See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Katujen ja muiden yleisten alueiden talvikunnossapito
Description: Ylivieskan kaupungin kuntatekniikan palvelut pyytää tarjouksia katu- ja muiden yleisten alueiden lumenauraukseen ja -poiskuljettamiseen sekä liukkaudentorjuntaan tarjouspyyntöasiakirjojen mukaisesti. Talvikunnossapitoon kuuluu katujen, kevyenliikenteen väylien, yleisten alueiden ja kaupungin kiinteistöjen lumen auraus sekä polanteen poisto, liukkaudentorjunta ja lumen pois kuljettaminen tarvittavilta osin. Tarjottavat talvikunnossapitokohteet on jaettu osahankintoihin liitteenä olevan karttamateriaalin mukaisesti. Talvikunnossapidon osa-alueita on yhteensä seitsemän (7) kpl. Osa-alueiden järjestys/nimeäminen poikkeaa numerojärjestyksestä hankintayksikön parhaaksi katsoman merkintätavan vuoksi. Edellä mainittujen lisäksi lumen poiskuljettaminen on eritelty omaksi osahankinnaksi. Tarjoaja voi antaa tarjouksen yhteen tai useampaan osa-alueeseen. Osatarjoukset osa-alueilla eivät ole mahdollisia, eli tarjoajan tulee tarjota molempia (aurausta ja liukkauden torjuntaa) tarjoamalleen osa-alueelle. Osahankinta-alue 10 poikkeaa muista talvikunnossapidon osa-alueista siten, että alueen tarjouskilpailun voittaneesta urakoitsijasta valitaan samalla koko talvihoidon ykkösurakoitsija. Ykkösurakoitsijan tehtävistä ja hinnoittelusta on kerrottu tarkemmin kohdassa "hankintaa tai osaa koskevat lisätiedot". Talvikunnossapidettävät kadut, kevyenliikenteen väylät, yleiset alueet ja kiinteistöt voivat muuttua sopimuskauden aikana. Sopimuskausi on yhden talvikunnossapitokauden (talvi 2026-2027) + mahdolliset optio talvikunnossapitokaudet (talvi 2027-2028) + (talvi 2028-2029). Sopimuksen arvioitu aloitusaika on 2026 vuoden alkutalvi. Hankintayksikkö voi tarjota tarjouskilpailun voittaneille urakoitsijoille, heidän tarjoamillaan tuntihinnoilla, myös erikseen tilattavia talvikunnossapitotöitä urakka-alueen ulkopuolella. Hankintayksikkö pidättää oikeuden teettää tuntitöitä myös urakoitsijoilla, jotka eivät tule tarjouskilpailussa valituiksi urakoitsijoiksi.
Internal identifier: 623882
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Main features of the procedure: Hankintaan sovelletaan lakia julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista (1397/2016, "hankintalaki"). Hankintamenettelyn vaiheet ovat seuraavat: 1. Hankintayksikkö julkaisee tarjouspyynnön 2. Tarjoajien mahdolliset lisätietokysymykset (ks. tarkemmat ohjeet jäljempää) 3. Tarjousten jättäminen (ks. tarkemmat ohjeet jäljempää) 4. Hankintayksikkö avaa tarjoukset 5. Hankintayksikkö tarkastaa tarjoajien soveltuvuuden 6. Hankintayksikkö tarkastaa tarjousten tarjouspyynnön mukaisuuden ja tarjoajille asetetut vaatimukset 7. Hankintayksikkö vertailee tarjoukset 8. Hankintayksikkö tekee hankintapäätöksen ja ilmoittaa päätöksestä. 9. Hankintasopimuksen solmiminen (ks. tarkemmat ohjeet jäljempänä) Tarjouksen tekemisestä tai muusta menettelyyn osallistumisesta ei makseta tarjoajille palkkiota taikka korvauksia. Rinnakkaiset ja vaihtoehtoiset tarjoukset eivät ole sallittuja. Hankinta on jaettu osiin ja jokaiseen osaan saa tarjota, mutta hankintaosan sisäinen osatarjous ei ole sallittu. Hankintayksiköllä on oikeus pyytää ja tarjoajalla on velvollisuus antaa tarjousten käsittelyssä tarvittavia lisäselvityksiä. Hankintayksiköllä on oikeus keskeyttää hankinta hankintalain 125 §:n nojalla todellisesta ja perustelusta syystä, esim. hankintayksikön rahoitustilanteen tai olosuhteiden muuttumisen takia, ilman korvausvelvollisuutta tarjoajalle.
