649210-2026 - Competition
Denmark – Water meters – Udbud af fjernaflæste vandmålere
Contract or concession notice – standard regime
Supplies
2. Procedure
Procedure
Title: Udbud af fjernaflæste vandmålere
Description: Vejen Vand A/S udbyder levering og installation af ca. 5.200 elektroniske fjernaflæste vandmålere samt etablering, drift og vedligehold af antennenetværk og hjemtagningssystem til indsamling af målerdata. Leverandøren skal eje, etablere, drive og vedligeholde netværk og hjemtagningssystem i kontraktperioden. Udbuddet omfatter endvidere integration til Vejen Vands afregningssystem samt tilhørende support- og hostingydelser.
Internal identifier: 1265730 - Fjernaflæste vandmålere
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Main features of the procedure: Udbuddet gennemføres som offentligt udbud efter forsyningsvirksomhedsdirektivet. Tilbud skal afgives elektronisk via iBinder. Kontrakten tildeles den tilbudsgiver, der afgiver det økonomisk mest fordelagtige tilbud på grundlag af bedste forhold mellem pris og kvalitet. Udbuddet omfatter levering og installation af ca. 5.200 fjernaflæste vandmålere samt etablering, drift og vedligehold af hjemtagningssystem og antennenetværk
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 38421100 Water meters
5. Lot
Lot: LOT-0001
Description: Vejen Vand A/S udbyder levering og installation af ca. 5.200 elektroniske fjernaflæste vandmålere samt etablering, drift og vedligehold af antennenetværk og hjemtagningssystem til indsamling af målerdata. Leverandøren skal eje, etablere, drive og vedligeholde netværk og hjemtagningssystem i kontraktperioden. Udbuddet omfatter endvidere integration til Vejen Vands afregningssystem samt support- og hostingydelser.
Quantity: 5 200 pieces
Options:
Description of the options: Ordregiver har ret til i en periode på 6 år fra kontraktindgåelse at anskaffe supplerende vandmålere og netværkskomponenter på kontraktens vilkår og til de tilbudte priser.