647869-2021 - ResultRomania-Cluj-Napoca: Water-well drilling
Contract award notice – utilities
Works
Legal Basis:
Directive 2014/25/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
CL14 - Reabilitarea sursei subterane Floresti
Reference number: CL 14 – POIM
II.1.2.
Main CPV code
45262220 Water-well drilling
II.1.4.
Short description
Având în vedere starea actuală a captărilor, puţurilor şi drenurilor, a lacurilor de infiltrare, a stațiilor de pompare şi a digurilor de apărare împotriva viiturilor, se propune ca Sursa subterană de apă Florești să fie retehnologizată şi modernizată astfel încât să poată asigura debitul proiectat.
Contractantul va asigura proiectarea și execuția lucrărilor de reabilitare a Sursei subterane Florești, inclusiv achiziția de dotări conform specificațiilor din Caietul de sarcini.
Sursa Floresti este amplasată în in vestul Municipiului Cluj – Napoca, pe malurile raului Somesul Mic. Sursa subterană Florești este formată din 5 zone de captare: Uzina Florești, Captarea Şapca Verde, Captarea I, Captarea II şi Captarea E. Lucrările de execuție a sursei subterane Florești au fost realizate în trei etape: captarea Florești, Şapca Verde + Captaţia 1 etapizată între 1892-1932, extinderea captării Şapca Verde, Captaţia 1, dren Captaţia 1, dren Uzina Florești, puţuri Captaţia 2 şi lacuri de infiltraţii între 1950-1970 şi dren Captaţia 2, dren Stația E şi lacuri de infiltraţii aferente între 1970-1994.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
43329000 Equipment sets, 45232152 Pumping station construction work, 71320000 Engineering design services
II.2.4.
Description of the procurement
Având în vedere starea actuală a captărilor, puţurilor şi drenurilor, a lacurilor de infiltrare, a stațiilor de pompare şi a digurilor de apărare împotriva viiturilor, se propune ca Sursa subterană de apă Florești să fie retehnologizată şi modernizată astfel încât să poată asigura debitul proiectat. Sursa Floresti este amplasată în in vestul Municipiului Cluj – Napoca, pe malurile raului Somesul Mic. Sursa subterană Florești este formată din 5 zone de captare: Uzina Florești, Captarea Şapca Verde, Captarea I, Captarea II şi Captarea E. Lucrările de execuție a sursei subterane Florești au fost realizate în trei etape: captarea Florești, Şapca Verde + Captaţia 1 etapizată între 1892-1932, extinderea captării Şapca Verde, Captaţia 1, dren Captaţia 1, dren Uzina Florești, puţuri Captaţia 2 şi lacuri de infiltraţii între 1950-1970 şi dren Captaţia 2, dren Stația E şi lacuri de infiltraţii aferente între 1970-1994.
Contractantul va fi responsabil pentru proiectarea si executia tuturor lucrarilor, conform descrierii din Caietul de Sarcini.
Durata de realizare a lucrarilor este 24 de luni, din care 6 luni pentru proiectare si 18 luni pentru executie, la care se adauga perioada de garantie de minim 36 de luni.