2. Procedure
Procedure
Title: Köp och leverans av hjullastare till ÅVC Kvarntorp
Description: Forshaga kommun inbjuder leverantörer att lämna anbud avseende leverans av en hjullastare till Kvarntorp återvinningscentral (ÅVC) i Forshaga. Hjullastaren ska användas i den dagliga verksamheten för hantering och förflyttning av avfall, återvinningsmaterial samt andra förekommande arbetsuppgifter inom återvinningscentralens område. Leveransadress: Kvarntorp återvinningscentral (ÅVC) Traktorgatan 1 667 31 Forshaga Upphandlingen omfattar leverans av en ny, komplett och driftsklar hjullastare enligt kravspecifikation och övriga upphandlingsdokument. Målsättningen är att anskaffa en driftsäker, effektiv och ändamålsenlig maskin som uppfyller verksamhetens behov och bidrar till en säker arbetsmiljö. I uppdraget ingår även garanti samt serviceåtagande. Leverantören ska erbjuda garanti för maskinen och dess komponenter samt säkerställa tillgång till service, reservdelar och teknisk support under avtalad period. Serviceorganisationen ska ha kapacitet att utföra planerat underhåll och avhjälpande service inom rimlig tid för att minimera driftstopp och säkerställa hög tillgänglighet för verksamheten. Leverantörens erbjudande kommer att utvärderas utifrån de kriterier och krav som anges i upphandlingsdokumenten.
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 34144710 Wheeled loaders
5. Lot
Lot: LOT-0001
Internal identifier: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:137710:Lot:1
Options:
Description of the options: Option 1: Vikplog 4 meter Option 2: Sandspridare 2 m³ Option 3: Sopmaskin med uppsamlare och sidoborste