652215-2026 - Competition
Denmark – Special-purpose motor vehicles – Genudbud TV-bil med tilhørende serviceaftaler til Vandmiljø Randers A/S
Contract or concession notice – standard regime
Supplies - Services
2. Procedure
Procedure
Title: Genudbud TV-bil med tilhørende serviceaftaler til Vandmiljø Randers A/S
Description: Vandmiljø Randers A/S udbyder levering af specialopbygget tv-bil med tilhørende 3 optioner; serviceaftale af udstyr, serviceaftale af bil, samt køb af yderligere tv-bil inden for 4 år (uden tilhørende serviceaftale(r)). Krav til tv-bil og optioner fremgår af bilag 2, kravspecifikation.Aftale om levering af tv-bil træder i kraft ved parternes underskrift. Levering af en fuldt færdig og funktionsdygtig TV-bil skal ske senest på det leveringstidspunkt, som den vindende tilbudsgiver har angivet i bilag 1, tilbudslisten, ved tilbudsafgivelse.Serviceaftale(r) (option 1 og option 2) træder i kraft den første dag i den efterfølgende måned efter Ordregivers meddelelse om udnyttelse af option, medmindre Ordregiver angiver en senere dato. Option 3 skal udnyttes inden for 4 år.Aftalen tildeles efter det økonomisk mest fordelagtige tilbud ud fra tildelingskriteriet "pris og kvalitet", hvor pris vægter 30% og kvalitet vægter 70%.Til kvalitetsvurderingen skal tilbudsgiver indlevere en testbil til brugertest, som foregår d. 04-11-2026. Se udbudsbetingelserne pkt. 6.3 vedr. brugertesten. Ordregiver vil senest d. 29-10-2026 inden udgangen af arbejdsdagen (forventeligt før kl. 15:00) meddele tilbudsgiver om tidspunkt for indlevering af testbil.Værdi af levering af tv-bil og tre optioner er estimeret til samlet 6.080.000 DKK.Det er til enhver tid tilbudsgiver ansvar at orientere sig og læse det samlede udbudsmateriale, ligesom tilbudsgiver opfordres til at sikre, at tilbud udarbejde på grundlag af det fuldt gældende udbudsmateriale.
Previous notice: 469341-2026
Previous notice: 373011-2026
Previous notice: 562701-2026
Previous notice: 642885-2026
Internal identifier: 291023857
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Main features of the procedure: Udbuddet gennemføres som offentligt udbud, jf. artikel 45 forsyningsvirksomhedsdirektivet (direktiv 2014/25/EU af 26. februar 2014).
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Additional nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 34144000 Special-purpose motor vehicles
Additional classification (cpv): 34144500 Vehicles for refuse and sewage
5. Lot
Lot: LOT-0000
Options:
Description of the options: Option 1: serviceaftale på bil. Option 2: serviceaftale på udstyr. Option 3: køb af yderligere tv-bil inden for 4 år.