2. Procedure
Procedure
Title: Lappeenrannan Energia Oy: Asiakaspalveluun liittyvät toiminnot tietojärjestelmineen ja prosesseineen, hankinta.
Description: Hankinnan kohteena on Lappeenrannan Energia Oy:n (Tilaaja) asiakaspalvelukokonaisuus, loppuasiakaspalvelu ja tekninen asiakaspalvelu, työkaluineen, töineen ja prosesseineen, sähkön verkon, kaukolämmön ja veden hyödykkeissä (Asiakaspalvelu - tools included; projektinimi 'Bella'). Luottamuksellisten hankinta-asiakirjojen saatavuus, salassapitositoumus ja toimitusmenettely on kuvattu hankintailmoituksen liitteenä olevan asiakirjan luvussa 11 (1398/2016 73 § 3 mom)
Internal identifier: 2026_09_B
Type of procedure: Negotiated with prior publication of a call for competition / competitive with negotiation
The procedure is accelerated: no
Main features of the procedure: Menettelyn tarkempi kuvaus esitetty hankintailmoituksen dokumenteissa.
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 79512000 Call centre
Additional classification (cpv): 72000000 IT services: consulting, software development, Internet and support, 72500000 Computer-related services
5. Lot
Lot: LOT-0000
Internal identifier: 2026-057515-LOT-0001
Options:
Description of the options: Pakollisina optioina loppuasiakkaan asiointiportaali ja urakoitsijaportaali, joiden aktivoinnista Tilaaja päättää sopimuskaudella (katso hankintailmoituksen asiakirjat).