654405-2026 - Competition
Sweden – IT services: consulting, software development, Internet and support – IT-system för läkemedelsbehandling vid tumör-, blod- och immunologiska sjukdomar
Contract or concession notice – standard regime
Services
2. Procedure
Procedure
Title: IT-system för läkemedelsbehandling vid tumör-, blod- och immunologiska sjukdomar
Description: Upphandling av IT-system för ordinationsstöd cancerbehandling då avtalet med Cytobase löper ut och skulle ha ersatts av Millenium.
Internal identifier: RS 2025-04860
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 72000000 IT services: consulting, software development, Internet and support
Additional classification (cpv): 48000000 Software package and information systems
5. Lot
Lot: LOT-0000
654405-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd – IT-system för läkemedelsbehandling vid tumör-, blod- och immunologiska sjukdomar
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Intern identifierare: RS 2025-04860
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000