See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Borr- och sågutrustning
Description: Upphandlingen omfattar ett ramavtal för borr- och sågutrustning till Region Västerbottens ortopediska operationsverksamheter vid Norrlands Universitetssjukhus i Umeå, Skellefteå sjukhus och Lycksele sjukhus. Upphandlingen är indelad i sju (7) anbudsområden. Varje anbudsområde omfattar: - Handtag och tillsatser inklusive erforderliga tillbehör, såsom batteri, laddstation etc. - Förbrukningsmaterial i form av sågblad - Reservdelar - Serviceavtal respektive fullserviceavtal
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 33160000 Operating techniques
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Ortopedisk proteskirurgi
Internal identifier: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109646:Lot:1
Lot: LOT-0002
Title: Ortopedisk traumakirurgi
Internal identifier: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109646:Lot:2
Lot: LOT-0003
Title: Pennfattad utrustning för kirurgi i mindre ben
Internal identifier: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109646:Lot:3
Lot: LOT-0004
Title: Pistolfattad utrustning för kirurgi i mindre ben
Internal identifier: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109646:Lot:4
Lot: LOT-0005
Title: Ortopedisk precisionssåg
Internal identifier: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109646:Lot:5
Lot: LOT-0006
Title: Multiverktyg till hand- och plastikkirurgi
Internal identifier: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109646:Lot:6
Lot: LOT-0007
Title: Sternumsåg till thoraxkirurgi
Internal identifier: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109646:Lot:7
652266-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Operationsteknik – Borr- och sågutrustning
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelBorr- och sågutrustning
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 33160000 Operationsteknik
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelOrtopedisk proteskirurgi
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelOrtopedisk traumakirurgi
Del (anbudsområde)LOT-0003
Del (anbudsområde)LOT-0004
Del (anbudsområde)LOT-0005
TitelOrtopedisk precisionssåg
Del (anbudsområde)LOT-0006
Del (anbudsområde)LOT-0007
TitelSternumsåg till thoraxkirurgi