukee pelastustoiminnan yhteistyöalueiden yhteistoimintaa ja varmistaa teknisesti ja toiminnallisesti yhteensopivan materiaalisen valmiuden. Hankinta toteutetaan yhteishankintana. Hankintaan osallistuvat hankintailmoituksen ja tarjouspyynnön kohdassa ”Mukana olevat organisaatiot” ilmoitetut hankintayksiköt osana pelastustoiminnan yhteistyöalueita. Tarjouskilpailussa valitaan yksi toimittaja. Hankinnan perusteella voidaan tilata yhteensä enintään viisi (5) ajoneuvoa. Ajoneuvon tilaava organisaatio tekee valitun toimittajan kanssa oman erillisen hankintasopimuksensa ja kirjallisen tilauksensa. Hankintaan osallistuminen ei itsessään velvoita organisaatiota tekemään hankintasopimusta tai tilausta. Hankinta on suunniteltu toteutettavaksi kahdessa vaiheessa: Vaiheessa 1 on tarkoitus hankkia yhteensä kolme (3) ajoneuvoa Pohjois-Suomen, Itä-Suomen ja Länsi-Suomen pelastustoiminnan yhteistyöalueiden käyttöön. Tämänhetkisen toteutus- ja rahoitussuunnitelman mukaan ajoneuvojen tilaavina organisaatioina toimivat Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue, Pohjois-Savon hyvinvointialue ja Varsinais-Suomen hyvinvointialue siten, että kukin organisaatio voi tilata yhden (1) ajoneuvon. Vaiheen 1 ajoneuvojen tulee olla hyväksytysti vastaanotettuina viimeistään 30.11.2027. Vaiheessa 2 voidaan hankkia yhteensä kaksi (2) ajoneuvoa Sisä-Suomen ja Etelä-Suomen pelastustoiminnan yhteistyöalueiden käyttöön. Tämänhetkisen toteutus- ja rahoitussuunnitelman mukaan ajoneuvojen tilaavina organisaatioina toimivat Pirkanmaan hyvinvointialue ja Helsingin kaupungin pelastuslaitos siten, että kumpikin organisaatio voi tilata yhden (1) ajoneuvon. Vaiheen 2 ajoneuvojen tulee olla hyväksytysti vastaanotettuina viimeistään 30.11.2029. Vaiheen 2 ajoneuvojen tilaaminen edellyttää lisäksi, että asianomaiselle tilaavalle organisaatiolle on myönnetty hankintaa varten riittävä valtionavustus tai muu rahoitus ja että rahoituspäätös mahdollistaa ajoneuvon tilaamisen tarjouspyynnön ja hankintasopimuksen mukaisesti. Tilaavalla organisaatiolla ei ole velvollisuutta tehdä tilausta, jos riittävää rahoitusta ei myönnetä, rahoituspäätöksen ehdot eivät mahdollista hankintaa tai hankinnan toteuttaminen muuttuisi olennaisesti rahoituspäätöksen vuoksi.
Internal identifier: 623582
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 34144200 Vehicles for the emergency services
Additional classification (cpv): 35100000 Emergency and security equipment
5. Lot
Lot: LOT-0000