651686-2026 - Competition
Finland – Cleaning services – Siivouspalveluiden yhteishankinta 2027 - 2029 (2031)
Contract or concession notice – standard regime
Services
2. Procedure
Procedure
Title: Siivouspalveluiden yhteishankinta 2027 - 2029 (2031)
Description: Siivouspalveluiden yhteishankinta Kemi-Tornionlaakson koulutuskuntayhtymä Lappialle ja sen tytäryhtiö Lappiahalli Oy:lle sekä Lapin ammattikorkeakoulu Oy:lle. Hankittavaan palveluun kuuluu ylläpito- ja perussiivous sekä erikseen tilattavat lisäpalvelut. Rakennukset, joihin siivouspalvelut hankintaan sijaitsevat Kemissä, Torniossa ja Louella. Lapin ammattikorkeakoulu Oy - Tietokatu 1, Kemi - Optimi halli 6, Studiokatu 3, Kemi - Kauppakatu 58, Tornio Kemi-Tornionlaakson koulutuskuntayhtymä Lappia - Meripuistokatu 21, Kemi - Tietokatu 2, Kemi - Sammonkatu 8, Kemi - Asuntola 2, Keskikatu 69, Tornio - Asuntola, Kauppakatu 35, Tornio - Asuntola, Keskikatu 58, Tornio - Yritystalo, Keskikatu 69, Tornio - Teollisuustalo, Keskikatu 69,Tornio - Louen toimipaikan päärakennus, Kätkävaarantie 69, Loue - Lampola, Kätkävaarantie 69, Loue - Pihattonavetta, Kätkävaarantie 69, Loue - Konehalli, Kätkävaarantie 69, Loue - Hevostalli, Kätkävaarantie 69, Loue - B-asuntola, Kätkävaarantie 69, Loue - D-asuntola, Kätkävaarantie 69, Loue Lappiahalli Oy - Lappiahalli, Etappitie 4, Tornio Rakennukset ja niiden sijainnit selviävät liitteissä 1.1 - 1.3 (Opastekartat). Puhtaustasot, joiden mukaisesti ylläpito- ja perussiivoukset tulee kohteisiin tuottaa, on määritelty liitteessä 2 (Puhtaustasoluokitus). Siivottavien kohteiden palvelukuvaus rakennuksittain on määritelty liitteissä 3.1 - 3.19 (Siivottavien tilojen toiminnan kuvaukset ja tilaluettelot). Ylläpitosiivoukset suoritetaan pääsääntöisesti arkipäivisin klo 6:00 - 18:00 välisenä aikana.
Internal identifier: D/101/02.08.01/2026
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Main features of the procedure: Tarjoajille järjestetään kohteiden esittelykierros, mikä on osa menettelyä. Kohteisiin järjestetään esittelytilaisuus 6.10.2026 klo 8:00 alkaen. Esittelytilaisuuden tarkempi aikataulu liitteessä 11 (Esittelytilaisuuden aikataulu). Ilmoittautumiset esittelyyn on tehtävä 2.10.2026 klo 14:00 mennessä sähköpostitse osoitteeseen: kiinteistopalvelut(at)lappia.fi. Esittelyyn voi osallistua enintään 2 hlö/yritys. Esittelytilaisuuden yhteydessä ei käydä läpi tarjouspyyntöä, ainoastaan kohteiden esittely. Esittelytilaisuudessa ei vastata tarjoajien esittämiin tarjouspyyntöä koskeviin kysymyksiin, vaan kysymykset tulee esittää noudattaen kohdassa "Lisäkysymykset" esitettyä toimintatapaa. Kierrokselle osallistuneille tullaan antamaan tunnukset pilvipalveluun, josta voi ladata kohteiden tilaluettelot, toiminnan kuvaukset ja pohjapiirustukset dwg-kuvina. Aineiston edelleenluovutus on ehdottomasti kiellettyä, ja tarjoaja sitoutuu hävittämään aineiston välittömästi kun oikeudellista tarvetta aineiston säilytykseen ei enää ole. Tarjouksen jättäminen edellyttää osallistumista järjestettävään kohde-esittelytilaisuuteen, osallistumatta jättäneen tarjoajan tarjous hylätään tarjouspyynnön vastaisena.
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 90910000 Cleaning services
5. Lot
Lot: LOT-0000