649080-2026 - Competition
Greece – Laboratory, optical and precision equipments (excl. glasses) – ΔΙΕΘΝΗΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΑΝΟΙΚΤΗΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑΣ ΜΕΣΩ ΕΣΗΔΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟΥ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥ ΤΟΥ ΤΟΜΕΑ ΜΕΤΕΩΡΟΛΟΓΙΑΣ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΓΕΩΛΟΓΙΑΣ ΤΟΥ ΑΠΘ (ΑΡΙΘΜΟΣ ΔΙΑΚΗΡΥΞΗΣ 741/2026)
Contract or concession notice – standard regime
Supplies
2. Procedure
Procedure
Title: ΔΙΕΘΝΗΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΑΝΟΙΚΤΗΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑΣ ΜΕΣΩ ΕΣΗΔΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟΥ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥ ΤΟΥ ΤΟΜΕΑ ΜΕΤΕΩΡΟΛΟΓΙΑΣ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΓΕΩΛΟΓΙΑΣ ΤΟΥ ΑΠΘ (ΑΡΙΘΜΟΣ ΔΙΑΚΗΡΥΞΗΣ 741/2026)
Description: Αντικείμενο της σύμβασης είναι η προμήθεια και εγκατάσταση επιστημονικού εξοπλισμού του Τομέα Μετεωρολογίας και Κλιματολογίας του Τμήματος Γεωλογίας του ΑΠΘ. Τα προς προμήθεια είδη κατατάσσονται στον κωδικό του Κοινού Λεξιλογίου δημοσίων συμβάσεων (CPV): 38000000-5 Εξοπλισμός Εργαστηριακός. Η παρούσα σύμβαση υποδιαιρείται στα κάτωθι τέσσερα (4) τμήματα: 1. Αποθηκευτικός εξυπηρετητής και συρτάρια δίσκων, προϋπολογισμός χωρίς ΦΠΑ 106.282,07€, προϋπολογισμός με ΦΠΑ 131.789,77€ 2. Επέκταση υπερυπολογιστικής συστοιχίας, προϋπολογισμός χωρίς ΦΠΑ 173.780,50€, προϋπολογισμός με ΦΠΑ 215.487,82€ 3. Συστοιχία υπερυπολογιστικής συστοιχίας τύπου ARM, προϋπολογισμός χωρίς ΦΠΑ 94.000,00€, προϋπολογισμός με ΦΠΑ 116.560,00€ 4.Δύο Γεννήτριες ,προϋπολογισμός χωρίς ΦΠΑ 69.700,00€, προϋπολογισμός με ΦΠΑ 86.428,00€ Προσφορές υποβάλλονται για ένα (1) ή περισσότερα τμήματα του διαγωνισμού ή και όλα τα τμήματα, για το σύνολο των ειδών του τμήματος. Η συνολική εκτιμώμενη αξία της σύμβασης και για τα τέσσερα (4) τμήματα ανέρχεται στο ποσό των 443.762,57€ μη συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ 24% (εκτιμώμενη αξία συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ: 550.265,59€). Η διάρκεια της σύμβασης ανέρχεται σε οκτώ (8) μήνες, εκτός αν άλλως αναφέρεται στις επιμέρους τεχνικές προδιαγραφές του Παραρτήματος Ι για κάθε τμήμα ξεχωριστά. Η σύμβαση θα ανατεθεί με το κριτήριο της πλέον συμφέρουσας από οικονομική άποψη προσφοράς, βάσει της βέλτιστης σχέσης ποιότητας-τιμής.
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 38000000 Laboratory, optical and precision equipments (excl. glasses)
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: ΑΠΟΘΗΚΕΥΤΙΚΟΣ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΤΗΣ ΚΑΙ ΣΥΡΤΑΡΙΑ ΔΙΣΚΩΝ
Description: Αντικείμενο του τμήματος 1, είναι η προμήθεια Αποθηκευτικού εξυπηρετητή και συρτάρια δίσκων
Internal identifier: ΤΜΗΜΑ 1
Lot: LOT-0002
Title: ΕΠΕΚΤΑΣΗ ΥΠΕΡΥΠΟΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ ΣΥΣΤΟΙΧΙΑΣ
Description: Αντικείμενο του τμήματος 2, είναι η Επέκταση υπερυπολογιστικής συστοιχίας
Internal identifier: ΤΜΗΜΑ 2
Lot: LOT-0003
Title: ΣΥΣΤΟΙΧΙΑ ΥΠΕΡΥΠΟΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ ΣΥΣΤΟΙΧΙΑΣ ΤΥΠΟΥ ARM
Description: Αντικείμενο του τμήματος 3, είναι η προμήθεια μιας Συστοιχίας υπερυπολογιστικής συστοιχίας τύπου ARM
Internal identifier: ΤΜΗΜΑ 3
Lot: LOT-0004
Title: ΔΥΟ ΓΕΝΝΗΤΡΙΕΣ
Description: Αντικείμενο του τμήματος 4 είναι η προμήθεια δυο (2) γεννητριών
Internal identifier: ΤΜΗΜΑ 4