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 90600000 Cleaning and sanitation services in urban or rural areas, and related services
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Alue 1 - Keskusta
Description: Vaadittava kalusto: Kolme (3) aurausyksikköä ja kaksi (2) hiekoitinta. Aurauskalusto: Kalusto 1: Traktori, aura ja raspi. Kalusto 2: Traktori, aura ja alaterä. Kalusto 3: Traktori, traktorikaivuri tai pyöräkuormaaja ja aura. Liukkauden torjunta kalusto: Kalusto 1: Vaunuhiekoitin 2,5-4 kuutiota. Kalusto 2: Hiekoitin 1,5-4 kuutiota. Osa-alueen aluerajaus on tarjouspyynnön liitteenä. Alueelle sisältyvät kiinteistöt: • Terveyskeskus, Kirkkotie 4 • Kaupungintalo + paikoitus, Kyöstintie 4 • Kirjasto, Kyöstintie 4 • Kasarmin alue, Rautatiekatu 12,14 • Päivärinnan koulu, Koulukatu 2 • Musiikkitalo Akustiikka, Koulukatu 2B
Internal identifier: Alue 1-0
Lot: LOT-0002
Title: Alue 3 - Koskipuhto, Lundinkangas
Description: Vaadittava kalusto: Kaksi (2) aurausyksikköä ja kaksi (2) hiekoitinta. Aurauskalusto: Kalusto 1: Traktori, aura ja raspi. Kalusto 2: Traktori, aura ja alaterä. Liukkauden torjunta kalusto: Kalusto 1: Vaunuhiekoitin 2,5-4 kuutiota. Kalusto 2: Saa käyttöön kaupungin kolmen (3) kuution vaunuhiekoittimen. Osa-alueen aluerajaus on tarjouspyynnön liitteenä. Alueelle sisältyvät kiinteistöt: • Toimintakeskus Kipinä, Suopellontie 6 • Katajan koulut, Katajantie 23 • Suvannon urheilutalo, Koskipuhdontie 28
Internal identifier: Alue 3-1
Lot: LOT-0003
Title: Alue 4 - Kivioja, Hakalahti, Niemenranta, Männistö
Description: Vaadittava kalusto: Kaksi (2) aurausyksikköä ja kaksi (2) hiekoitinta. Aurauskalusto: Kalusto 1: Traktori, aura ja raspi. Kalusto 2: Traktori, aura ja raspi. Liukkauden torjunta kalusto: Kalusto 1: Vaunuhiekoitin 2,5-4 kuutiota. Kalusto 2: Saa käyttää kaupungin kahdeksan (8) kuution vaihto- tai koukkulavakärryn päälle vedettävää hiekoitinta. Urakoitsijalta vaaditaan oma kärry, mihin hiekoitin voidaan ottaa kyytiin. Osa-alueen aluerajaus on tarjouspyynnön liitteenä. Alueelle sisältyvät kiinteistöt: • Hakalahden päiväkoti, Takkulantie 1 • Matleena-Mielikki, Katajistontie 10 • Paloasema, Jokilaaksojen pelastuslaitos, Puusepäntie 2 • Niemelän koulu, Niemelänkyläntie 353 • Kiviojan koulu, Kiviojantie 16 • Rahkolan koulu + parkkialue, Hakalahdenkatu 8 • Lukio, Takkulantie 3 • Pieneläinklinikka, Katajistontie 2
Internal identifier: Alue 4-2
Lot: LOT-0004
Title: Alue 6 - Kaisaniemi, Hollihaka
