2. Procedure
Procedure
Title: IT-Resurskonsulter Utveckling samt Uppdragstjänst
Description: Syftet med upphandlingen är att säkerställa Försäkringskassans behov av IT-konsultsttöd inom utveckling och målsättningen är att avropa rätt kompetens, i rätt tid, till rätt plats till ett attraktivt pris och därmed skapa effektiv IT-utveckling inom Försäkringskassan präglad av goda relationer, nära samarbete och gemensam planering.
Internal identifier: FK2026/027653
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 72000000 IT services: consulting, software development, Internet and support
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Anbudsområde 1 region Norr
Description: Syftet och målsättning är att säkerställa Försäkringskassans behov av IT-konsultstöd inom utveckling inom kompetensområdena Systemutveckling, IT-arkitektur, Projektledning, UX samt IT-verksamhetsutvecklare.
Internal identifier: Anbudsområde 1 region Norr
Lot: LOT-0002
Title: Anbudsområde 2 region Mitt
Internal identifier: Anbudsområde 2 region Mitt
Lot: LOT-0003
Title: Anbudsområde 3 region Syd
Internal identifier: Anbudsområde 3 region Syd
2. Förfarande
Förfarande
Intern identifierare: FK2026/027653
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Anbudsområde 1 region Norr
Intern identifierare: Anbudsområde 1 region Norr
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Anbudsområde 2 region Mitt
Intern identifierare: Anbudsområde 2 region Mitt
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Anbudsområde 3 region Syd
Intern identifierare: Anbudsområde 3 region Syd