656383-2026 - Competition
Finland – Road salt – Liukkaudentorjunta- ja pölynsidontakemikaalien dynaaminen hankintajärjestelmä (DPS)
Contract or concession notice – standard regime
Supplies
2. Procedure
Procedure
Title: Liukkaudentorjunta- ja pölynsidontakemikaalien dynaaminen hankintajärjestelmä (DPS)
Description: Dynaamisen hankintajärjestelmän (jäljempänä myös DPS) kohteena ovat Espoon kaupungin (jäljempänä myös Tilaaja) liukkaudentorjunnassa ja pölynsidonnassa käytettävät kloridipohjaiset kemikaalit sekä muut vastaavat liukkaudentorjunta- ja pölynsidontavalmisteet. Dynaamisen hankintajärjestelmän kautta hankitaan liukkaudentorjuntaan ja pölynsidontaan tarkoitettuja suoloja sekä niitä korvaavia tai täydentäviä tuotteita. Dynaamisessa hankintajärjestelmässä on kaksi (2) luokkaa: Luokka 1: Kloridit Luokkaan 1 sisältyvät liukkaudentorjunnassa ja pölynsidonnassa käytettävät kloridipohjaiset kemikaalit, kuten natriumkloridi-, kalsiumkloridi- ja magnesiumkloridivalmisteet. Luokka 2: Vaihtoehtoiset liukkaudentorjunta- ja pölynsidontatuotteet Luokkaan 2 sisältyvät muut liukkaudentorjunta- ja pölynsidontavalmisteet sekä muut vastaavat tuotteet, jotka soveltuvat katujen, teiden, väylien ja muiden alueiden kunnossapitoon. Dynaamisen hankintajärjestelmän voimassaolon aikana tehtävien kaikkien hankintasopimusten ennakoitu yhteenlaskettu kokonaisarvo ilman arvonlisäveroa on 4 170 000 euroa. Tavaran käyttökohde, käyttötarkoitus, arvioitu käyttömäärä ja toimitusosoite voivat muuttua dynaamisen hankintajärjestelmän voimassaolon aikana. Tilaaja täsmentää kulloinkin sovellettavat tiedot sisäisen kilpailutuksen tarjouspyynnössä. Tilaaja pidättää oikeuden päivittää edellä mainittuja tietoja sisäisen kilpailutuksen yhteydessä. Tilaaja ei sitoudu tiettyihin hankintamääriin DPS:n voimassaolon aikana. Dynaamisen hankintajärjestelmän kohde on kuvattu tarkemmin osallistumispyynnössä ja sen liitteissä, erityisesti liitteissä "Dynaamisen hankintajärjestelmän kuvaus", "LUONNOS Dynaamisen hankintajärjestelmän sisäisen kilpailutuksen kohteen kuvaus" sekä "LUONNOS Keskeiset sopimusehdot".
Internal identifier: 915/2026
Type of procedure: Restricted
The procedure is accelerated: no
Main features of the procedure: Tilaaja perustaa dynaamisen hankintajärjestelmän liukkaudentorjunta- ja pölynsidontavalmisteiden hankkimiseksi. Kaikki kiinnostuneet toimittajat voivat jättää osallistumishakemuksen tämän osallistumispyynnön mukaisesti dynaamisen hankintajärjestelmän perustamisvaiheen aikana ja koko sen voimassaoloajan. Tilaaja ei kuitenkaan käsittele osallistumishakemuksia aikana, jolloin dynaaminen hankintajärjestelmä on hankintalain mukaisesti tilapäisesti suljettu. Hankinnassa noudatetaan julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista annettua lakia (1397/2016, jäljempänä hankintalaki). Dynaamisen hankintajärjestelmän perustamisvaiheessa osallistumishakemuksen jättämiselle on varattu vähintään 30 päivää siitä päivästä, jona osallistumispyynnön hankintailmoitus on lähetetty julkaistavaksi. Perustamisvaiheen jälkeen Tilaaja käsittelee hakijan osallistumishakemuksen kymmenen (10) työpäivän kuluessa sen vastaanottamisesta. Tilaaja voi yksittäistapauksessa pidentää käsittelyaikaa enintään 15 työpäivään, jos hakijan osallistumishakemukseen liittyviä täydentäviä asiakirjoja on tarkasteltava, soveltuvuusvaatimusten täyttyminen on muutoin varmistettava tai määräajan pidentämiselle on muu perusteltu syy. Perustamisvaiheessa jätetty osallistumishakemus arvioidaan perustamisvaiheen päättymisen jälkeen. Tilaaja tekee tämän jälkeen päätöksen dynaamisen hankintajärjestelmän perustamisesta ja hakijan hyväksymisestä dynaamiseen hankintajärjestelmään. Dynaamisen hankintajärjestelmän perustamisvaiheessa osallistumishakemuksen voi jättää 27.10.2026 