650098-2026 - Competition
Denmark – Agricultural, forestry, horticultural, aquacultural and apicultural services – Vandløbsvedligeholdelse
Contract or concession notice – standard regime
Services
2. Procedure
Procedure
Title: Vandløbsvedligeholdelse
Description: Udbuddet vedrører indkøb af vandløbsvedligeholdelse i Odense Kommune. Undtaget fra udbuddet er vedligehold af rørlagte vandløb, røroverkørsler, broer, bygværker mv. Odense Kommune ønsker at indgå kontrakter på 4 delaftaler om vedligehold af vandløbsstrækninger i kommunen. Der kan afgives tilbud på én, flere eller alle delaftaler, og tilbudsgiver kan tildeles op til 3 delaftaler. Dette valg er taget af hensyn til små og mellemstore virksomheders mulighed for at blive en del af udbuddet. Vandløbsstrækningerne forløber sig til i alt 140 km strækning, hvor der skal udføres vedligeholdelse 2 gange i sæsonen. For nærmere beskrivelse af de udbudte tjenesteydelser, herunder de krav tjenesteydelserne skal opfylde, henvises til Udbudsbilag A - Tilbudsliste, Bilag 1 – Kravspecifikation samt Bilag 1a - Arbejdsbeskrivelser
Internal identifier: 645090
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 77000000 Agricultural, forestry, horticultural, aquacultural and apicultural services
Additional classification (cpv): 90720000 Environmental protection, 90722000 Environmental rehabilitation, 90700000 Environmental services, 90721000 Environmental safety services
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Delaftale 1
Description: Tilløb til Odense Å, nedre del og Lindved Å systemet, i alt ca. 35 km vandløb
Internal identifier: 791439
Lot: LOT-0002
Title: Delaftale 2
Description: Tilløb til Odense Å, øvre del, i alt ca. 21 km vandløb samt Odense Å
Internal identifier: 791440
Lot: LOT-0003
Title: Delaftale 3
Description: Vejrup Å systemet, Seden Strand systemet og Lumby Strand systemet, i alt ca. 40 km vandløb
Internal identifier: 791441
Lot: LOT-0004
Title: Delaftale 4
Description: Stavis Å systemet og Ryds Å systemet i alt ca. 44 km. vandløb.
Internal identifier: 791442