2. Procedure
Procedure
Title: Skötselentreprenad på kyrkogårdarna i Göteborgs södra skärgård (NY)
Description: Göteborgs begravningssamfällighet genomför en upphandling avseende drift (tillsyn och skötsel) och underhåll (planerat och avhjälpande) av fem kyrkogårdar i Göteborgs södra skärgård. Arbetet omfattar planering, tillsyn samt skötselåtgärder som krävs för att underhålla kyrkogårdarna. Observera att det inte finns broar mellan fastlandet och öarna utan endast färjeförbindelse.
Internal identifier: BV2026-0221
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: yes
Justification for the accelerated procedure: Upphandlingen genomförs enligt ett påskyndat öppet förfarande med tillämpning av lag (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU). Skälet till val av upphandlingsförfarande är att det på grund av tidsbrist inte är möjligt att tillämpa den tidsfrist för att inkomma med anbud som anges i 11 kap. 2 § LOU. Upphandlingsformen medger inte förhandling varför det är av stor vikt att alla krav och villkor enligt upphandlingsdokumentet följs och att samtliga efterfrågade uppgifter lämnas i anbudet.
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 77300000 Horticultural services
Additional classification (cpv): 77310000 Planting and maintenance services of green areas, 77311000 Ornamental and pleasure gardens maintenance services, 77312000 Weed-clearance services, 77313000 Parks maintenance services, 77340000 Tree pruning and hedge trimming, 90620000 Snow-clearing services
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Leverantörskvalificering
Description: Göteborgs begravningssamfällighet genomför en upphandling avseende drift (tillsyn och skötsel) och underhåll (planerat och avhjälpande) av fem kyrkogårdar i Göteborgs södra skärgård. Arbetet omfattar planering, tillsyn samt skötselåtgärder som krävs för att underhålla kyrkogårdarna. Observera att det inte finns broar mellan fastlandet och öarna utan endast färjeförbindelse. Arbetet omfattar både barmarksperiod och snöperiod av de i entreprenaden ingående utvändiga markytorna (objekten).
Internal identifier: 1963080-0
Lot: LOT-0002
Title: Generell del
Internal identifier: 1963081-1