See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Leikkausrobottijärjestelmät ja laitesidonnaiset kulutustarvikkeet hankintarenkaalle 2026
Description: Tuomi Logistiikka Oy kilpailuttaa seitsemän (7) hyvinvointialueen muodostaman hankintarenkaan puolesta pehmytkirurgiaan soveltuvat robottikirurgiajärjestelmät kulutustarvikkeineen sekä huolto- ja ylläpitopalvelut. Hankintarenkaassa ovat mukana HUS-yhtymä, Pirkanmaan hyvinvointialue, Päijät-Hämeen hyvinvointialue, Etelä-Savon hyvinvointialue, Etelä-Pohjanmaan hyvinvointialue, Pohjois-Savon hyvinvointialue sekä Pohjanmaan hyvinvointialue. Hankinnan arvioitu kokonaisarvo on n. 95 miljoonaa euroja. IPI-ASETUS Tähän hankintaan sovelletaan Euroopan parlamentin ja neuvoston asetusta (EU) 2022/1031 (IPI- asetus) ja Komission täytäntöönpanoasetusta (EU) 2025/1197 (IPI-toimenpide), jolla rajoitetaan kiinalaisten tarjoajien osallistumista lääkinnällisiä laitteita koskeviin hankintoihin, joiden ennakoitu arvo on vähintään 5 miljoonaa euroa. Kiinasta peräisin olevia lääkinnällisiä laitteita voi sisältyä muiden toimittajien tarjouksiin enintään 50 prosenttia sopimuksen kokonaisarvosta.
Internal identifier: 618179
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Main features of the procedure: Osa-aluekohtaisesti valitaan kolme (3) kokonaistaloudellisesti edullisinta tarjouspyynnön mukaista, soveltuvuusvaatimukset ja palvelua koskevat ehdottomat vähimmäisvaatimukset täyttävää tarjoajaa toimittajiksi. Tarjoaja voi jättää tarjouksen sekä LRI (osa-alueet 1-3)- että LRII (osa-alueet 4-6)-osa-alueisiin. Saman leikkausrobottijärjestelmän tarjoaminen sekä LRI- että LRII-osa-alueisiin ei ole sallittua. LRI- ja LRII-osa-alueisiin tarjottavien leikkausrobottijärjestelmien tulee olla toisistaan erillisiä ja itsenäisesti tarjottavia järjestelmiä. Mikäli tarjoaja tarjoaa samaa leikkausrobottijärjestelmää sekä LRI- että LRII-osa-alueisiin, hankintayksikkö voi hylätä kyseiset tarjoukset tarjouspyynnön vastaisina. Valituilta tarjoajalta tarkistetaan tarjouspyynnössä mainitut selvitykset ja asiakirjat, jotka on ilmoitettu tarkistettavaksi ennen hankintapäätöksen ja sopimuksen tekoa normaalin avoimen hankintamenettelyn käytäntöjen mukaisesti. Tilaaja tekee hankintapäätöksen, ja päätöksestä tiedotetaan asianosaisia sähköisesti.
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 33000000 Medical equipments, pharmaceuticals and personal care products
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Leikkausrobottijärjestelmä pehmytkudoskirurgiaan / 1 (Investointihankinta)
Description: Leikkausrobottijärjestelmä pehmytkudoskirurgiaan / 1 (Investointihankinta)
Internal identifier: 1-0
Lot: LOT-0002
Title: Leikkausrobottijärjestelmä pehmytkudoskirurgiaan / 1 (leasing-rahoitus)
Description: Leikkausrobottijärjestelmä pehmytkudoskirurgiaan / 1 (leasing-rahoitus)
Internal identifier: 2-1
Lot: LOT-0003
Title: Leikkausrobottijärjestelmä pehmytkudoskirurgiaan / 1 (käyttöperusteinen rahoitus)
Description: Leikkausrobottijärjestelmä pehmytkudoskirurgiaan / 1 (käyttöperusteinen rahoitus)
Internal identifier: 3-2
Lot: LOT-0004
Title: Leikkausrobottijärjestelmä pehmytkudoskirurgiaan / 2 (Investointihankinta)
Description: Leikkausrobottijärjestelmä pehmytkudoskirurgiaan / 2 (Investointihankinta)
Internal identifier: 4-3
Lot: LOT-0005
Title: Leikkausrobottijärjestelmä pehmytkudoskirurgiaan / 2 (leasing-rahoitus)
Description: Leikkausrobottijärjestelmä pehmytkudoskirurgiaan / 2 (leasing-rahoitus)
Internal identifier: 5-4
Lot: LOT-0006
Title: Leikkausrobottijärjestelmä pehmytkudoskirurgiaan / 2 (käyttöperusteinen rahoitus)
Description: Leikkausrobottijärjestelmä pehmytkudoskirurgiaan / 2 (käyttöperusteinen rahoitus)
Internal identifier: 6-5