653025-2026 - Competition
Sweden – Detection and analysis apparatus – Upphandling av CBRN-material
Contract or concession notice – standard regime
Supplies
2. Procedure
Procedure
Title: Upphandling av CBRN-material
Description: Myndigheten för civilt försvar genomför en upphandling av ramavtal för inköp av CBRN-material. Anskaffningen är en del av Myndighetens uppdrag att bygga upp förmåga att hantera konsekvenser av fjärrbekämpning. Materielet är avsett att användas vid kriser, katastrofer och höjd beredskap samt vid andra insatser. Upphandlingen är indelad i två ramavtalsområden: Ramavtalsområde A – Indikeringspapper för kemiska stridsmedel. Papper för snabb indikering av flytande kemiska stridsmedel, som genom färgreaktion ska kunna särskilja G-ämnen, V-ämnen och H-ämnen utan elektronisk läsutrustning. Ramavtalsområde B – pH-papper. Indikatorpapper för snabb bestämning av pH i vätskeprover genom visuell avläsning mot färgskala. Ramavtal tecknas separat för respektive ramavtalsområde, med en leverantör per område. Områdena utvärderas och tilldelas var för sig, och anbud kan lämnas på ett eller båda. Utvärderingsgrund är pris, beräknat som lägsta pris per indikeringstillfälle respektive per mätning. Avtalet omfattar därutöver leverantörens övriga sortiment av förbrukningsmateriel för indikering och provtagning inom CBRN-området, till priser enligt leverantörens ordinarie prislista med avdrag för offererad rabattsats. Ramavtalstiden är 24 månader med möjlighet till förlängning i maximalt ytterligare 24 månader. Uppskattad volym för hela den möjliga avtalstiden är 17,5 miljoner SEK. Takvolymen uppgår till maximalt 21 miljoner SEK. Myndigheten garanterar ingen volym. Leverans sker enligt DDP Incoterms 2020 till Myndighetens adress i Kristinehamn. Leveranstid får inte överstiga sex veckor från beställning.
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 38430000 Detection and analysis apparatus
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Ramavtalsområde A CBRN-material Indikeringspapper
Internal identifier: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:136737:Lot:1
Additional classification (cpv): 38400000 Instruments for checking physical characteristics, 33120000 Recording systems and exploration devices
Lot: LOT-0002
Title: Ramavtalsområde B CBRN-material pH-papper
Internal identifier: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:136737:Lot:2
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling av CBRN-material
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 38430000 Detektions- och analysutrustning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Ytterligare klassificering (cpv): 38400000 Instrument för kontroll av fysikaliska egenskaper, 33120000 System för registrering och undersökningsutrustning
Del (anbudsområde): LOT-0002