Description: Vaadittava kalusto: Kaksi (2) aurausyksikköä ja yksi (1) hiekoitin. Aurauskalusto: Kalusto 1: Traktori, aura ja raspi. Kalusto 2: Traktori, aura ja raspi. Liukkauden torjunta kalusto: Kalusto 1: Vaunuhiekoitin 2,5-4 kuutiota. Osa-alueen aluerajaus on tarjouspyynnön liitteenä. Alueelle sisältyvät kiinteistöt: • Sipilän palvelukeskus, Visalantie 300 • Sipilän vanha asuinrakennus, Visalantie 302 • Simonpuiston päiväkoti, Kantotie 5 • Joukahaisen päiväkoti, Pakolankatu 23 • Rannan koulut, Lampintie 23 • Kaisaniemen koulu + jättöalue, Mäntytie 2
Internal identifier: Alue 6-3
Lot: LOT-0005
Title: Alue 9- Toivonpuisto, Puuhkala, Koivukallio, Salmiperä
Description: Vaadittava kalusto: Kaksi (2) aurausyksikköä ja yksi (1) hiekoitin. Aurauskalusto: Kalusto 1: Traktori, aura ja raspi. Kalusto 2: Traktori, aura ja raspi. Liukkauden torjunta kalusto: Kalusto 1: Vaunuhiekoitin 2,5-4 kuutiota. Osa-alueen aluerajaus on tarjouspyynnön liitteenä. Alueelle sisältyvät kiinteistöt: • Ojakylänkoulu, Perkkiöntie 50 • Liikuntakeskus, Närhitie 2 • Jäähalli, Närhitie 2 • Urheilukentän huoltorakennus, Närhitie 2 • Liikuntapuiston huoltorakennus, Salmiperäntie 8 • Safarin huoltorakennus (tarvittaessa tilaajan ilmoituksesta) Salmiperäntie 1
Internal identifier: Alue 9-4
Lot: LOT-0006
Title: Alue 10 - Pyörreperä, Savari + ykkösurakoitsijan tehtävät
Description: Vaadittava kalusto: Yksi (1) aurausyksikköä ja yksi (1) hiekoitin. Aurauskalusto: Kalusto 1: Traktori, aura ja alaterä. Liukkauden torjunta kalusto: Kalusto 1: Vaunuhiekoitin 2,5-4 kuutiota. Osa-alueen aluerajaus on tarjouspyynnön liitteenä. Alueelle sisältyvät kiinteistöt: • Keskuskeittiö Vilja, Puhurinkatu 11 Työtehtäviin kuluvat osa-alueen talvikunnossapitotöiden lisäksi myös ykkösurakoitsijan tehtävät ja vastuut.
Internal identifier: Alue 10-5
Lot: LOT-0007
Title: Alue 20 - Raudaskylä, Vähäkangas
Description: Vaadittava kalusto: Yksi (1) aurausyksikköä ja yksi (1) hiekoitin. Aurauskalusto: Kalusto 1: Traktori, aura ja raspi. Liukkauden torjunta kalusto: Kalusto 1: Vaunuhiekoitin 2,5-4 kuutiota. Osa-alueen aluerajaus on tarjouspyynnön liitteenä. Alueelle sisältyvät kiinteistöt: • Raudaskosken koulu, Raudaskoskentie 7 • Vähäkankaan koulu, Vähänkankaantie 622 • Huhmarkallio / Kisamajat, Huhmarintie
Internal identifier: Alue 20-6
Lot: LOT-0008
Title: Lumen kuljetus
Description: Lumen kuljetus kaupungin osoittamalle lumen läjitysalueelle.
Internal identifier: Lumen kuljetus-7