655764-2026 - Competition
Greece – Tyres for motor cars – ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ ΕΠΙΣΩΤΡΩΝ ΓΙΑ ΤΑ ΟΧΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ ΕΡΓΟΥ ΣΤΟΛΟΥ ΔΗΜΟΥ ΑΙΓΑΛΕΩ ΚΑΙ ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΤΙΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ
Contract or concession notice – standard regime
Supplies - Services
2. Procedure
Procedure
Title: ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ ΕΠΙΣΩΤΡΩΝ ΓΙΑ ΤΑ ΟΧΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ ΕΡΓΟΥ ΣΤΟΛΟΥ ΔΗΜΟΥ ΑΙΓΑΛΕΩ ΚΑΙ ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΤΙΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ
Description: Συνοπτική Περιγραφή φυσικού και οικονομικού αντικειμένου της Σύμβασης 1.3.1. Αντικείμενο της σύμβασης είναι η Προμήθεια ελαστικών επισώτρων για τα οχήματα και μηχανήματα έργου το στόλου του Δήμου, συμπεριλαμβανομένων επισκευαστικών εργασιών για τις ανάγκες του Δήμου σε χρονικό διάστημα 12 μηνών, όπως αναφέρονται και περιγράφονται στις Τεχνικές Προδιαγραφές τα οποία αποτελούν αναπόσπαστα μέρη της Διακήρυξης αυτής, συνολικής εκτιμώμενης αξίας εκατό σαράντα εννέα χιλιάδων εννιακόσιων εβδομήντα οκτώ ευρώ (149.978,00 €) συμπεριλαμβανομένου του Φ.Π.Α. 24% συμπεριλαμβανομένων των υπέρ τρίτων κρατήσεων, ως και κάθε άλλη επιβάρυνση, συμπεριλαμβανομένου Φ.Π.Α., με κριτήριο ανάθεσης τη πλέον συμφέρουσα από οικονομική άποψη προσφορά με βάση την ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΗ τιμή. Τα προσφερόμενα από τους διαγωνιζόμενους ελαστικά επίσωτρα (εφεξής και ¨ανταλλακτικά») που προορίζονται για την επισκευή των οχημάτων, μηχανημάτων έργου, πρέπει να είναι ανταλλακτικά της ίδιας ποιότητας µε τα συστατικά που χρησιμοποιούνται κατά την παράδοση ενός νέου οχήματος – υπερκατασκευής και τα οποία παράγονται µε τις τυποποιημένες προδιαγραφές και διαδικασίες που καθορίζει ο κατασκευαστής του οχήματος–υπερκατασκευής, ή ανταλλακτικά εφάμιλλης ποιότητας που κατασκευάζονται από οποιαδήποτε επιχείρηση η οποία μπορεί ανά πάσα στιγμή να πιστοποιήσει ότι τα ανταλλακτικά αυτά έχουν την ίδια ποιότητα µε τα συστατικά μέρη που χρησιμοποιήθηκαν για τη συναρμολόγηση των σχετικών οχημάτων, υπερκατασκευών και πάντα κατά την έννοια του κανονισμού ΕΚ αριθ.1400/2002 ή της αναθεώρησής του (ΕΚ 461/2010) και άριστης ποιότητάς (όχι διαλογής, όχι μεταχειρισμένα, δηλαδή απολύτως καινούρια). Σκοπός της διακήρυξης είναι η κάλυψη των αναγκών του Δήμου Αιγάλεω σε διαθεσιμότητα οχημάτων και κυρίως: Α) Η εξασφάλιση ικανοποιητικής διαθεσιμότητας ετοιμότητας των οχημάτων για τη πλήρη εκμετάλλευση τους. Β) Η εξασφάλιση της προμήθειας των απαραίτητων ελαστικών επισώτρων (συμπεριλαμβανομένης της τοποθέτησης). Η εκάστοτε προμήθεια καθ’ όλη τη διάρκεια της συμφωνίας – πλαίσιο θα γίνεται σύμφωνα με τις διατάξεις των διαδικασιών που προβλέπονται στο Ν. 4412/16 (ΦΕΚ 147/2016 τεύχος Α') Δημόσιες Συμβάσεις Έργων, Προμηθειών και Υπηρεσιών (προσαρμογή στις Οδηγίες 2014/24/ΕΕ και 2014/25/ΕΕ) όπως έχει τροποποιηθεί και ισχύει και τα αναφερόμενα στην Υ.