2. Procedure
Procedure
Title: Kehittämisen salkkukokonaisuusratkaisun hankinta
Description: Tuomi Logistiikka Oy pyytää Pirkanmaan hyvinvointialueen (tilaaja) toimeksiannosta tarjouksia kehittämisen salkkukokonaisuusratkaisusta. Hankinnan kohteena on kehittämisen salkkukokonaisuusratkaisu, joka toimii tilaajaorganisaation keskeisenä työkaluna projektien, projektisalkkujen sekä strategiasalkun hallintaan, seurantaan ja ohjaukseen. Järjestelmän tulee tukea projektien koko elinkaarta ideoinnista, priorisoinnista, resursoinnista ja päätöksenteosta toteutukseen, seurantaan ja raportointiin. Ratkaisun tulee sisältää vähintään seuraavat hallintakokonaisuudet: - projektisalkku sekä - strategiasalkku, jonka avulla strategian toimeenpanoa ja siihen liittyviä projekteja voidaan hallita yhtenäisenä kokonaisuutena. Hankinta toteutetaan SaaS-pohjaisena ohjelmistopalveluna (Järjestelmä). Järjestelmän avulla hallitaan muun muassa projektien perustietoja, aikatauluja, resursointia, talous- ja rahoitustietoja, hyväksyntäprosesseja sekä projektien, projektisalkkujen ja strategiasalkun tilannekuvaa johdon ja muiden sidosryhmien käyttöön. Järjestelmän tulee tukea sekä operatiivista projektinhallintaa että salkku- ja johtamistason päätöksentekoa, mukaan lukien raportointi, analytiikka ja visuaaliset koontinäkymät. Hankintaan sisältyvät Järjestelmä sekä sen käyttöoikeudet, tarvittavat käyttöönotto- ja konfigurointipalvelut sekä sopimuskauden aikaiset ylläpito- ja tukipalvelut hankinta-asiakirjoissa tarkemmin kuvatulla tavalla. Mahdolliset lisä- ja asiantuntijapalvelut, integraatiot ja jatkokehitys toteutetaan tarjouspyynnön ja sopimuksen ehtojen mukaisesti. Ratkaisun tulee olla käyttäjälähtöinen, ja sen toiminnallisuuksien tulee olla helposti ja intuitiivisesti omaksuttavissa. Ratkaisun tulee olla konfiguroitavissa tilaajan tarpeisiin, ja tilaajan pääkäyttäjillä tulee olla mahdollisuus ylläpitää ja kehittää järjestelmää sen tarjoamien hallintatyökalujen avulla mahdollisimman laajasti. Ratkaisun tulee sisältää monipuoliset raportointi- ja tulostustoiminnallisuudet sekä tukea tiedon esittämistä erilaisissa koontinäkymissä. Tarkempi kuvaus hankinnan sisällöstä ja vaatimuksista on esitetty tarjouspyynnön liitteissä. Sopimus solmitaan toistaiseksi voimassa olevana. Hankinnan ennakoitu kokonaisarvo on arviolta 222 000 euroa neljän (4) vuoden ajanjaksolta laskettuna. Arvo on arvio eikä sido tilaajaa. Hankintaa ei ole jaettu osiin, koska hankinnan kohteena oleva kokonaisuus muodostaa toiminnallisesti ja teknisesti yhtenäisen palvelukokonaisuuden, jota ei ole tarkoituksenmukaista jakaa pienempiin osiin.
Internal identifier: 611772
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Main features of the procedure: Hankinnassa noudatetaan lakia julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista (1397/2016, hankintalaki). Hankinta toteutetaan hankintalain 32 §:n mukaisena avoimena menettelynä, jossa kaikki halukkaat toimittajat voivat jättää tarjouksen. Hankintamenettelyn arvioitu eteneminen on seuraava: Tarjoukset tulee jättää tarjouspyynnössä ilmoitettuun määräaikaan mennessä. Tarjousten jättämisen jälkeen hankintayksikkö arvioi tarjoajien soveltuvuuden sekä tarjousten tarjouspyynnönmukaisuuden. Tarjousvertailu toteutetaan alustavan aikataulun mukaan lokakuussa 2026. Tarjousten perusteella hyväksytyille tarjoajille järjestetään käyttötapausarvioinnit lokakuussa 2026. Käyttötapausarviontien ja tarjousvertailun perusteella tehdään hankintapäätös arviolta marraskuussa 2026, minkä jälkeen päätös annetaan tiedoksi asianosaisille. Sopimus voidaan allekirjoittaa hankintalain mukaisen odotusajan päätyttyä. Sopimuskauden on tarkoitus alkaa 1.1.2027, jolloin käynnistyy myös järjestelmän käyttöönottoprojekti.
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Additional nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 48331000 Project management software package
5. Lot
Lot: LOT-0000