2. Procedure
Procedure
Title: Digital applikation för produktions- och kapacitetsplanering (PKS)
Description: Region Värmland (regionen) upphandlar en Digital applikation för produktions - och kapacitetsplanering (PKS). PKS ska införas inom hela häls- och sjukvården inom regionen inklusive tandvård. Leverantören ska: Kostnadsfritt under hela avtalsperioden tillhandahålla de licenser som lösningen kräver utifrån ställda krav i kontraktsföremålet och som Regionen inte tillhandahåller enligt Bilaga 9, Beskrivning IT-miljö Ha det fulla ansvaret för att tillämpliga lagar, förordningar och föreskrifter gällande tjänsten uppfylls. Under hela avtalsperioden vara aktiv i att stödja Regionen avseende utveckling av processer som lösningen stödjer. Ha en kontinuitetshantering för sitt åtagande gentemot Regionen. Förvalta och leverera avtalad lösning enligt Bilaga 6, Servicenivåer (SLA) och Bilaga 3, Förvaltning. Lösningen ska levereras som ett helhetsåtagande via SaaS-tjänst Levereras som ett standardsystem, vilket ska innehålla ett antal väldefinierade och färdigutvecklade funktioner med tillhörande gränssnitt. Med färdigutvecklade funktioner avses kod som tillhandahålls, supporteras, underhålls och vidareutvecklas av leverantören. Lösningen kan i sin tur, av Leverantören, vara sammansatt av flera komponenter såsom olika system, plattformar och tredjepartsprodukter. Leverantören ska ansvara för och hantera eventuella problem mellan ingående komponenter. levereras i form av en tjänst som innebär att användarna kan använda lösningen via Internet och Regionens intranät. vara en funktionell lösning, som utvecklas under avtalstiden, och erbjuder mer och bättre stöd för verksamheten i framtiden. bygga på ett koncept som är modernt i dag och som följer marknadens utveckling i form av funktioner och teknik.vara ett effektivt verktyg för användarna som minimerar handpåläggning. uppfattas som lätt att använda och vara ett självinstruerande hjälpmedel.
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 48000000 Software package and information systems
5. Lot
Lot: LOT-0001
Internal identifier: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:103209:Lot:1
Additional classification (cpv): 72000000 IT services: consulting, software development, Internet and support, 48450000 Time accounting or human resources software package, 72212450 Time accounting or human resources software development services, 72222000 Information systems or technology strategic review and planning services, 72220000 Systems and technical consultancy services, 48300000 Document creation, drawing, imaging, scheduling and productivity software package, 48310000 Document creation software package