2. Procedure
Procedure
Title: Servicii de cercetare-dezvoltare pentru realizarea de membrane pentru pile de combustibil în cadrul proiectului “Hub-ul Român de Hidrogen și Noi Tehnologii Energetice – Ro-HydroHub” Cod SMIS 351358
Description: Serviciile contractate constau în cercetarea, dezvoltarea și validarea experimentală a unor membrane și a tehnologiei de fabricație aferente, destinate aplicațiilor în pile de combustibil tip PEM. Prestatorul va desfășura, fără a se limita la, următoarele activități: - analiza stadiului actual al cunoașterii și identificarea direcțiilor de dezvoltare relevante; - selecția materialelor și a tehnologiilor adecvate; - definirea variantelor de compoziție și a conceptelor tehnologice investigate; - elaborarea tehnologiei de fabricație pentru materialele propuse; - realizarea experimentală a membranelor; - optimizarea parametrilor de proces și caracterizarea fizico-chimică, mecanică, termică și electrochimică a materialelor dezvoltate; - analiza comparativă a variantelor de membrane experimentale; - elaborarea documentației tehnice și a rapoartelor de cercetare intermediare și finale.
Internal identifier: 2538104_2026_PAAPD1638882
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 73100000 Research and experimental development services
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Internal identifier: 1