saakka. Päätös dynaamisen hankintajärjestelmän perustamisesta ja hakijan hyväksymisestä tehdään arviolta 18.11.2026 mennessä. Tilaaja tarkistaa, että hakija täyttää asetetut soveltuvuusvaatimukset ja ettei ole olemassa seikkoja, jotka voivat johtaa hakijan poissulkemiseen hankintalain perusteella. Hakija, jonka osallistumishakemus täyttää osallistumispyynnön mukaiset vaatimukset, hyväksytään dynaamiseen hankintajärjestelmään ja saa oikeuden osallistua järjestelmässä toteutettaviin sisäisiin kilpailutuksiin. Dynaaminen hankintajärjestelmä päättyy ilman erillistä ilmoitusta 31.12.2034. Tilaaja voi muuttaa dynaamisen hankintajärjestelmän voimassaoloaikaa julkaisemalla uuden hankintailmoituksen. Tilaaja voi päättää pidentää tai lyhentää edellä mainittua määräaikaa, jolloin mahdollisesta muutoksesta ja dynaamisen hankintajärjestelmän uudesta kestosta ilmoitetaan Hilma-ilmoituksella. Tilaajalla on oikeus tilapäisesti sulkea dynaaminen hankintajärjestelmä sen voimassaolon aikana. Dynaamisen hankintajärjestelmän ollessa suljettuna järjestelmän sisäisiä kilpailutuksia ei järjestetä eikä uusia osallistumishakemuksia käsitellä. Viikoilla 51–1 vastaanotetut osallistumishakemukset käsitellään viimeistään 15.1. tai kymmenen (10) työpäivän kuluessa dynaamisen hankintajärjestelmän uudelleen avaamisesta sen mukaan, kumpi ajankohta on aikaisempi. Juhannusaattona tai sen jälkeen vastaanotetut osallistumishakemukset käsitellään viimeistään 14.8. tai kymmenen (10) työpäivän kuluessa dynaamisen hankintajärjestelmän uudelleen avaamisesta sen mukaan, kumpi ajankohta on aikaisempi. Tilaaja voi milloin tahansa dynaamisen hankintajärjestelmän voimassaolon aikana vaatia hyväksyttyä ehdokasta toimittamaan päivitetyn yhteisen eurooppalaisen hankinta-asiakirjan (ESPD) tai muun poissulkemisperusteita ja soveltuvuusvaatimuksia koskevan selvityksen viiden (5) työpäivän kuluessa pyynnön esittämisestä tai Tilaajan asettamassa muussa kohtuullisessa määräajassa. Tilaaja toteuttaa dynaamiseen hankintajärjestelmään kuuluvat hankinnat järjestelmään hyväksyttyjen ehdokkaiden kesken järjestettävillä sisäisillä kilpailutuksilla. Tilaaja voi järjestää useita erillisiä sisäisiä kilpailutuksia. Hankintasopimukset tehdään sisäisten kilpailutusten perusteella, ja ne voivat tulla voimaan aikaisintaan kyseisen sisäisen kilpailutuksen päättymisen jälkeen. Dynaaminen hankintajärjestelmä ja sisäisten kilpailutusten toteuttaminen on kuvattu tarkemmin liitteessä "Dynaamisen hankintajärjestelmän kuvaus".
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 34927100 Road salt
Additional classification (cpv): 24000000 Chemical products, 34920000 Road equipment
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Luokka 1: Kloridit
Description: Dynaamisen hankintajärjestelmän luokkaan 1: "Kloridit" sisältyvät kloridipohjaiset liukkaudentorjunta- ja pölynsidontakemikaalit, kuten natriumkloridi-, kalsiumkloridi- ja magnesiumkloridivalmisteet. Luokassa tehtävien hankintasopimusten ennakoitu kokonaisarvo dynaamisen hankintajärjestelmän voimassaolon aikana on arviolta 4 070 000 euroa (alv 0 %). Tilaaja ei sitoudu tiettyihin hankintamääriin dynaamisen hankintajärjestelmän voimassaolon aikana.
Internal identifier: 1-0
Lot: LOT-0002
Title: Luokka 2: Vaihtoehtoiset liukkaudentorjunta- ja pölynsidontatuotteet
Description: Dynaamisen hankintajärjestelmän luokkaan 2: "Vaihtoehtoiset liukkaudentorjunta- ja pölynsidontatuotteet" sisältyvät muut liukkaudentorjunta- ja pölynsidontavalmisteet sekä muut vastaavat tuotteet. Luokassa tehtävien hankintasopimusten ennakoitu kokonaisarvo dynaamisen hankintajärjestelmän voimassaolon aikana on arviolta 100 000 euroa (alv 0 %). Tilaaja ei sitoudu tiettyihin hankintamääriin dynaamisen hankintajärjestelmän voimassaolon aikana.
Internal identifier: 2 -1