See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Ulkoisen liikennetiedon hankinta - 2026-2032 (DPS)
Description: Hankinnan kohteena on ulkoisen liikennetiedon hankinta, jonka tavoitteena on ajantasaisten liikennetietojen ja niihin liittyvien tiedonkeruupalveluiden hankinta. Hankinnan piiriin kuuluvat erilaisin menetelmin kerättävät liikenteen sujuvuus-, olosuhde- ja tilannetiedot sekä näiden jalostamiseen tarvittavat palvelut. DPS on jaettu viiteen eri osa-alueeseen: 1. Nopeus- ja sujuvuustieto 2. Olosuhdetieto 3. Tiestön kuntotieto 4. Liikenteen turvallisuus - läheltä piti tilanteet ja äkilliset toimenpiteet 5. Liikennemäärätieto DPS mahdollistaa tilaajalle pitkäaikaisen ja jatkuvasti kehittyvän järjestelmän, josta se voi joustavasti hankkia kulloiseenkin tarpeeseensa markkinoiden uusimpaan teknologiaan perustuvia tietopalveluja. Toimittajien kannalta DPS mahdollistaa uusimpien innovaatioiden tarjoamisen sekä toimittajajoukon laajentamisen järjestelmän voimassaolon aikana. Varsinaiset tietopalveluhankinnat tilaaja toteuttaa dynaamisen hankintajärjestelmän sisällä erillisinä kilpailutuksina. Hankintayksikkö voi tilata dynaamisen hankintajärjestelmän kohteena olevia palveluita vähäisessä määrin myös konsernin muiden yritysten tarpeisiin. Tällaisia yrityksiä ovat Liikenteenohjausyhtiö Fintraffic Oy (emoyhtiö), Fintraffic Lennonvarmistus Oy, Fintraffic Meriliikenteenohjaus Oy ja Fintraffic Raide Oy.
Internal identifier: TIE-001014
Type of procedure: Restricted
The procedure is accelerated: no
Main features of the procedure: Dynaaminen hankintajärjestelmä (DPS) on kaksivaiheinen. Ensimmäisessä vaiheessa toimittajat hakeutuvat hankintajärjestelmään jättämällä osallistumishakemuksen. Dynaamiseen hankintajärjestelmään hyväksytään kaikki soveltuvuusvaatimukset täyttävät ehdokkaat. Kaikki perustamisvaiheessa määräaikaan mennessä jätetyt osallistumishakemukset käsitellään ennen ensimmäisiä DPS:n sisäisiä kilpailutuksia. Toisessa vaiheessa hankintayksikkö tekee hankintoja perustettavan dynaamisen hankintajärjestelmän sisäisinä kilpailutuksina. Sisäisten kilpailutusten osalta ks. tarkemmin pääsopimusmalli (liite B) ja sisäisen kilpailutuksen prosessikuvaus (liite 3). Hankintayksikkö voi käyttää sisäisissä kilpailutuksissa myös sähköistä huutokauppaa. Järjestelmän sisällä tehtävien hankintojen kokonaistaloudellisen edullisuuden perusteet määritellään tarkemmin hankintakohtaisissa tarjouspyynnöissä. Dynaamiseen hankintajärjestelmään hyväksyminen ei sido ehdokasta osallistumaan DPS:n sisäisiin kilpailutuksiin. Ehdokas voi valita, mihin järjestelmän sisällä järjestettäviin kilpailutuksiin se osallistuu. Dynaamiseen hankintajärjestelmään (DPS) voi jättää osallistumishakemuksia koko sen keston ajan joko yhteen tai useampaan osa-alueeseen kerrallaan.
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 72300000 Data services
Additional classification (cpv): 72310000 Data-processing services, 72313000 Data capture services, 72314000 Data collection and collation services, 72316000 Data analysis services, 72318000 Data transmission services, 72319000 Data supply services, 72321000 Added-value database services, 72322000 Data management services, 72330000 Content or data standardization and classification services
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Osa-alue 1 - Nopeus- ja sujuvuustiedot
Description: Nopeus- liikennemäärä ja sujuvuustieto, josta lisätietoa liitteessä Hankinnan kohteen kuvaus.
Internal identifier: Osa-alue - 1-0
Lot: LOT-0002
Title: Osa-alue 2 - Olosuhdetieto
Description: Olosuhdetieto, josta lisätietoa liitteessä Hankinnan kohteen kuvaus.
Internal identifier: Osa-alue 2-1
Lot: LOT-0003
Title: Osa-alue 3 - Tiestön kuntotieto
Description: Tiestön kuntotieto, josta lisätietoa liitteessä Hankinnan kohteen kuvaus.
Internal identifier: Osa-alue - 3-2
Lot: LOT-0004
Title: Osa-alue 4 - Liikenteen turvallisuus - läheltä piti tilanteet ja äkilliset toimenpiteet
Description: Liikenteen turvallisuus - läheltä piti tilanteet ja äkilliset toimenpiteet, josta lisätietoa liitteessä Hankinnan kohteen kuvaus.
Internal identifier: Osa-alue - 4-3
Lot: LOT-0005
Title: Osa-alue 5 - Liikennemäärätieto
Description: Liikennemäärätiedot, josta lisätietoa liitteessä Hankinnan kohteen kuvaus.
Internal identifier: Osa-alue - 5-4