Α 3373/390 (ΦΕΚ 349 Β΄27-03-1975) «περί καθορισμού διαδικασίας επισκευής και συντήρησης, αγοράς ανταλλακτικών και προμήθειας καυσίμων και λιπαντικών κλπ των αυτοκινήτων οχημάτων του Δημοσίου, των Οργανισμών Τοπικής Αυτοδιοίκησης και των εν γένει ΝΠΔΔ κλπ, περί ων το άρθρο 1 του Ν.Δ 2396/53» όπως τροποποιήθηκε με την 4493/24.4.1975 όμοια (ΦΕΚ Β΄489), λαμβάνοντας υπόψη τη σχετική πάγια νομολογία του Ελεγκτικού Συνεδρίου (ενδ. σχετ. 164/2018, 119/2018, 211/2017 πράξεις και 252/2016 ως προς τις νομικές παραδοχές της πράξη, του VII Τμήματος Κλιμακίου Προληπτικού Ελέγχου Δαπανών). Γ) Η παροχή υπηρεσιών για την αποκατάσταση κάθε είδους βλάβης που αιτιολογημένα κάθε φορά, δεν μπορεί να αποκατασταθεί από το συνεργείο επισκευής που διαθέτει ο Δήμος, ενώ θα περιλαμβάνονται και τα τυχόν απαιτούμενα κάθε φορά μικροανταλλακτικά (πχ βαλβίδα αέρος, «μακαρόνι» κλπ). Η αναλυτική περιγραφή του φυσικού και οικονομικού αντικειμένου της σύμβασης δίδεται στα Παραρτήματα: Α΄ «Τεχνική Έκθεση», Β΄ «Τεχνική Περιγραφή-Τεχνικές Προδιαγραφές», Γ΄ «Συγγραφή υποχρεώσεων» και Δ΄ «Ενδεικτικός Προϋπολογισμός» της παρούσας διακήρυξης. 1.3.2. Τα προς προμήθεια είδη κατατάσσονται στον κωδικού του Κοινού Λεξιλογίου δημοσίων συμβάσεων Cpv Περιγραφή Προϋπολογισμός με ΦΠΑ 34351100-3 Ελαστικά επίσωτρα 132.816,40 € 50116500-6 Υπηρεσίες επισκευής, προσαρμογής και ζυγοστάθμισης ελαστικών 17.161,60 € Η παρούσα σύμβαση ΔΕΝ διαχωρίζεται σε Ομάδες. Η διάρκεια της σύμβασης ορίζεται σε δώδεκα (12) μήνες Αναλυτική περιγραφή του φυσικού και οικονομικού αντικειμένου της σύμβασης δίδεται στο παράρτημα των τεχνικών προδιαγραφών της παρούσας διακήρυξης. Η σύμβαση θα ανατεθεί με το κριτήριο της πλέον συμφέρουσας από οικονομική άποψη προσφοράς, βάσει της ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΗΣ τιμής.
Internal identifier: 1
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Additional nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 34351100 Tyres for motor cars
Additional classification (cpv): 50116500 Tyre repair services, including fitting and balancing
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ ΕΠΙΣΩΤΡΩΝ ΓΙΑ ΤΑ ΟΧΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ ΔΗΜΟΥ ΑΙΓΑΛΕΩ ΚΑΙ ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΤΙΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ
Main nature of the contract: Services
Additional nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 50116500 Tyre repair services, including fitting and balancing
Quantity: 1 piece