650927-2026 - Competition
Cyprus – Check valves – Προμήθεια Βαλβίδων Μείωσης Πίεσης και Απομόνωσης Ροής για τις ανάγκες του Επαρχιακού Οργανισμού Αυτοδιοίκησης Αμμοχώστου (ΕΟΑΑ)
Contract or concession notice – standard regime
Supplies
2. Procedure
Procedure
Title: Προμήθεια Βαλβίδων Μείωσης Πίεσης και Απομόνωσης Ροής για τις ανάγκες του Επαρχιακού Οργανισμού Αυτοδιοίκησης Αμμοχώστου (ΕΟΑΑ)
Description: Ο μειωτής πίεσης είναι μια υδραυλική βαλβίδα που μειώνει και σταθεροποιεί την πίεση εξόδου ανεξάρτητα από τις μεταβολές στην πίεση εισόδου ή στην κατανάλωση. Στην περίπτωση του διπλού πιλότου, η βαλβίδα διαθέτει: Έναν πιλότο ρύθμισης υψηλής πίεσης (ημέρας) Έναν πιλότο ρύθμισης χαμηλής πίεσης (νύχτας) Η εναλλαγή μεταξύ των δύο ρυθμίσεων γίνεται συνήθως: Με χρονοδιακόπτη Οι μειωτές πίεσης με διπλό πιλότο αποτελούν ένα κρίσιμο εργαλείο για τη σύγχρονη διαχείριση δικτύων ύδρευσης. Μέσω της δυναμικής ρύθμισης της πίεσης, ιδιαίτερα κατά τις ώρες χαμηλής κατανάλωσης, επιτυγχάνεται σημαντική μείωση των πραγματικών απωλειών νερού, περιορισμός βλαβών και αύξηση της αποδοτικότητας του συστήματος.
Internal identifier: 52/2026/Α
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 42131145 Check valves
Additional classification (cpv): 39370000 Water installations, 42131140 Pressure-reducing, control, check or safety valves, 42130000 Taps, cocks, valves and similar appliances, 42131000 Taps, cocks and valves, 42131141 Pressure-reducing valves, 42131143 Flood-control valves, 42131142 Control valves, 42131144 Process-control valves, 42131147 Safety valves, 42131146 Non-return valves
5. Lot
Lot: LOT-0001